Kia Forte LPI i nowa linia ekologicznych aut

Kia Forte LPI i nowa linia ekologicznych aut27.03.2009
Plany koreańskiej marki dotyczące ochrony środowiska naturalnego są bardzo ambitne i rozległe, a szczegóły dotyczące tych zagadnień przedstawiono na specjalnej konferencji prasowej w Seulu. Firma Kia to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się ...

...marek samochodowych na świecie. Nic więc dziwnego, że koreański producent na poważnie podchodzi do zagadnień związanych z ochroną środowiska m.in. poprzez zmniejszanie emisji spalin w swoich samochodach.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w koreańskiej siedzibie firmy w Apkujeong-dong, w Seulu, zaprezentowano nową hybrydową wersję modelu Forte LPI, a także nową linię ekologicznych aut oznaczoną jako Eco Dynamics.

Kia Forte LPI i nowa linia ekologicznych aut 1 Zasilanie Kii Forte LPI stanowią dwa źródła napędu, silnik spalinowy i elektryczny, które mogą działać razem lub oddzielnie. Spalinowa jednostka napędowa 1.6 Gamma LPI HEV zapewnia moc 114 KM i dzięki wsparciu silnika elektrycznego oraz bezstopniowej skrzyni biegów CVT jest w stanie zapewnić średnie zużycie gazu na poziomie 4,65 l/100 km. Dla porównania, ten sam silnik, lecz w wersji benzynowej potrzebuje średnio 5,81 l/100 km. Co bardzo istotne, Kia Forte LPI jest pierwszym na świecie samochodem hybrydowym korzystającym z litowo-polimerowych akumulatorów, które w porównaniu do akumulatorów Ni-MH używanych przez konkurencję, zapewniają większą moc oraz są lżejsze i mniejsze, dzięki czemu zwiększają oszczędność paliwa i zajmują mniej miejsca w samochodzie. Publiczna prezentacja Kii Forte LPI odbędzie się 2 kwietnia podczas Salonu Samochodowego w Seulu, a pierwsze egzemplarze auta pojawią się w koreańskich salonach sprzedaży w sierpniu tego roku.

Podczas zorganizowanej konferencji prasowej koreańska firma zaprezentowała plany związane z nową linią modelową Eco Dynamics, czyli samochodami przyjaznymi dla środowiska naturalnego, do których jako pierwsza zalicza się Kia Forte LPI. Założenia związane z tym projektem są bardzo ambitne i przewidują zaprezentowanie w 2011 roku, w pełni hybrydowego auta średniej wielkości, a następnie w 2012 wczesną komercjalizację samochodu zasilanego ogniwami paliwowymi.

Przedstawione przez koncern Kia plany są początkiem nowej strategii i zaangażowania firmy w ochronę środowiska naturalnego, czego pierwszym dowodem jest przedstawienie w ostatnim czasie (także w Polsce) Kii Cee'd z systemem ISG (Idle Stop & Go).

Źródło: Kia, informacja Moto Target