Hyundai Santa Fe 2024 - światowa premiera

Hyundai Santa Fe 2024 - światowa premiera17.08.2023
Hyundai Motor wyemitował cyfrową premierę nowego SANTA FE piątej generacji na kanałach firmowych. Premiera w Europie planowana jest w pierwszej połowie 2024 roku.

Model SANTA FE, zrewolucjonizowany SUV firmy Hyundai Motor Company, zadebiutował dziś w formie cyfrowej premiery. Wraz z nim zaprezentowana została wizja „Otwórz się na więcej” („Open for More”), która koncentruje radykalną transformację tego modelu, wokół nowej, nietypowo szerokiej pokrywie bagażnika.

Hyundai SANTA FE piątej generacji na rok 2024

Aby upamiętnić dziedzictwo i kultowe znaczenie modelu SANTA FE, które rozciąga się od pierwszej do czwartej generacji, piątą jej odsłonę zaprezentowano w pięknym regionie Santa Fe w Nowym Meksyku, stanowiącym źródło inspiracji dla tego SUV-a.

Hyundai Santa Fe 2024

W filmie towarzyszącym światowej premierze, szeroka pokrywa bagażnika płynnie łączy wnętrze auta z jego designem zewnętrznym, rozszerzając codzienne doświadczenia użytkowników. Przestrzeń bagażowa, niegdyś miejsce służące tylko do przechowywania pakunków, teraz stała się otwartym tarasem, na którym można cieszyć się świeżym powietrzem.

Hyundai SANTA FE piątej generacji, pogłębia przyjazny w mieście i gotowy na przygody wygląd tego średniej wielkości SUV-a, dzięki wiodącej w swojej klasie przestrzeni, przypominającej taras, powstałej dzięki większemu rozstawowi osi i szerszemu otworowi pokrywy bagażnika. Powiększony rozstaw osi pozwala również oferować udoskonalone siedzenia w trzecim rzędzie.

Hyundai Santa Fe 2024

"Od czasu debiutu SANTA FE pierwszej generacji, 23 lata temu, ten kultowy SUV podbił serca milionów klientów na całym świecie. Śmiała i potężna tożsamość nowego SANTA FE, która obejmuje miejski krajobraz i bezgraniczne tereny pozamiejskie, zapewni niezrównaną obecność na rynku SUV-ów średniej wielkości" - Jaehoon Chang Prezes i Dyrektor Generalny Hyundai Motor Company

Stylistyka zewnętrzna - wyrazista sylwetka SUV-a

W przypadku pierwszej, całkowitej zmiany modelu SANTA FE od 2018 roku, Hyundai Motor przyjął niezwykłą strategię, zaczynając od powiększenia pokrywy bagażnika, aby ułatwić czerpanie przyjemności z przebywania na świeżym powietrzu, a następnie przechodząc do projektowania stylizacji nadwozia.

Wydajny, kanciasty kształt nowego modelu i duży rozstaw osi pomagają podkreślić potężną sylwetkę, podczas gdy mocny, a jednocześnie delikatny wygląd karoserii dobrze pasuje zarówno do dużych miast, jak i do miejsc bliskich naturze.

Hyundai Santa Fe 2024

"Całkowicie nowy SANT FE to SUV, który znajduje idealną równowagę między życiem w mieście a wspaniałymi terenami poza nim, radząc sobie ze wszystkim, od wymagań rodziny po przygody na kempingu. Dzięki większemu rozstawowi osi, obszernemu wnętrzu i przestrzeni bagażnika, przypominającej taras, nowy Santa Fe opiera się na mocnych stronach SUV-a, oferując większą wszechstronność niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki najwyższej jakości doświadczeniom użytkownika." - SangYup Lee Wiceprezes Wykonawczy i Szef Hyundai Global Design Center

Przód zupełnie nowego modelu SANTA FE robi mocne pierwsze wrażenie, dzięki wysoko poprowadzonej masce, reflektorom w kształcie litery H i ostro zarysowanym błotnikom. Przednie światła i osłona chłodnicy czerpią inspirację z emblematu Hyundaia, tworząc odważny i charakterystyczny wizerunek SUV-a.

Większy rozstaw osi nadaje nowemu SANTA FE wrażenie majestatu, a jego czyste sekcje boczne uzupełniają odważnie poprowadzona linia dachu, duże przestrzenie wokół błotników, solidne nadkola, krótki przedni zwis i wyraziste 21-calowe obręcze kół.

Hyundai Santa Fe 2024

Widok tyłu, który wyróżnia się szeroką pokrywą bagażnika, wzmacnia wrażenie solidności, jednocześnie tworząc prosty, rzemieślniczy wygląd. Tylne światła w kształcie litery H tworzą harmonię z przednimi reflektorami, zapewniając nowemu SANTA FE charakterystyczną prezencję na drodze.

