Sportage i Venga dostają 5 gwiazdek od EuroNCAP

Sportage i Venga dostają 5 gwiazdek od EuroNCAP24.11.2010
Duet dwóch nowych modeli KIA otrzymał najwyższą notę podczas testów EuroNCAP. SUV Kia Sportage i MPV Venga (sprzedawany wyłącznie w Europie) otrzymały po pięć gwiazdek i dołączyły do trzech innych pojazdów KIA wyróżnionych taką oceną: Soul, cee'da i Sorento.

Kia Sportage osiągnęła wynik: 93% za ochronę dorosłych pasażerów (33 punkty na 36 możliwych do uzyskania), 86% za ochronę dzieci przebywających w pojeździe (42 punkty na 49 możliwych do uzyskania), 49% za ochronę przechodniów (18 punktów za 36 możliwych do uzyskania) i 86% w kategorii „safety assist”, czyli wspomagania bezpieczeństwa za pomocą dodatkowych technologii (6 punktów na 7 możliwych do uzyskania). KIA została również pochwalona za to, że w modelach Sportage i Venga system ESC (elektroniczny system kontroli stabilności) należy do wyposażenia standardowego.

Kia Venga była już testowana na początku 2010 roku i otrzymała wtedy cztery gwiazdki. Zespół inżynierów koncernu KIA nie był zadowolony z tego wyniku i dokonał serii zmian w pojeździe, a następnie ponownie udostępnił Vengę do testów EuroNCAP. W nowej specyfikacji, która weszła do produkcji we wrześniu tego roku Venga została oceniona „na piątkę”.

Venga uzyskała następujące wyniki: 89% za ochronę dorosłych pasażerów (32 punkty na 36 możliwych do uzyskania), 85% za ochronę dzieci przebywających w pojeździe (42 punkty na 49 możliwych do uzyskania), 64% za ochronę przechodniów (23 punkty na 36 możliwych do uzyskania) i 71% w kategorii „safety assist” (5 punktów na 7 możliwych do uzyskania).

Wszystkie Vengi sprzedawane w Europie są wyposażone w ABS, BAS (system wspomagania nagłego hamowania w sytuacjach awaryjnych), ESC (elektroniczny system kontroli stabilności), układ kontrolujący ruszanie samochodu pod górę (Hill Assist Control), sześć poduszek powietrznych, aktywne zagłówki na przednich fotelach i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami.

Nabywcy modelu Sportage mogą liczyć na poduszki powietrzne z przodu i z boków, pełnowymiarowe poduszki kurtynowe z czujnikiem dachowania, aktywne zagłówki, ABS, EBD, ESC ze wspomaganiem zjazdów z pochyłości (Downhill Brake Control), adaptacyjne światła stop i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z napinaczami.


Źródło: KIA, EuroNCAP, opracowanie: BM