Kia Sportage wyróżniona certyfikatem ISO 14040

Kia Sportage wyróżniona certyfikatem ISO 1404014.09.2010
Nowy, kompaktowy SUV marki Kia otrzymał międzynarodowy certyfikat ekologiczny. Rygorystyczna ocena kompleksowego oddziaływania na środowisko naturalne - począwszy od etapu produkcji poprzez codzienną eksploatację ...

...aż do procesów recyklingowych stała się dla TÜV Nord podstawą do wydania certyfikatu o zgodności nowej Kia Sportage z wyśrubowanymi wymogami normy ISO 14040, dotyczącej analizy cyklu życia wyrobu.

Sportage nowej generacji produkowany jest przez europejską fabrykę Kia w Żylinie na Słowacji. Zakład ten przeszedł certyfikację w zakresie analizy cyklu życia wyrobu ISO 14001 już w roku 2007 i otrzymał status fabryki przyjaznej środowisku naturalnemu. Stosowane w Żylinie technologie produkcji i utylizacji odpadów należą do najnowocześniejszych na świecie, a wytwarzany tam hatchback Kia cee’d był pierwszym samochodem marki koreańskiej, który otrzymał certyfikat ISO 14040.

„Certyfikat dobrego bilansu ekologicznego dla nowego Sportage to kolejny dowód na słuszność i sukces strategii poszanowania środowiska naturalnego przyjętej przez Kia Motors.” − skomentował to wydarzenie Sun-Young Kim, prezes zarządu Kia Motors Europe − „Centra badawczo-rozwojowe Kia dysponują wszechstronną wiedzą na polu technologii przyjaznych środowisku, a w naszych nowoczesnych fabrykach stosujemy najwyższe standardy w zakresie ekologii. Aby kolejne generacje naszych pojazdów mogły stawać się coraz bardziej ‘eco-friendly’ − zamierzamy ściśle trzymać się tej drogi.”

Pod względem ochrony środowiska w nowym Sportage skoncentrowano się przede wszystkim na znacznym ograniczeniu masy własnej pojazdu. Chociaż długość tego kompaktowego SUVa wzrosła do 4,44 m (tj. + 9 cm) − jego masa własna spadła o 87 - 160 kilogramów, zależnie od specyfikacji oraz wyposażenia. W nowym Sportage zastosowano najnowsze rozwiązania paliwo-oszczędne, m.in. system start-stop silnika. Do wyboru nabywcy są cztery jednostki napędowe, w tym nowy Diesel o pojemności 1,7 litra oraz pierwszy w historii Kia silnik benzynowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa − oba dostępne na jesieni 2010 roku. Napędzane nimi, najbardziej ‘eco-friendly’ wersje Sportage charakteryzować się będą emisją CO2 do atmosfery poniżej 140 g/kilometr.

Źródło: KIA