Nowy Actros na starcie

Nowy Actros na starcie28.01.2008
Dziś rozpoczyna się sprzedaż nowego Actrosa. Do trzeciej generacji Mercedes-Benz Actros zostało wprowadzonych 37 udoskonaleń w obrębie ekonomiczności, komfortu, bezpieczeństwa i designu.

Mercedes-Benz, jako pierwszy producent aut w tym segmencie rynkowym, wprowadził do wyposażenia standardowego nowego Actrosa całkowicie zautomatyzowany system przełączania biegów – zmodernizowaną skrzynię biegów Mercedes PowerShift 2. Dowodzi to ambicji przywódczych Actrosa, który od swego debiutu rynkowego w 1996 roku stał się wyznacznikiem trendów w swoim segmencie. 550 000 sprzedanych pojazdów w ponad 100 krajach uczyniło go najpopularniejszym modelem samochodu ciężarowego.

Jedno z udoskonaleń to zmodernizowana skrzynia biegów Mercedes PowerShift 2, która będzie montowana standardowo we wszystkich pojazdach drogowych Mercedes-Benz Actros. Tym samym Mercedes-Benz jest pierwszym producentem samochodów użytkowych standardowo oferującym w pełni zautomatyzowaną skrzynię biegów w ciężkich samochodach ciężarowych. Mercedes PowerShift stanowi połączenie mechanicznej skrzyni biegów z elektronicznym układem sterującym, który oprócz zautomatyzowanego przełączania biegów i uruchamiania sprzęgła zawiera też wiele innych funkcji obsługowych.

Nowy Actros na starcie 1Jego zalety są w praktyce korzyściami, jakie klient odnosi z komfortowej, ekonomicznej i bezpiecznej jazdy. W obliczu zwiększającego się cały czas natężenia ruchu drogowego zautomatyzowany system przełączania biegów jest kolejnym elementem przyczyniającym się do wzrostu bezpieczeństwa komunikacyjnego.

Napędem nowego Actrosa są popularne i ekonomiczne silniki z technologią BlueTec, którym klienci zaufali już ponad 100 000 razy. To silniki V6 w sześciu klasach mocy – od 235 kW (320 KM) do 350 kW (476 KM) – oraz silniki V8 w trzech klasach mocy – od 375 kW (510 KM) do 440 kW (598 KM). BlueTec łączy w wyjątkowy sposób ekonomię z ekologią. Poruszające się dotychczas na drogach samochody ciężarowe Mercedes-Benz wyposażone w technologię BlueTec zaoszczędziły aż 300 milionów litrów oleju napędowego i uchroniły środowisko naturalne przed emisją 700 000 ton CO2.

Nowy Actros ustanawia jeszcze wyższe standardy w dziedzinie komfortu. Po raz pierwszy w samochodzie ciężarowym zastosowano regulację umożliwiającą wypoziomowanie łóżka komfortowego (górnego). Umożliwia ona relaksujący sen również na nierównych drogach. Także dolne łóżko ma teraz elastyczny i komfortowy stelaż.

Nowy Actros na starcie 2Ulepszona klimatyzacja postojowa gwarantuje utrzymanie stałych temperatur i lepszy klimat we wnętrzu kabiny. Udoskonalony układ kierowniczy w ciągnikach siodłowych z zawieszeniem pneumatycznym jest jeszcze bardziej precyzyjny i zapewnia większą stabilność toru jazdy oraz niewrażliwość na koleiny. W ten sposób nie tylko komfort jazdy został znacznie podwyższony, ale również wzrasta bezpieczeństwo na drodze.

"Mieszkanie w nowym Actrosie" stało się jeszcze bardziej praktyczne, dzięki zamontowaniu dużego lusterka do golenia z regulacją nachylenia, łatwego do ustawienia stolika składanego i dwóch uchwytów na ręczniki lub pranie. Nowy Actros oferowany jest z pakietami komfortowymi – Pakietem Komfortowym Basic i Pakietem Komfortowym Top. Pakiety komfortowe zwiększają dobre samopoczucie kierowcy i jego sprawność. Oprócz podwyższenia komfortu i wzrostu bezpieczeństwa dodatkowe elementy wyposażenia komfortowego sprzyjają identyfikacji kierowcy z miejscem pracy. A czyszczenie kabiny staje się łatwe, dzięki przyłączu sprężonego powietrza wraz z pistoletem.

Większość działań na rzecz podwyższenia komfortu służy równocześnie bezpieczeństwu ruchu drogowego. W nowym Actrosie systemy wspomagania bezpieczeństwa dostępne są w zróżnicowanych pakietach bezpieczeństwa: Classic i Top. Pakiet Bezpieczeństwa Top zawiera wszystkie dostępne systemy, łącznie z bezkonkurencyjnym systemem Active Brake Assist. W Niemczech towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz-Versicherung zapewnia autom wyposażonym w systemy bezpieczeństwa aż 10-procentowego rabatu na składki ubezpieczeniowe, co umożliwia oszczędności rzędu ok. 800 € rocznie.

Nowy Actros na starcie 3 Nowy Actros charakteryzuje się również emocjonalnym i funkcjonalnym designem. Jego przód odzwierciedla czystą dynamikę. W odróżnieniu od poprzednika, dłuższe boki osłony chłodnicy są teraz wygięte i biegną harmonijnie, po lekkim łuku, ku osłonie przeciwsłonecznej. Zmniejszono liczbę listew ozdobnej kraty zamontowanej przed chłodnicą, nadając im jednocześnie bardziej wyrazistą formę. Ich dynamiczny kształt tworzą zagięte ku górze końce, przypominające skrzydła. Wrażenie mocy i dynamiki wzmacnia ponadto nowa, trójdzielna osłona przeciwsłoneczna. Jej chromowana część środkowa akcentuje jakość i lekkość. U dołu przedniej części kabiny znajduje się nowa osłona z trzema otworami i przeciwbieżną linią styczną, który niczym delikatny spojler dodaje mocy i wzmacnia przyczepność do podłoża.

Nowego Actrosa można zamawiać od dziś. Produkcja rozpocznie się w lipcu tego roku. Szerokiej publiczności nowy Actros zostanie przedstawiony po raz pierwszy na Międzynarodowych Targach Pojazdów Użytkowych IAA w Hanowerze.

Źródło: Mercedes-Benz Polska