Ewolucja Klasy E w warszawskim salonie Mercedesa

Ewolucja Klasy E w warszawskim salonie Mercedesa24.04.2009
Wystawa Ewolucja Klasy E będzie przez najbliższy miesiąc największą atrakcją dla odwiedzających salon Mercedes-Benz Warszawa. 16 kwietnia 2009 roku pod jednym dachem zaparkowały samochody, które obrazują zmiany, jakie przez 56 lat przechodziła sztandarowa limuzyna ze Stuttgartu.

Wszystkie zebrane historyczne Klasy E są zarejestrowane w Polsce.

Ewolucja Klasy E w warszawskim salonie Mercedesa 1Ich właściciele często prezentują je na zlotach oraz podczas różnego rodzaju rajdów. Na otwarcie wystawy najnowszym modelem Klasy E W 212 przyjechali Agnieszka Radwańska i Mateusz Kusznierewicz. Na wernisażu pojawił się także m.in. Mateusz Damięcki, który od lat jeździ coupe Klasy E, model W 123.

Mercedes-Benz Warszawa współpracuje z Agnieszką Radwańska od 2008 r, a z Mateuszem Kusznierewiczem już od 2002 r. Oboje mieli okazje jako jedni z pierwszych w Polsce jeździć nowa Klasą E, której salonowa premiera odbyła się pod koniec marca bieżącego roku.

Ewolucja Klasy E
Osiem generacji innowacji technicznych i wzorcowa stylistyka uczyniły ponad 60-letnią historię Mercedesa Klasy E zupełnie wyjątkową. W żadnym innym modelu stuttgarcka marka nie zaoferowała tak różnorodnych typów nadwozia - limuzyny, kombi, coupe, kabrioletu i wariantów specjalnych, jak przedłużone limuzyny i samochody opancerzone. Od 1947 roku, kiedy Mercedes 170V zapoczątkował bezpośrednią linię przodków Klasy E, na rynek trafiło łącznie prawie 11 milionów pojazdów z tej serii. Tym samym Klasa E stała się najpopularniejszą na świecie limuzyna klasy wyższej.

Ewolucja Klasy E w warszawskim salonie Mercedesa 2 Następcą Mercedesa 170V był w 1953 roku Mercedes 180 z samonośnym nadwoziem, kształtem przypominającym ponton. Popularny w Polsce "Kubuś" wyznaczył kierunek rozwoju technicznego marki z gwiazdą. W roku 1961 pojawiły się czterocylindrowe wersje serii "Skrzydlaków", a siedem lat później sensacją stał się kolejny model, tzw. przez osiem - "8", który okazał się bestsellerem - ponad milion sprzedanych pojazdów. Jego sukces przebił oferowany od 1976 roku następca W123, z jeszcze większą liczbą wariantów nadwozia i debiutującym modelem kombi. W pełni różnorodną ofertę, składającą się z limuzyny, kombi, coupe, kabrioletu i wersji długiej, prezentowała w latach 1984 - 1995 pierwsza Klasa E serii W124. Przód z czterema reflektorami i innowacyjna technika były znakami rozpoznawczymi serii zapoczątkowanej w roku 1995. W roku 2002 na rynku pojawiła się ósma generacja klasy E z kolejnymi innowacjami technicznymi.

Ogólnodostępna wystawa "Ewolucja Klasy E" potrwa do 16 maja. Można ją oglądać w salonie Mercedes-Benz Warszawa przy ulicy Gottlieba Daimlera 1 do 16 maja. Wstęp wolny.

Źródło: Mercedes-Benz