Na rynkach światowych nowy model jest dostępny w 10 kolorach nadwozia, w tym Abyss Black Pearl, Creamy White Pearl, Creamy White Matte, Typhoon Silver Metallic, Magnetic Grey Metallic, Ocado Green Pearl, Terracotta Orange, Cyber Sage Pearl, Earthy Brass Metallic Matte i Pebble Blue Pearl.

W Ameryce Północnej jest dostępny w 11 kolorach nadwozia, w tym Phantom Black, Serenity White Pearl, Curated Silver Metallic, Ecoronic Grey Pearl, Ecotronic Grey Matte, Ultimate Red Metallic, Earthy Brass Metallic Matte, Atlantis Blue Pearl, Hampton Grey, Terracotta Orange i Rockwood Green Pearl.

Hyundai Santa Fe 2024

Stylistyka wnętrza Hyundaia Santa Fe

Całkowicie nowe wnętrze modelu SANTA FE kontrastuje z nadwoziem, podkreślając poziome i pionowe elementy stylistyczne oraz dopasowując się do nastroju nadwozia. Na desce rozdzielczej i we wlotach powietrza zastosowano wzór w kształcie litery H, aby zwiększyć poczucie otwartości i stworzyć wyjątkową równowagę stylistyczną.

Nowe wnętrze jest wyposażone w przydatne udogodnienia, takie jak taca do sterylizacji UV-C i system podwójnej bezprzewodowej ładowarki do smartfonów, aby zapewnić wyrafinowane doświadczenia kierowcy i praktyczne cechy SUV-a. Pierwszy w swojej klasie panoramiczny zakrzywiony wyświetlacz modelu SANTA FE, który obejmuje 12,3-calowy cyfrowy zestaw wskaźników i system informacyjno-rozrywkowy, poprawia widoczność kierowcy i stwarza poczucie luksusu.

Hyundai Santa Fe 2024

Dzięki dłuższemu rozstawowi osi, nowy SANTA FE oferuje wiodącą w swojej klasie przestrzeń we wnętrzu. W pełni składane siedzenia w drugim i trzecim rzędzie tworzą z tyłu przestrzeń przypominającą taras z szeroką pokrywą bagażnika, umożliwiając użytkownikom bezproblemowe korzystanie z niego podczas podróżowania. Ta atrakcyjna cecha konstrukcyjna odzwierciedla wykorzystanie przez Hyundai Motor dużych zbiorów danych w celu określenia zainteresowania klientów najnowszymi trendami dotyczącymi aktywności na świeżym powietrzu, takimi jak kempingi i różne przygody wymagające dużej ilości sprzętu.

Powierzchnie wykończone miękkim materiałem we wnętrzu SANTA FE, takie jak podsufitka, dywaniki, oparcia siedzeń, kokpit, tapicerka drzwi i siedzeń, zostały wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. W szczególności siedzenia ze skóry ekologicznej wykonane są z materiałów minimalizujących zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i posiadają europejski certyfikat klasy 1 – co oznacza bezpieczne dla niemowląt do 3 lat.

Wykorzystanie materiałów przyjaznych dla środowiska ma miejsce również na zewnątrz. Błyszczący czarny lakier na elementach wykończeniowych został wykonany z włókna węglowego pochodzącego z recyklingu. Wśród kolorów nadwozia, Ecotronic Grey na rynki Ameryki Północnej wykorzystuje metodę powlekania naturalnym węglem bambusowym.

Hyundai Santa Fe 2024

Całkowicie nowy SANTA FE jest dostępny w pięciu kolorach wnętrza, w tym Obsidian Black, Supersonic Grey, Pecan Brown, Forest Green i Black Ink.

Praktyczna architektura nadwozia ułatwia aktywności w mieście i na świeżym powietrzu

Całkowicie nowy SANTA FE zapewnia wiodącą w swojej klasie ładowność i obszerną przestrzeń bagażową, która doskonale sprawdza się w miejskim stylu życia, a także imponuje podczas dalszych podróży, oferując mnóstwo miejsca na wszystko, od sprzętu sportowego po ekwipunek kempingowy. Nowy model maksymalizuje funkcjonalność podczas aktywności na świeżym powietrzu, dzięki ukrytemu uchwytowi, umieszczonemu w słupku C, którą ułatwia dostęp np. do bagażnika na rowery montowanego na dachu samochodu.

W przypadku nowego SANTA FE, Hyundai nadał priorytet osiągnięcia dużej przestrzeni, zwiększając przestrzeń na nogi w drugim i trzecim rzędzie. W odpowiedzi na wymagania klientów, ten SUV oferuje najlepszy w swojej klasie komfort w trzecim rzędzie siedzeń (z odchylanymi fotelami) oraz większą ilość miejsca nad głową.

