Mercedes-Benz Trucker Academy

Mercedes-Benz Trucker Academy15.11.2001
Jest to szkoła doskonalenia techniki jazdy dla kierowców samochodów ciężarowych. Kursy przeznaczone są dla kierowców, którzy po raz pierwszy stykają się z samochodami Mercedes-Benz ...

Mercedes-Benz Trucker Academy rozpoczyna swoją działalność w Polsce. Jest to szkoła doskonalenia techniki jazdy dla kierowców samochodów ciężarowych. Kursy przeznaczone są dla kierowców, którzy po raz pierwszy stykają się z samochodami Mercedes-Benz, tych, którzy od lat jeżdżą samochodami Mercedes-Benz i chcieliby podwyższyć poziom swojej wiedzy na temat bezpiecznej i ekonomicznej jazdy, oraz osób odpowiedzialnych w firmach za tabor samochodowy.

Mercedes-Benz Trucker Academy 1 Celem ekonomicznej jazdy jest zmiana techniki jazdy, mająca na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa i ekonomicznej eksploatacji pojazdu. Ze względu na coraz ostrzejsze normy ekologiczne oraz rosnące wymagania dotyczące ekonomicznego i bezpiecznego transportu, samochody ciężarowe reprezentują obecnie najwyższy poziom techniki. Do przeszłości odchodzą konstrukcje i rozwiązania poprzednio stosowane. Samochód ciężarowy ze względu na nowatorstwo konkuruje obecnie z pojazdami osobowymi, które do tej pory były traktowane jako najważniejszy "nośnik nowości" w przemyśle samochodowym. Rozwiązania takie jak m. in.:

- układ hamulcowy telligent, lub układ turbobrake
- układ serwisowania telligent
- sieć CAN
- nowoczesne układy wtryskowe: PLD
- układy podwyższające poziom bezpieczeństwa: sygnalizacja o zbaczaniu z toru jazdy
- sygnalizacja o przekraczaniu odległości bezpiecznej od poprzedzającego pojazdu wymagają najlepszego przygotowania kierowcy.

Tylko dobrze przeszkolony kierowca rozumie ich działanie i potrafi wykorzystać ich pełne możliwości. Zdaniem instruktorów Mercedes-Benz Trucker Academy umiejętne, ekonomiczne prowadzenie pojazdu pozwala zaoszczędzić dodatkowo do 10% paliwa.

Ekonomiczna jazda to nie tylko oszczędność paliwa, ale także podwyższenie trwałości takich zespołów pojazdu jak: silnik, sprzęgło, skrzynia biegów, hamulce, mosty napędowe.

Eksperci Mercedes-Benz, zajmujący się tematyką samochodów użytkowych w Wörth od już 30 lat przygotowują pakiety informacyjne dla kierowców. W 1979 roku rozpoczęto Treningi Ekonomicznej Jazdy, na których bazują szkolenia prowadzone obecnie na całym świecie. Celem tych szkoleń jest obniżenie kosztów użytkowania samochodów ciężarowych. Obok praktycznej wiedzy, mającej zastosowanie w codziennym użytkowaniu tych samochodów, instruktorzy przekazują wiele cennych wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy.

Obecnie Mercedes-Benz Trucker Academy rozpoczyna swoją działalność w Polsce. W tym celu przygotowany został szkoleniowy ciągnik siodłowy Actros 1840 LS z obciążoną naczepą. Pojazd posiada największą kabinę Megaspace wyposażoną w dodatkowych 6 miejsc, bardzo przydatnych podczas szkoleń praktycznych.

Źródło: DaimlerChrysler