Fernando Alonso kontra gwiazdy Mercedes-Benz

Fernando Alonso kontra gwiazdy Mercedes-Benz31.10.2007
ExxonMobil, producent olejów silnikowych Mobil 1 oraz Partner Technologiczny zespołu Vodafone McLaren Mercedes, przygotował cykl filmów o Formule 1. Dzięki serii "Inside Track" śledzimy pracę jednego z najlepszych zespołów tegorocznego cyklu Grand Prix Formuły 1.

Drugi odcinek "Inside Track", nakręcony na torze wyścigowym Silverstone (Wielka Brytania), pokazuje rywalizację trzech najlepszych modeli Mercedes-Benz z bolidem Vodafone McLaren Mercedes oraz współpracę zespołów wyścigowych z partnerami, w tym z producentem olejów silnikowych Mobil 1. Celem wspólnego wysiłku są zwycięskie osiągi oraz maksymalna wydajność maszyn podczas rywalizacji na torze.

Zorganizowanie testu na torze Silverstone było możliwe dzięki współpracy producenta olejów Mobil 1 z Mercedes-Benz oraz Vodafone McLaren Mercedes. Do projektu zostali zaproszeni jedynie najlepsi kierowcy. Za kierownicami topowych modeli Mercedes-Benz zasiedli uczestnicy tegorocznej serii DTM – Susie Stoddart (Mercedes-Benz C-Class C350), Jamie Green (DTM Racing Car 2007 AMG Mercedes C-Class) oraz Bernd Maylander, kierowca samochodu bezpieczeństwa Formuły 1 (Mercedes-Benz CLK63 AMG Black Series). Na starcie pojawił się również Fernando Alonso, dwukrotny Mistrz Świata Formuły 1, który stanął do walki w bolidzie Vodafone McLaren Mercedes MP4-22.

Samochody wyruszyły w odstępach czasowych, jednak na mecie pojawiły się w kolejności odwrotnej do startu. Fernando Alonso rozpoczął wyścig 43 sekundy po pierwszym aucie, zaliczył Pitstop i na ostatnim zakręcie wyprzedził rywali. Do mety dojechał pierwszy z czasem 1’53 min. Drugi był Jamie Greek (DTM Racing Car 2007 AMG Mercedes C-Class), który minął metę 7 sekund po bolidzie Vodafone McLaren Mercedes. Kolejni, Bernd Maylander oraz Susie Stoddart zakończyli wyścig po 2’20 oraz 2’41 min. Ta niecodzienna rywalizacja dostarczyła kierowcom wiele wrażeń.

"Kiedy dojeżdżasz do mety i na ostatnich metrach wyprzedzasz konkurentów, masz nieodparte wrażenie, że wszystkich dopadły problemy z samochodami, ponieważ jadą znacznie wolniej od ciebie. Pędzisz 270-300km/h, w porównaniu do ich 120km/h. To jest mniej więcej tyle, ile wyciągamy na pierwszym biegu w bolidzie Formuły 1" – powiedział po wyścigu Fernando Alonso.

Jamie Green, kierowca serii DTM nie krył zachwytu: "Wyciskasz z samochodu wszystko i nagle wyprzedza ciebie bolid Formuły 1. W tym momencie aż trudno ci uwierzyć, że istnieje samochód, który pokonuje tak szybko zakręty i jest o wiele szybszy".

Dla środków smarnych różnorodność w sportach motorowych jest dużym wyzwaniem, dlatego też od olejów Mobil 1 oczekuje się ekstremalnej pracy. Każdy z czterech samochodów uczestniczących w próbie używał oleju Mobil 1, a wyścig był jednocześnie testem na wszechstronność środków smarnych. Bruce Crawley, szef zespołu technicznego Mobil 1 przy Vodafone McLaren Mercedes tłumaczy: "Olej i elektronika bezpośrednio wpływają na wydajność silnika oraz właściwości jezdne. W tym sezonie bardziej niż kiedykolwiek, środki smarne mają swój udział w sukcesach zespołu na torze".

Źródło: ExxonMobil Poland