MotoNews.pl

Nowa Kia Picanto na rok 2024 – odważny wygląd i wiele swobody

05 lipca 2023

Kategoria | Premiery
Marka, model | ,
Kia-Picanto-GT-Line-2024

Pasuje do miasta i wyróżnia się – nowe Picanto, nowoczesny miejski hatchback marki Kia, został wzbogacony o jeszcze bardziej odważną stylistykę i zaawansowane technologie.

„Od osób, które dojeżdżają do pracy w mieście, po młodych nabywców, którzy kupują pierwszy samochód – częścią sukcesu Kia Picanto jest jej masowy charakter” – mówi Sjoerd Knipping, wiceprezes ds. produktów i marketingu w Kia Europe. „W czasach, gdy mamy do czynienia z rosnącymi cenami, a debaty na temat przestrzeni miejskiej i jakości życia stają się coraz głośniejsze, nowe Picanto pozwala cieszyć się swobodą, jaką niesie ze sobą ruch”.

Kia Picanto 2024 i stylizowana sportowo odmiana GT-Line

Nowe Picanto oferuje wybór między wersją podstawową a GT-Line. Sportowo stylizowana odmiana GT-Line łączy stylowy wygląd na zewnątrz z zaawansowaną technologią, co sprawia, że Picanto GT-Line odpowiada zarówno młodszym klientom, którzy kupują pierwszy samochód, jak i osobom aktywnym zawodowo w mieście.

Picanto jest jednym z najchętniej kupowanych modeli marki Kia w kilku regionach świata i pozostaje ulubionym modelem nabywców aut segmentu A w Europie, którzy korzystają z samochodu na krótkich dystansach i muszą liczyć się z ograniczoną przestrzenią miejsc parkingowych w mieście. Nowe Picanto zapewnia im znakomitą funkcjonalność i jest wyposażone w więcej standardowych funkcji niż kiedykolwiek wcześniej. Systemy wspomagające kierowcę sprawiają przy tym, że poruszanie się Picanto po zatłoczonych europejskich miastach jest łatwiejsze i wygodniejsze.

Nowe Picanto umożliwia młodszym i nowym klientom kontakt z marka Kią i wspólną podróż przez życie – bez uszczerbku dla jakości i wygody. To również symbol niezależności. Dzięki łatwości parkowania i manewrowania Kia Picanto może być częścią coraz szerszego systemu mobilności dostępnego w wielu europejskich miastach, a także usługi „parkuj i jedź”. Bagażnik nowego Picanto, który liczy do 1010 litrów pojemności (VDA), swobodnie mieści składany rower lub elektryczną hulajnogę.

Kia Picanto GT Line 2024 4

Kia przekształca się w dostawcę rozwiązań z zakresu zrównoważonej mobilności i do 2027 roku planuje wprowadzić na rynek 15 modeli samochodów elektrycznych. Niedrogie i oszczędne auta, jak udoskonalone Picanto, wspierają tę transformację i torują drogę do zrównoważonej mobilności w przyszłości.

Wygląd zewnętrzny inspirowany filozofią „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”

Design nowego Picanto jest inspirowany filozofią projektową marki Kia „Przeciwieństwa, które się uzupełniają”. Harmonijnie wyglądające nadwozie sprawia odważne i futurystyczne wrażenie i ma nieco sportowy charakter.

W połączeniu z nowym przednim zderzakiem, charakterystyczną osłoną chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, wyraźnie zaznaczonymi nadkolami i pokrywą silnika, nowe i charakterystyczne światła sprawiają, że wzrok koncentruje się na wlotach powietrza, które nadają nowemu Picanto odważnego wyglądu. Opcjonalne reflektory LED i światła do jazdy dziennej podkreślają nowoczesność i zaawansowanie technologiczne oraz poszerzają optycznie nadwozie. Przeprojektowane światła z tyłu współgrają ze zderzakiem. Wzór świateł pozycyjnych również podkreśla szerokość nadwozia nowego Picanto.

