Zaangażowanie społeczne DaimlerChrysler w Afryce

Zaangażowanie społeczne DaimlerChrysler w Afryce14.03.2007
Przekazując dwa nowe Sprintery oraz udzielając pomocy finansowej, Mercedes-Benz wspiera południowoafrykańską organizację "Grassroot Soccer", która należy do światowej sieci ulicznej piłki nożnej "streetfootballworld" ...

Dział samochodów dostawczych Mercedes-Benz koncernu DaimlerChrysler propaguje masowy sport w Republice Południowej Afryki, gdzie odbędą się najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej. Przekazując dwa nowe Sprintery oraz udzielając pomocy finansowej, Mercedes-Benz wspiera południowoafrykańską organizację "Grassroot Soccer", która należy do światowej sieci ulicznej piłki nożnej "streetfootballworld".

Zaangażowanie społeczne DaimlerChrysler w Afryce 1 10 marca 2007 DaimlerChrysler uroczyście przekazał samochody Mercedes-Benz Sprinter dla "Grassroot Soccer". Tobias Reich, dyrektor działu samochodów dostawczych Mercedes-Benz, objaśnił cele podejmowanych inicjatyw: "Sporty drużynowe, takie jak uliczna piłka nożna, mają w sobie potencjał wprowadzania pozytywnych zmian społecznych w otoczeniu młodych zawodników oraz umożliwiania im lepszego startu w życie. Poprzez sport uczą się oni ducha walki i działania w zespole, a także skutecznego rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy. Oprócz tego "Grassroot Soccer" w ramach swoich projektów na rzecz ulicznej piłki nożnej prowadzi intensywną oświatę w zakresie HIV/AIDS. Te wszystkie działania chcemy wspomagać. "Grassroot Soccer" jest dla nas partnerem, który ma odpowiednie kompetencje do realizacji tych celów".

Oba Sprintery mają znaleźć zastosowanie w dwóch nowych projektach na rzecz ulicznej piłki nożnej w Kapsztadzie i Pretorii. Zapewniać będą dowóz dzieci i młodzieży na mecze piłkarskie i inne imprezy organizowane w ramach programów socjalnych.

Inne projekty "Go for Goals" do roku 2010

Zaangażowanie w te projekty w Kapsztadzie i Pretorii jest częścią wieloletniej akcji "Go for Goals", którą zainicjował i prowadzi dział samochodów dostawczych Mercedes-Benz. Do roku 2010 – kiedy to odbędzie się najbliższy mundial – DaimlerChrysler będzie brać udział w podobnych akcjach na rzecz ulicznej piłki nożnej w różnych krajach. W swej działalności korzysta z kompetencji międzynarodowej sieci "streetfootballworld", wspieranej zarówno przez rząd niemiecki, jak i przez FIFA. "Streetfootballworld" to około 80 projektów, inicjatyw i organizacji na rzecz ulicznej piłki nożnej w 50 państwach na wszystkich kontynentach.

"Grassroot Soccer" jest jednym z członków tej sieci. Wykorzystuje siłę i popularność ulicznej piłki nożnej dla walki z HIV/AIDS w wielu państwach Afryki. Wspiera przy tym projekty regionalne, przygotowując miejscowych instruktorów i wolontariuszy do samodzielnego prowadzenia interaktywnych szkoleń i imprez dotyczących zapobiegania AIDS, etyki, oświaty zdrowotnej, higieny i rozwiązywania konfliktów.

Różnorodne wsparcie dla młodych sportowców w RPA

Formy zaangażowania koncernu DaimlerChrysler na rzecz ulicznej piłki nożnej w RPA są różnorodne i trwają już od wielu lat. Oprócz akcji "Go for Goals" prowadzonej przez dział samochodów dostawczych Mercedes-Benz, koncern wspiera tę masową dyscyplinę sportu, między innymi poprzez projekty fundacji "Laureus-Sport for Good Foundation". Każdego roku zaprasza również południowoafrykańskie drużyny do udziału w pucharze "DaimlerChrysler Junior Cup", rozgrywanym w ośrodku motoryzacyjnym Sindelfingen na południu Niemiec.

Od ponad 15 lat DaimlerChrysler działa też na terenie całej Afryki w ramach partnerstwa z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Efektem tej współpracy jest przekazanie Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu 24 samochodów Mercedes-Benz Sprinter, które służą do przewożenia młodych sportowców.

Innym obszarem współdziałania z MKOl jest wspomaganie ośrodków "OlympAfrica", których obiekty sportowe i instytucje szkoleniowe wspierające młodzież znajdują się obecnie w kilkunastu państwach afrykańskich - jednym z nich jest ośrodek sportowy Umnini w RPA. W młodzieżowym turnieju piłkarskim zainicjowanym przez ośrodki "OlympAfrica" wzięło dotychczas udział około 5 500 dzieci i młodzieży.

Społeczne zaangażowanie koncernu DaimlerChrysler w zwalczanie HIV/AIDS i edukację

DaimlerChrysler poświęca wiele uwagi zwalczaniu HIV/AIDS. W roku 2001 koncern wprowadził w swoim zakładzie produkcyjnym East London (RPA) program szkoleń zdrowotnych dla swoich 5520 pracowników i ich rodzin, nagrodzony już licznymi wyróżnieniami.

Na terenie Great Limpopo Transfrontier Park, gdzie zbiegają się granice trzech państw: RPA (park narodowy Kruger), Mozambiku i Zimbabwe, DaimlerChrysler jest nie tylko sponsorem fundacji "Peace Parks". W ramach projektu "Private Public Partnership" koncern założył "DaimlerChrysler Automotive Academy South Africa". Młodzi ludzie mają tu możliwość zdobycia solidnego wykształcenia w zawodach technicznych, takich jak mechanika samochodowa, mechatronika i elektronika, a także w dziedzinie ogólnego zarządzania warsztatem.