Mazda ICONIC SP debiutuje z rotorowym silnikiem

Mazda ICONIC SP debiutuje z rotorowym silnikiem25.10.2023
Na wystawie Japan Mobility Show, wraz z premierą udoskonalonej MX-5 na rok modelowy 2024, Mazda prezentuje samochód koncepcyjny Mazda ICONIC SP.

Zamiłowanie do prowadzenia samochodów jest głęboko zakorzenione w sercach i umysłach każdego projektanta i inżyniera Mazdy, a ich pasja jest najbardziej widoczna w Maździe MX-5 - najlepiej sprzedającym się roadsterze na świecie.

Na wystawie Japan Mobility Show, wraz z premierą udoskonalonej MX-5 na rok modelowy 2024, Mazda prezentuje samochód koncepcyjny MAZDA ICONIC SP, który łączy dwurotorowy silnik Wankla z platformą elektryczną, rozwiązanie podobne do układu napędowego wprowadzonego niedawno w zupełnie nowej Maździe MX-30 R-EV.

Mazda ICONIC SP

MAZDA ICONIC SP to koncepcyjny model kompaktowego samochodu sportowego, zaprojektowanego z myślą o dostosowaniu się do wymogów nowej ery, który potwierdza nieustanne zaangażowanie firmy w tworzenie samochodów zaspokajających zamiłowanie klientów do prowadzenia i samych pojazdów.

Koncepcyjny model wyróżnia niski środek ciężkości dla zapewnienia doskonałych właściwości jezdnych. Jego unikalne proporcje wyznacza nisko poprowadzona linia maski, uzyskana dzięki zamontowaniu lekkiego i kompaktowego silnika Wankla możliwie głęboko pomiędzy osiami. Pomysł dwurotorowego generatora dostarczającego energii napędowi elektrycznemu zapewnić może wysoce skalowalny silnik z elastycznym układem i możliwością spalania różnych paliw, w tym wodoru.

Mazda ICONIC SP

Dzięki temu rozwiązaniu Mazda ma do dyspozycji unikatową technologię, która jest idealnym rozwiązaniem dla samochodów sportowych. A jeśli dodatkowo akumulator jest ładowany energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, możliwa jest jazda w trybie praktycznie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.

Mazda ICONIC SP

Podczas prezentacji koncepcyjnego modelu, Prezydent i CEO Mazda Motor Corporation, Masahiro Moro powiedział:

„My kochamy MX-5, a świat kocha MX-5. W erze elektryfikacji jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać przyjemność z prowadzenia, którą reprezentuje MX-5, a MAZDA ICONIC SP z dwurotorowym generatorem energii dla silnika elektrycznego jest naszym wymarzonym rozwiązaniem. Marzeniem, które będziemy wytrwale realizować. Mazda zawsze będzie dostarczać pojazdy, które przypominają ludziom, że samochody są czystą radością i nieodzowną częścią ich życia”.
Mazda ICONIC SP

Razem z konceptem MAZDA ICONIC SP na stoisku prezentowanych jest kilka wersji ikony marki – Mazdy MX-5 – w tym najnowsza generacja po zmianach modelowych na 2024 r. Kultowy roadster otrzymał m.in. nowe reflektory LED i tylne światła, aktualizację systemu multimedialnego Mazda Connect, nowe systemy bezpieczeństwa, a także zmiany w kabinie mające na celu spotęgowanie pozytywnych wrażeń z jazdy.

Na stoisku znajduje się również pierwsza generacja MX-5 – trwały symbol zaangażowania Mazdy w kreowanie przyjemności z prowadzenia, a także pomniejszony do 2/3 model, który zapewnia symulację jazdy dla dzieci i który może być sterowany wyłącznie rękami kierowcy.

Mazda ICONIC SP

Podstawowe dane techniczne koncepcyjnego modelu MAZDA ICONIC SP

  • Wymiary dł. x szer. x wys. (mm) - 4,180 × 1,850 × 1,150
  • Rozstaw osi (mm) - 2,590
  • Masa (kg) - 1,450
  • Moc maksymalna (KM) - 370
  • Stosunek masy do mocy - 3.9

Źródło: Mazda