Pojazd koncepcyjny Mercedes-Benz Vision EQS

Pojazd koncepcyjny Mercedes-Benz Vision EQS14.09.2019
Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie (10-22 września 2019 r.) producent ze Stuttgartu prezentuje wyzwania na przyszłość: zrównoważony rozwój staje się głównym elementem jego podejścia i istotnym aspektem strategii korporacyjnej.

Pojazd koncepcyjny Vision EQS już dziś wpisuje się w te aspiracje i zapowiada przyszłe wcielenia dużych luksusowych limuzyn na prąd, a przy okazji rozwija wizję „elektrodesignu”. W ten sposób Mercedes-Benz składa również jasną deklarację na rzecz dalszej przyszłości wysokiej klasy pojazdów oraz samodzielnej jazdy.

Najważniejsze informacje: Vision EQS w skrócie

 • Mercedes-Benz Vision EQS: pionier dla całej rodziny Mercedes-Benz EQ. Studium, które stanowi zapowiedź nowego wymiaru zrównoważonego luksusu.
 • Poruszyć ludzi: Mercedes-Benz jest synonimem mobilności i postępu. Pojazd studyjny Vision EQS wskazuje drogę Mercedesa ku przyszłości. Bo dwie rzeczy są ponadczasowe: potrzeba transportu i pragnienie tego, co wyjątkowe.
 • Rosnący entuzjazm: VISION EQS łączy racjonalność z emocjami. Prezentuje ekscytujący design przyszłych modeli Mercedesa z rodziny EQ. Proporcje jego nadwozia, ograniczające się do „jednego łuku”, oraz niezwykła płynność linii – oto stylowe zwiastuny nowej generacji elektrycznych aut z gwiazdą.
 • Doświadczanie przyszłości: wyśmienita przestronność i nowa koncepcja obsługi Vision EQS stanowią zapowiedź intuicyjnego, cyfrowego wnętrza oraz systemu Advanced MBUX w kolejnych luksusowych limuzynach Mercedesa. Wyrazisty, płynny język projektowania sprawia, że poszczególne sekcje deski rozdzielczej tworzą w kabinie spójną rzeźbę.
 • Technika idzie o krok dalej: w zrównoważonej przyszłości nasi klienci będą potrzebować limuzyny spełniającej ich oczekiwania w zakresie komfortu, wzornictwa i rozwiązań technicznych. Vision EQS łączy to wszystko w ramach koncepcji całkowicie elektrycznego pojazdu klasy luksusowej.
Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS

„Elektryczny”, cyfrowy design

Niespotykane, „rozciągnięte” proporcje Vision EQS – tworzące tzw. „jeden łuk” – sprawiają, że pojazd studyjny przenosi język projektowania progresywnego luksusu Mercedesów z rodziny EQ w nowy wymiar. Płynne, a zaraz mocno „wyrzeźbione” linie nadwozia nadają prototypowi majestatyczny wygląd – w idealnej harmonii łączą luksusowy przepych z aerodynamiczną elegancją.

Wyrazisty, nieprzerwany „pas świetlny” definiuje design nadwozia w nowy sposób: rozdzielając odcienie karoserii na poziomie błotników, tworzy wrażenie „szklanego czarnego panelu” unoszącego się na srebrnym nadwoziu. Luksusowy charakter limuzyny podkreślają wieloramienne 24-calowe obręcze, które swoim wyglądem nawiązują do wzornictwa biżuterii.

Techniczne „perełki” – precyzja w szczegółach

Do futurystycznych rozwiązań należą reflektory DIGITAL LIGHT z czterema modułami soczewek holograficznych, zintegrowane z nieprzerwanym 360-stopniowym pasem świetlnym. Z jednej strony współtworzą one typowy dla Mercedesa łagodny wygląd, a z drugiej pozwalają na niemal nieograniczoną liczbę wariantów oświetlenia i oferują perspektywę tego, czego możemy spodziewać się po przyszłych konfiguracjach oświetlenia w samochodach Mercedes-Benz. Również logo marki ma nowe zadania: 229 podświetlanych, pojedynczych gwiazd tworzy z tyłu płynnie wkomponowany w nadwozie pas świetlny i sprawia, że znak „lśni” w nieznany dotąd sposób.

