Po 53 latach Gullwing ponownie w Poznaniu

Po 53 latach Gullwing ponownie w Poznaniu19.03.2010
Poznań - 53 lata mijają od czasu prezentacji Mercedesa 300 SL "Gullwing" na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Charakterystyczny model z drzwiami podnoszonymi do góry, przypominającymi skrzydła mewy był ...

...w 1957 roku ozdobą stoiska producenta ze Stuttgartu. Dziś identyczna rola przypadnie najnowszemu wcieleniu „Gullwinga“, modelowi SLS AMG, który zostanie po raz pierwszy pokazany publicznie w Polsce, właśnie podczas Motor Show.

Po 53 latach Gullwing ponownie w Poznaniu 1 W 1957 r. na poznańskim stoisku Daimler-Benz po raz ostatni zaprezentował model 300 SL „Gullwing“ szerokiej publiczności w Polsce. Od tego czasu jedynie pojedyncze sztuki przewijały się co jakiś czas przez ręce kolekcjonerów. W 2009 r. Mercedes wskrzesił legendę Gullwinga, prezentując współczesną wersję samochodu z kultowym nadwoziem. Obecnie rusza sprzedaż Mercedesa SLS AMG, pierwszego modelu zaprojektowanego w całości przez inżynierów nadwornego tunera Mercedesa z Affalterbach.

Najnowszy Mercedes SLS AMG to samochód z kategorii supersportowych, który fascynuje unikalnymi rozwiązaniami technicznymi. Charakteryzują go aluminiowe nadwozie typu spaceframe z drzwiami otwieranymi do góry niczym skrzydła mewy (Gullwing) oraz zamontowany za przednią osią silnik AMG V8 o pojemności 6,3 litra i maksymalnej mocy 420 kW/ 571 KM, generujący moment obrotowy 650 Nm. Jednostka napędowa pracuje w technologii suchej miski olejowej, przekazując napęd poprzez siedmiobiegową, dwusprzęgłową skrzynię biegów, umieszczoną przy osi tylnej (układ transaxle).

SLS AMG dzięki sportowemu zawieszeniu z aluminiowymi, podwójnymi wahaczami poprzecznymi i masie własnej, wynoszącej 1620 kilogramów wg normy DIN – może się pochwalić dynamiką jazdy na najwyższym poziomie. Idealne rozłożenie obciążenia pomiędzy oś przednią i tylną wynoszące 47 do 53 procent i niski środek ciężkości pojazdu podkreślają bezkompromisową koncepcję sportowego samochodu. „Gullwing” przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 3,8 sekundy i może osiągnąć elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną 317 km/h.

Po 53 latach Gullwing ponownie w Poznaniu 2 Na poznańskich targach, oprócz modelu SLS AMG, prezentowana będzie także specjalna, demonstracyjna wersja gry Gran Turismo 5, w której nowy "Gullwing" jest bohaterem. Polski dystrybutor gry, Sony Computer Entertainment Polska, zaprasza na swoje stoisko, gdzie będzie można poprowadzić najnowszy sportowy model Mercedesa w wirtualnym świecie.

Wystawę z okazji Motor Show, z SLS AMG w roli głównej, przygotowuje poznański autoryzowany dealer Mercedes-Benz, firma Duda-Watin, która w 2010 r. obchodzi 5-lecie istnienia. Duda-Watin to jeden z kilku punktów sprzedaży w Polsce, dedykowanych do sprzedaży sportowych modelu AMG. SLS AMG trafi oficjalnie do tych salonów w ostatni weekend marca.

Źródło: Mercedes-Benz