Kia Picanto GT Line 2024 5

Picanto w wersji podstawowej jest seryjnie wyposażone w 14-calowe koła i zapewnia wybór między nowymi 14-, 15- i 16-calowymi obręczami kół z lekkich stopów. Design wersji GT-Line podkreśla wyrazisty przód o sportowych detalach. Osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa jest większa niż w pozostałych wersjach. Dla odmiany GT-Line są zarezerwowane nowe 16-calowe obręcze kół o diamentowym szlifie i sportowo stylizowany tylny zderzak z dyfuzorem.

Wybór dziewięciu żywych lakierów nadwozia pozwala Picanto wyróżnić się w mieście; cztery kolory są nowe – czerwony Signal, niebieski Smoke, niebieski Sporty i zielony Adventure.

Inspirowane naturą kolory i pakiety wyposażenia zapewniają jednocześnie poczucie dobrej jakości i wysoki komfort

Udoskonalona kabina Picanto jest dostępna z wykończeniem w różnych kolorach i z różnych materiałów. Wersja podstawowa jest wyposażona w siedzenia z czarnej tkaniny. Opcjonalne wykończenia obejmują pakiety kolorystyczne – czarny Glossy, zielony Adventurous i brązowy Rich. Kolory te są inspirowane naturą i zwiększają możliwość dostosowania wyglądu wnętrza do preferencji nabywcy. Do wyboru są także fotele pokryte tapicerką ze sztucznej skóry, które zapewniają wysoki komfort. Odmiana GT-Line jest standardowo wyposażona w pakiet czarny Glossy, a pakiet zielony Adventurous jest opcjonalny. Pakiety kolorystyczne zawsze obejmują fotele i podłokietniki drzwi wykonane ze sztucznej skóry, a także kolorowe obramowania wokół nawiewów powietrza i dźwigni zmiany biegów.

Kia Picanto GT Line 2024 6

Sztuczna skóra to pierwszy krok w nowej strategii marki Kia do tego, aby kolory, materiały i wykończenia samochodów były bardziej zrównoważone. Pierwszy etap tej strategii – Action 1 – zakłada, że Kia wycofuje się ze stosowania skóry we wnętrzach swoich modeli, począwszy od EV9. Kolejny etap – Action 2 – oznacza zastosowanie 10 ekologicznych materiałów w kabinie, które Kia określiła jako szczególnie zrównoważone i które zamierza stosować w swoich pojazdach w przyszłości. Action 3 oznacza etap z zastosowaniem zaawansowanych biomateriałów.

Do wyboru dwie wydajne jednostki napędowe

Nowe Picanto jest dostępne z dwoma silnikami benzynowymi do wyboru – o pojemności 1,0 litra lub 1,2 litra. Silnik o pojemności 1,0 litra to dobry wybór dla kierowców, którzy cenią sobie przede wszystkim wydajność, natomiast silnik o pojemności 1,2 litra jest lepszy dla klientów, którzy oczekują większej mocy, zwłaszcza podczas jazdy z większą prędkością czy pod górę. Obydwie jednostki napędowe charakteryzują się niską emisją CO2, są wyposażone w udoskonalony system recyrkulacji spalin i zoptymalizowany rozrząd zaworów dolotowych. Ponadto, każdy z silników ma ulepszone chłodzenie komory spalania.

Oba silniki napędzają przednie koła za pośrednictwem pięciobiegowej przekładni mechanicznej (5MT) lub zautomatyzowanej skrzyni biegów (AMT), której konstrukcja jest oparta na przekładni pięciobiegowej z siłownikami, które sterują pracą sprzęgła i odpowiadają za zmianę biegów. Przekładnia AMT łączy oszczędność paliwa typową dla mechanicznej skrzyni biegów z komfortem jazdy, który zapewnia przekładnia automatyczna szczególnie w ruchu miejskim.