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS

Interakcja między Vision EQS a jego otoczeniem nie ogranicza się tylko do świateł. Cyfrowa przednia osłona, która jako pierwsza na świecie ma formę matrycy świetlnej składającej się z 940 diod LED w trzech wymiarach, oferuje nowy poziom precyzyjnej sygnalizacji. Gdy czarny panel „ożywa”, pozornie swobodnie unoszące się gwiazdy i piksele tworzą fascynujący, trójwymiarowy efekt.

Wnętrze: atmosfera swobody i obfitości

Kabina VISION EQS czerpie inspiracje ze świata luksusowych jachtów. Wyrazisty, płynny idiom projektowania pozwolił stworzyć nowy poziom łagodności – a wraz z nim nową interpretację wizji nowoczesnego luksusu.

Po raz pierwszy cała deska rozdzielcza „stapia się” z nadwoziem za pomocą górnych elementów wykończenia. Dzięki głębokiej, otwartej architekturze kokpit Vision EQS otacza podróżujących, przypominając pokład łodzi. W pełni zintegrowana, obejmująca całe wnętrze rzeźba – złożona z połączonej deski rozdzielczej, konsoli środkowej i podłokietników – zdaje się unosić nad obszernym wnętrzem, a przy okazji zapowiada wystrój przyszłych luksusowych limuzyn z gwiazdą. Wyjątkową atmosferę zapewnia również wybór materiałów zastosowanych w kabinie. Mercedes-Benz systematycznie rozwija wykorzystanie materiałów ekologicznych i używa zarówno okładzin tradycyjnych, jak i tych zaawansowanych technologicznie. Wysokiej jakości mikrofibra DINAMICA w kolorze krystalicznej bieli, wykonana z przetworzonych butelek PET, spotyka się tu z wykończeniami z drewna klonowego oraz syntetyczną skórą o fakturze podobnej do skóry nappa. Do pokrycia podsufitki wykorzystano specjalną, wysokiej jakości tkaninę z dodatkiem przetworzonego plastiku „oceanicznego”.

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS

Intuicyjna interakcja – Advanced MBUX

Rzeźba kokpitu Vision EQS służy jako scena na przyszłość: cyfrowych treści można doświadczyć tu na całej powierzchni. Mieszanie materiałów i interfejsów pokazuje, jak w przyszłości może wyglądać interakcja użytkownika z samochodem. Przestrzeń do wyświetlania informacji zapewniają organicznie, pojawiające się ekrany oraz powierzchnie projekcyjne, a także inteligentne oświetlenie CONNECTED LIGHT. Wyjątkowy kunszt wnętrza podkreślają haptyczne akcenty, takie jak otwory wentylacyjne zintegrowane z elementami wykończenia, wyrafinowane osłony głośników w kolorze różowego złota czy flakon perfum w ozdobnym uchwycie.

Przyszłość wyłącznie na prąd z Mercedes-Benz EQ Performance

Dzięki silnikom elektrycznym przy przedniej i tylnej osi oraz akumulatorowi zintegrowanemu z podłogą Vision EQS może pochwalić się doskonale zbalansowaną koncepcją. Za bazę dla doskonałych osiągów oraz wysokiego poziomu bezpieczeństwa służy elektryczny napęd na wszystkie koła ze zmiennym rozkładem momentu obrotowego i akumulatorem zamontowanym głęboko w podłodze, pomiędzy osiami. Dzięki mocy ponad 350 kW i natychmiast dostępnemu momentowi obrotowemu o wartości około 760 Nm Vision EQS przyspiesza od 0 do 100 km/h w mniej niż 4,5 sekundy. Imponujące są tu zresztą nie tylko osiągi – standardy wyznacza także wyjątkowa efektywność energetyczna. W rezultacie, dzięki inteligentnej strategii działania, pojazd studyjny oferuje komfortowy zasięg: do 700 km w cyklu WLTP. Zakładając moc ładowania na poziomie 350 kW, „tankowanie” akumulatora do 80% trwa mniej niż 20 minut.

