Eko-kolekcja Hyundaia

Eko-kolekcja Hyundaia10.09.2009
Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Hyundai zaprezentuje pięć nowych modeli, które odzwierciedlają dążenie firmy do osiągnięcia statusu leadera w stosowaniu "czystych" technologii w motoryzacji. Kolekcja samochodów, która powstała ...

...w ramach inicjatywy Blue DriveTM składa się z trzech modeli produkcyjnych - i30 Blue diesel, i10 EV i Elantra LPI Hybrid oraz dwóch futurystycznych samochodów koncepcyjnych - ix-Metro oraz Blue Will.

Eko-kolekcja Hyundaia 1 Prezentowany po raz pierwszy samochód koncepcyjny ix-Metro jest połączeniem stylistyki inspirowanej wyglądem statku kosmicznego z ultra czystym napędem hybrydowym. Sercem tego kompaktowego SUV-a jest silnik benzynowy o pojemności 1.0 i mocy 125 KM generujący zaledwie 80 g/km CO2 oraz silnik elektryczny o mocy 15 KW.

Swój europejski debiut ma również koncepcyjny Blue Will, wyposażony w 1,6-litrowy silnik benzynowy i motor elektryczny o mocy 100 KW. Zarówno emisje jak i zużycie paliwa są zminimalizowane, dzięki niskiej wadze Blue Will, a dodatkowa moc czerpana jest z zamontowanych na dachu baterii słonecznych.

Technologia hybrydowa stała się produkcyjną rzeczywistością w kolejnej, europejskiej premierze, jaką jest Elantra LPI Hybryd. Z uwagi na wyjątkowo udany debiut tego modelu w Korei, rozważana jest możliwość wprowadzenia auta także na rynek europejski. Samochód szczyci się podwójnym mianem „pierwszego na świecie” - jest to pierwszy silnik hybrydowy napędzany LPG i pierwszy produkcyjny samochód hybrydowy używający super wydajnych baterii litowo-jonowo-polimerowych.

Dzięki zastosowaniu technologii stop-start w benzynowym i30 ograniczono emisje szkodliwych substancji oraz zużycie paliwa o 7%. Teraz ten sam system stop-start znalazł zastosowanie w i30 Blue z silnikiem diesela, redukując emisję CO2 do imponującego poziomu: 113 g/km dla jednostki 90 KM oraz 117 g/km dla wersji 115 KM.

Eko-kolekcja Hyundaia 2Konkurujący z najlepszymi w swojej klasie, i30 Blue Diesel zostanie pokazany we Frankfurcie po raz pierwszy.

Kolejnym świadectwem dążeń Hyundaia kierunku udoskonalania napędów alternatywnych jest nowy i10 EV – pierwszy, elektryczny model produkcyjny Hyundaia o zasięgu 160 km. Limitowana produkcja i10 EV rozpocznie się w 2010r jednak początkowo samochód będzie dostępny głównie na rynku Koreańskim i w pierwszej kolejności trafi do ministerstw, przedsiębiorstw państwowych i komunalnych. Data wprowadzenia samochodu do sprzedaży detalicznej nie jest jeszcze znana.

"Nasza gama modeli sygnowanych jako Blue DriveTM ma zminimalizować negatywne oddziaływanie na środowisko przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych wartości samochodów Hyundaia, jakimi są: jakość i innowacyjność" - mówi Allan Rushforth, Wiceprezes Hyundai Motor Europe. "Modele produkcyjne, takie jak i10EV oraz Elantra LPI Hybrid udowadniają, że Blue DriveTM to coś więcej niż tylko słowa - oferujemy praktyczne, realne i innowacyjne rozwiązania… a to dopiero początek. W ciągu sześciu miesięcy od powstania Blue DriveTM przeszliśmy przez ważne etapy w drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zdobycie wiodącej pozycji wśród producentów aut przyjaznych środowisku” – dodał Allan Rushforth

Eko-kolekcja Hyundaia 3 Wzmocniona gama SUV
Najważniejszą premierą salonu we Frankfurcie będzie całkowicie nowy SUV - ix35, który zastąpi popularnego Tucsona. Jednocześnie firma zaprezentuje także odświeżony model Santa Fe. Obydwa modele „troszczą się” o środowisko dzięki mocno zmienionej technologii układu napędowego. Innowacją jest zastosowany w ix35 nowy, turbodoładowany 1,6-litrowy silnik benzynowy o mocy 140 KM, emitujący zaledwie 149 g/km CO2. Natomiast Santa Fe, zyskuje dzięki obniżeniu masy własnej oraz zastosowaniu sześciostopniowej, automatycznej skrzyni biegów, która nie tylko gwa

W samochodach zastosowano nowe silniki Diesla 2.0 i 2.2 o nazwie kodowej ‘R’, które zapewnią Hyundaiowi dużą konkurencyjność na rynku pojazdów SUV.

Zobacz zdjęcia eko-kolekcji Hyundaia na naszym fotoblogu!

Źródło: Hyundai Motor Poland