Kia Picanto GT Line 2024 7

Kombinacje silnika i skrzyni biegów spełniają potrzeby szerokiej grupy europejskich kierowców, niezależnie od ich stylu jazdy.

Nowa Kia Picanto to samochód przyjemny i łatwy w manewrowaniu w miastach

Picanto zapewnia szybkie reakcje na komendy wydawane kierownicą za co odpowiadają niezależne zawieszenie przednich kół z kolumnami McPhersona i belka skrętna z tyłu. Stosunkowo duży rozstaw osi, jak na samochód miejski, zapewnia zarówno dobry komfort jazdy, jak i dobrą stabilność nadwozia.

Przekładnia kierownicza o bezpośrednim przełożeniu zapewnia natychmiastową reakcję na polecenia kierowcy i oznacza mniej obrotów kierownicą niż u wielu rywali (tylko 2,8 obrotu od maksymalnego skrętu w lewo do maksymalnego skrętu w prawo), co ułatwia prowadzenie Picanto zwłaszcza przy niskich prędkościach oraz w mieście. Bardzo krótki przedni zwis gwarantuje niską masę przed przednią osią, co przekłada się na zwinne prowadzenie.

Kia Picanto GT Line 2024 8

Picanto oferuje tzw. wektorowanie momentu obrotowego poprzez przyhamowanie poszczególnych kół, które jest dodatkową funkcją elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy (ESC). Dzięki zastosowaniu tej technologii w samochodzie segmentu A, Picanto oferuje jednocześnie wyższą zwrotność i stabilności podczas pokonywania zakrętów, co pomaga ograniczyć tendencję do poślizgu podsterownego podczas szybszej jazdy przez zakręty.

8,0-calowy ekran dotykowy i cyfrowy wyświetlacz w zestawie wskaźników w standardzie

Nowe Picanto jest standardowo wyposażone w nawigację z ekranem dotykowym o przekątnej 8 cali oraz w 4,2-calowy cyfrowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości w zestawie wskaźników. System multimedialny jest wyposażony w funkcję Bluetooth z możliwością jednoczesnego podłączenia dwóch urządzeń mobilnych – jedno do korzystania z telefonu i multimediów w trybie głośnomówiącym, a drugie wyłącznie do korzystania z multimediów. System standardowo obsługuje zarówno Apple CarPlay, jak i Android Auto.

Funkcje Kia Connect obejmują szereg usług, w tym informacje o ruchu drogowym i prognozie pogody w czasie rzeczywistym, ciekawych miejscach (POI) oraz szczegóły dotyczące potencjalnych miejsc parkingach na ulicy i poza nią. W zależności od kraju użytkownicy mogą przesyłać trasę podróży do nawigacji w samochodzie, sprawdzać jego lokalizację oraz mieć dostęp do danych podróży i powiadomień diagnostycznych.

Kia Picanto GT Line 2024 9

Rozpoznawanie głosu online umożliwia wyszukiwanie punktów POI, adresów, aktualizacji na temat pogody lub wysyłanie wiadomości tekstowych za pomocą poleceń głosowych. Nowa usługa wyznaczania tras „Nawigacja online” wykorzystuje zgromadzone w chmurze dane o ruchu w czasie rzeczywistym oraz historyczne, aby proponować najszybsze trasy przejazdu dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Użytkownicy mają również dostęp do aplikacji Kia Connect, kompatybilnej ze smartfonami z systemami Android i Apple, która oferuje tzw. nawigację Last Mile. Pomaga to kontynuować podróż do miejsca docelowego po zaparkowaniu samochodu. Funkcja ta okazuje się szczególnie przydatna w miastach, w których parkingi są zlokalizowane w pewnej odległości od sklepów, kawiarni i restauracji.