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS

W przypadku platformy technologicznej nowego pojazdu studyjnego Mercedes-Benz stawia na zupełnie nową, w pełni elastyczną platformę napędu akumulatorowo-elektrycznego. To architektura, która jest wszechstronnie skalowalna i użyteczna w różnych modelach: nowoczesny, modułowy system rozstawu osi i kół, a także innych elementów, zwłaszcza akumulatora, sprawia, że nadaje się ona do szerokiej gamy pojazdów o różnych koncepcjach. Poza własnym doświadczeniem w zakresie rozwoju i produkcji Mercedes-Benz korzysta z modułowej strategii dla alternatywnych układów napędowych, która obejmuje wiele serii modelowych, oraz z bezpośredniego dostępu do kluczowych komponentów z segmentu elektromobilności. Na przykład wysoce wydajny akumulator litowo-jonowy pochodzi od spółki zależnej Daimlera – ACCUMOTIVE.

Kolejna generacja modeli EQ z ogniwami akumulatorowymi z produkcji neutralnej pod względem emisji CO2 Realizując swój długoterminowy cel neutralności dla klimatu, Mercedes-Benz Cars nie tylko systematycznie elektryzuje gamę modelową, ale podejmuje też działania w ramach łańcucha dostaw. W przypadku kolejnej generacji pojazdów marki EQ niektóre ogniwa akumulatorowe są już w całości wyprodukowane przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych. W ten sposób ogólny ślad CO2 wszystkich akumulatorów w przyszłych modelach pojazdów zmniejszy się o znacznie ponad 30%. Podobnie jak w przypadku współczesnych seryjnych modeli Mercedes-Benz, konstrukcja Vision EQS korzysta z inteligentnej mieszanki wielu materiałów – stali, aluminium i włókna węglowego oraz trwałych materiałów z surowców wtórnych. Pozwala to optymalnie spełniać wymagania dotyczące lekkiej konstrukcji, wytrzymałości, efektywności kosztowej oraz zrównoważonego rozwoju.

Mercedes-Benz Vision EQS
Mercedes-Benz Vision EQS

Vision EQS przekazuje również wyraźny komunikat na temat kontynuacji budowania pojazdów kontrolowanych przez kierowcę. Z tą myślą prezentuje rozpiętość platformy i wyraźnie koncentruje się właśnie na kierowcy. Także w przyszłości Mercedes-Benz będzie bowiem w stanie zaspokoić pragnienia w zakresie indywidualnej mobilności i ekscytujących właściwości jezdnych. Jednocześnie Vision EQS wspiera kierowcę za pomocą funkcji wysoce zautomatyzowanej jazdy na poziomie 3, np. na dłuższych przejazdach autostradą. Modułowe układy czujników pozwalają zwiększyć w przyszłości poziom autonomii do jazdy całkowicie zautomatyzowanej.

Mercedes-Benz Vision EQS - dane techniczne:

 • Emisje CO2 - 0 g/km
 • Zasięg (WLTP) - do 700 km
 • Moc maks. - ok. 350 kW
 • Przyspieszenie (0-100 km/h) - < 4,5 s
 • Prędkość maks. - > 200 km/h
 • Maks. moment obr. - ok. 760 Nm
 • Pojemność akumulatora - ok. 100 kWh
 • Moc ładowania (DC) - 350 kW
 • Napęd - 4x4 (w pełni aktywny)

Źródło: Mercedes-Benz