Przestrzeń na nogi w drugim rzędzie siedzeń modelu SANTA FE z silnikiem benzynowym wzrosła o 35 mm, do 1075 mm; wielkość miejsca na nogi w drugim rzędzie modelu hybrydowego wzrosła o 20 mm, do 1055 mm; natomiast miejsce na nogi w trzecim rzędzie wzrosło o 15 mm, do 761 mm.

Hyundai Santa Fe 2024

Nowy SUV oferuje również najlepszą w swojej klasie przestrzeń nad głową w trzecim rzędzie siedzeń. Wysokość miejsca nad głową wzrosła o 69 mm, do 958 mm. Wysokość siedzeń w trzecim rzędzie wzrosła o 30 mm, do 282 mm. Trzeci rząd siedzeń odchyla się również o 10 stopni, co stanowi poprawę w stosunku do modelu poprzedniej generacji.

Funkcje premium zwiększają komfort i wygodę w mieście lub na zewnątrz

Aby poprawić wrażenia użytkowników, całkowicie nowy SANTA FE jest wyposażony w najwyższej jakości funkcje zapewniające komfort i wygodę, z których wiele zostało zastosowanych po raz pierwszy na świecie, inne są obecne po raz pierwszy w tej klasie lub okazują się wiodącymi w swoim segmencie.

Relaksacyjny fotel z przodu, wyposażony w podnóżek, umożliwia pasażerom relaks w wygodnej pozycji, która pomaga osiągnąć pasażerom stan bliski nieważkości. Na rynek koreański, fotel Ergo Motion dla kierowcy w pierwszym rzędzie wykorzystuje pęcherze powietrzne, aby zapewnić komfort i optymalne podparcie podczas jazdy. Dotykowy wyświetlacz sterowania klimatyzacją, o przekątnej 6,6 cala, sprawia, że regulacja ogrzewania i chłodzenia jest jeszcze bardziej intuicyjna.

Hyundai Santa Fe 2024

W wariancie sześciomiejscowym, elektrycznie odchylane niezależne fotele drugiego rzędu z podłokietnikami zapewniają wygodną obsługę pasażerom siedzącym z tyłu. Elektrycznie składane i odchylane fotele w drugim rzędzie mają również regulację kąta pochylenia oparć, tworząc w samochodzie pierwszy na świecie tryb relaksacyjny.

Całkowicie nowy model SANTA FE oferuje pierwszy na świecie dwustronny schowek z wieloma przegródkami, który mogą otwierać zarówno osoby z przodu, jak i pasażerowie z tyłu.

Kiedy widok do tyłu jest zasłonięty przez przedmioty w przestrzeni ładunkowej, cyfrowe lusterko korzystające z kamery pozwala kierowcy wygodnie zobaczyć to, co dzieje się za pojazdem, a także pomaga kierowcy lepiej widzieć w nocy, dzięki jaśniejszemu obrazowi.

Wśród innych funkcji zapewniających wygodę w SANTA FE jest także szybka ładowarka bezprzewodowa z miejscem na dwa smartfony. W zestawie oferowane jest również gniazdo USB typu C (o mocy maksymalnej 27 W). Ponadto, pierwsza w swoim rodzaju taca do sterylizacji UV-C jest umieszczona w górnej części schowka przed pasażerem, co zapewnia łatwą sterylizację często używanych przedmiotów, takich jak telefony komórkowe, portfele itp.

Hyundai Santa Fe 2024

Aktualizacja OTA (Over-the-air) zapewnia, że systemy pojazdu zawsze wykorzystują najnowsze oprogramowanie, poprzez bezprzewodową aktualizację kluczowych sterowników w pojeździe, bez konieczności wizyty w centrum serwisowym Hyundai.

Kolejną pierwszą w swojej klasie funkcją jest cyfrowy klucz drugiej generacji umożliwiający dostęp i uruchamianie pojazdu oraz zdalne sterowanie za pośrednictwem smartfona, przy użyciu protokołów komunikacji bliskiego zasięgu (NFC), łączności Bluetooth Low Energy (BLE) i ultraszerokopasmowej (UWB).

Oparty na radarze system ostrzegania o pasażerach siedzących z tyłu (ROA) przypomina kierowcy o osobach pozostających w samochodzie po wyłączeniu zapłonu, jako dodatkowy środek ostrożności.

Proaktywne wspomaganie kierowcy i funkcje bezpieczeństwa zapewniają pewność jazdy

Całkowicie nowy SANTA FE jest wyposażony w szereg funkcji wspomagających jazdę i zapewniających bezpieczeństwo, które zmniejszają zaangażowanie kierowcy i zapewniają komfortowe i pewne wrażenia z jazdy – nie ważne, czy wykorzystujemy auto po prostu w trakcie dojazdu do pracy czy podczas weekendowej przygody.