Nowe Picanto jest wyposażone w funkcję łączności bezprzewodowej, która zapewnia dodatkowy komfort, a także pozwala zaoszczędzić czas, ponieważ systemy nawigacyjne i multimedialny są automatycznie i bezprzewodowo aktualizowane – nie jest do tego wymagane żadne działanie ze strony użytkownika.

Kia Picanto GT Line 2024 10

Szeroka gama nowych technologii ADAS, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort

Nowe Picanto jest wyposażone w zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS) oraz w szereg aktywnych systemów bezpieczeństwa, które czynią je jednym z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie. W zależności od wyposażenia, nowe funkcje ADAS obejmują system Forward Collision-Avoidance Assist 1.5 (Asystent unikania kolizji czołowych) z wykrywaniem samochodów, rowerzystów i pieszych. Ta funkcja obejmuje również skręcanie na skrzyżowaniu – jeśli ryzyko kolizji pojawi się podczas manewru w lewo na skrzyżowaniu (lub w prawo w Wielkiej Brytanii), system automatycznie uruchomi hamowanie awaryjne.

Ponadto, Picanto jest dostępne z systemami – Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (Asystent unikania kolizji z samochodami znajdującymi się w martwym polu widzenia lusterek), Lane Keeping Assist (Asystent utrzymania auta na pasie ruchu), Driver Attention Warning oraz Leading Vehicle Departure Warning (System ostrzegania o spadku koncentracji kierowcy z funkcją ostrzegania o ruszeniu z miejsca auta poprzedzającego), Intelligent Speed Limit Assist (Aktywny tempomat) i Lane Following Assist (Asystent podążania auta za pasem ruchu).

Kia Picanto GT Line 2024 11

System ten wykorzystuje przednią kamerę do monitorowania oznaczeń na drodze, sterując układem kierowniczym Picanto w celu utrzymania samochodu na środku pasa ruchu. Nowe Picanto jest również wyposażone w system Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (Asystent unikania kolizji w ruchu poprzecznym podczas cofania), który ostrzega kierowcę i zatrzymuje auto, jeśli wykryje inny samochód zbliżający się z lewej lub prawej strony podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego.

Co więcej, nowa Kia Picanto jest wyposażona w system Emergency Stop Signal (Sygnalizacja awaryjnego hamowania), który automatycznie włącza światła awaryjne, aby ostrzec samochód jadący z tyłu, jeśli kierowca Picanto nagle zahamuje. Układ Hill-start Assist Control (Wspomagania ruszania pod górę) utrzymuje samochód na hamulcu, aby zapewnić płynne ruszanie pod górę.

Ponadto udoskonalone Picanto jest standardowo wyposażone w systemy – Vehicle Stability Management (Zarządzania stabilnością auta), Cornering Brake Control (Kontroli hamowania na zakrętach) oraz Straight-line Stability (Zachowania stabilności podczas jazdy na wprost), które pomagają kierowcy zachować kontrolę podczas hamowania i pokonywania zakrętów.

Kia Picanto GT Line 2024 12

Nowe Picanto jest wyposażone w sześć poduszek powietrznych oraz w punkty mocowania fotelika dziecięcego ISOFIX. Miejski model marki Kia jest standardowo objęty wiodącą w branży 7-letnią gwarancją producenta na 150 000 kilometrów.

Kia Picanto 2024 – wymiary zewnętrzne

 • Długość – 3595 mm
 • Szerokość (bez lusterek zewnętrznych) – 1595 mm
 • Wysokość – 1485 mm
 • Rozstaw osi – 2400 mm
 • Zwis przedni – 675 mm
 • Zwis tylni – 520 mm
 • Rozstaw kół z przodu – 1406 mm
 • Rozstaw kół z tyłu – 1415 mm
 • Prześwit – 141 mm
 • Pojemność bagażnika za 2-gim rzędem – 255 litrów (VDA)
 • Pojemność bagażnika po złożeniu oparcia – 1010 litrów (VDA)
 • Pojemność zbiornika paliwa – 35 litrów

 

Źródło: KIA