Hyundai Santa Fe 2024

Funkcja Forward Collision-Avoidance Assist 2 zapewnia ostrzeżenie i hamowanie awaryjne, jeśli poprzedzający pojazd nagle zwolni lub jeśli zostanie wykryte ryzyko zderzenia czołowego.

System Lane Following Assist 2 wykorzystuje kamerę zamontowaną na przedniej szybie, która pomaga rozpoznawać dryfowanie pojazdu i pomaga wykonać delikatne ruchy kierownicą, aby utrzymać pojazd na środku pasa ruchu.

Nowa funkcja monitorowania poziomu uwagi (DAW) analizuje jego uwagę i w razie potrzeby może wyświetlać ostrzeżenia. System monitorowania kierowcy (DMS), który Hyundai Motor wprowadził jako pierwszy w Ameryce Północnej, analizuje parametry życiowe kierowcy, aby zapewnić bezpieczną jazdę.

Oparta na nawigacji funkcja Smart Cruise Control 2 pomaga utrzymać bezpieczną prędkość podczas pokonywania zakrętów na autostradzie. Z kolei Highway Driving Assist 2 pomaga utrzymać ustawioną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu. Pomaga również przy zmianie pasa ruchu podczas jazdy autostradą i pomaga wycentrować auto na swoim pasie.

Wśród innych funkcji wspomagających kierowcę i bezpieczeństwa SANTA FE są: Intelligent Speed Limit Assist, Rear View Monitor, Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist, Front/Rear Parking Distance Warning, Surround View Monitor, Remote Smart Parking Assist oraz Safe Exit Assist.

Hyundai Santa Fe 2024

Mnóstwo oszczędnej mocy na dojazdy do pracy i przygody na łonie natury

W Korei i w Ameryce Północnej nowy SANTA FE będzie dostępny z dwoma układami napędowymi do wyboru. Turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra (Theta III 2.5 T-GDI – 8DCT) zapewnia maksymalną moc 281 KM. Z kolei hybryda, wykorzystująca benzynowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 litra (Gamma III 1.6 T-GDI HEV – 6AT) zapewnia maksymalną moc 180 KM.

W Europie zupełnie nowy SANTA FE również będzie oferowany z dwoma układami napędowymi, w tym z takim samym hybrydowym, bazującym na 1,6-litrowym turbodoładowanym silniku (Gamma III 1.6 T-GDI HEV – 6AT), a także hybrydowym plug-in z benzynowym 1,6-litrowym turbodoładowanym silnikiem (Gamma III 1.6 T-GDI PHEV – 6AT) o maksymalnej mocy 160 KM.

W innych regionach, nowe SANTA FE będzie również dostępne z 2,5-litrowym silnikiem benzynowym (Theta III 2.5 GDI – 8AT) o maksymalnej mocy 194 KM.

Przyszły marketing, plany sprzedażowe i wprowadzenie koncepcji XRT

Całkowicie nowy SANTA FE ma trafić do sprzedaży w Korei w drugiej połowie tego roku oraz w Ameryce Północnej i w Europie w pierwszej połowie przyszłego roku. Północnoamerykańska premiera odbędzie się podczas Los Angeles Auto Show 2023.

Hyundai XRT Concept
Hyundai XRT Concept

"Oryginalna SANTA FE była naszym pierwszym SUV-em oferowanym w Stanach Zjednoczonych. Dziś mamy dobrze rozpoznawalne i doceniane portfolio 14 modeli SUV-ów, w tym samochody z napędem spalinowym, elektrycznym, hybrydowym, hybrydowym typu plug-in oraz modele z wodorowymi ogniwami paliwowym. Wraz z nowym modelem SANTA FE kontynuujemy naszą imponującą transformację marki Hyundai i rozszerzania oferty SUV-ów. Całkowicie nowy SANTA FE jest idealnym towarzyszem codziennych przygód z nowoczesnym, luksusowym akcentem" - José Muñoz Prezes i Globalny Dyrektor Operacyjny Hyundai Motor Company

Hyundai XRT Concept

Hyundai Motor zaprezentował również XRT Concept, model prototypowy dostosowany do różnorodnych potrzeb entuzjastów szeroko pojętego outdooru. XRT Concept został zaprojektowany z myślą o pokonywaniu trudnych terenów z pewnością i łatwością, oferując wszechstronną użyteczność dla ludzi ceniących podróżny stylu życia. Podczas gdy wersję SANTA FE Calligraphy cechuje luksusowy miejski styl życia, XRT Concept został zaprojektowany tak, aby rozpalić ducha przygody i skupić się na uwolnieniu pragnień tych, którzy szukają dreszczyku emocji na łonie natury.


Źródło: Hyundai Motor Poland