Nowy Mercedes-Benz Sprinter

Nowy Mercedes-Benz Sprinter07.03.2006
Konstruktorom udało się stworzyć idealne połączenie funkcjonalności i formy, które skrywa w sobie wiele innowacyjnych i praktycznych rozwiązań technologicznych ...

Już od dziesięciu lat, Mercedes-Benz Sprinter wyznacza standardy w klasie pojazdów użytkowych określanej w Europie jako "klasa Sprintera". Około 1,3 miliona sprzedanych egzemplarzy to niezbity dowód na to, że Sprinter jest niekwestionowanym liderem na rynku samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej ok. 3,5 t.

Nowy Mercedes-Benz Sprinter 1 Nowy Sprinter, który ma swoją premierę wiosną tego roku, po raz kolejny podniesie poprzeczkę w swojej klasie. Konstruktorom udało się stworzyć idealne połączenie funkcjonalności i formy, które skrywa w sobie wiele innowacyjnych i praktycznych rozwiązań technologicznych.

Wszechstronność: wersje silnikowe i nadwoziowe na każdą okazję

Trzy rozstawy osi, cztery długości nadwozia (od 5243 do 7343 mm), trzy wysokości dachu i wiele rodzajów nadwozia to cechy, dzięki którym nowy Sprinter jest jeszcze bardziej wszechstronny od swojego poprzednika. Nowa seria obejmuje pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,0 do 5,0 t. Furgony o przestrzeni ładunkowej od 7 do 17 m3 to najlepszy przykład na to, że Sprinter może spełnić niemal wszystkie możliwe wymagania.

To samo można powiedzieć o wersjach silnikowych. Mocne i nowoczesne cztero- lub sześciocylindrowe silniki wysokoprężne CDI o mocy od 65 kW (88 KM) do 135 kW (184 KM) poradzą sobie z każdym zadaniem. Wszystkie silniki Diesla Euro 4/EU 4 wyposażone są w filtr cząstek stałych. Benzynowa jednostka V6, z kolei, zapewnia wyjątkową wygodę pracy oraz niewymuszone osiągi dzięki 190 kilowatom mocy (258 KM).

Nowy Mercedes-Benz Sprinter 2 Wśród wielu innowacyjnych wersji nowego Sprintera, klienci znajdą pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 4,6 t z oponami Super-Single na tylnej osi. Rozwiązanie to zapewnia dużą oszczędność miejsca we wnętrzu pojazdu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim: ADAPTIVE ESP® we wszystkich modelach, mocne hamulce i reflektory biksenonowe

Chociaż w poprzednim Sprinterze poziom bezpieczeństwa był i tak wzorowy, w nowym modelu zastosowano jeszcze lepsze rozwiązania. Nadwozie wzmocniono na wiele różnych sposobów, co poprawiło wyniki pojazdu w próbach zderzeniowych. W porównaniu z poprzednią wersją, w nowej, oprócz poduszek powietrznych i kurtyn bocznych kierowcy i pasażera, znalazły się także poduszki boczne typu thorax, chroniące klatkę piersiową. Sprinter może też pochwalić się układem ADAPTIVE ESP®, czyli najnowszą generacją systemu stabilizacji tory jazdy (ESP®). Seryjnie montowany ADAPTIVE ESP® oblicza bieżące obciążenie pojazdu, wyznacza środek ciężkości i dostosowuje charakterystykę działania do tych danych.

Nowy Mercedes-Benz Sprinter 3 Podwozie Sprintera ma teraz lepszą charakterystykę i zapewnia większy poziom bezpieczeństwa aktywnego. Wszystkie modele mają w standardzie 16-calowe koła, wyposażone w bardzo skuteczny i wydajny układ hamulcowy. W jego skład wchodzą hamulce tarczowe na wszystkich kołach, system ABS zapobiegający blokowaniu kół przy hamowaniu, elektroniczny rozdział siły hamowania (EBV) oraz asystent hamowania (BAS).

Poziom bezpieczeństwa podnoszą też opcjonalne montowane reflektory biksenonowe z dodatkowym systemem oświetlania skrętu i doświetlaniem wnętrza zakrętu, stanowiące nowy wymiar w oświetleniu i bezpieczeństwie samochodów dostawczych.

Większa wygoda: bogate wyposażenie standardowe i opcjonalne innowacje

Wygoda kierowcy i pasażera liczy się również w samochodach dostawczych. Nowy Sprinter wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, oferując w standardzie elektrycznie otwierane szyby oraz centralny zamek z pilotem. Warto też wspomnieć o nowym wnętrzu pojazdu, gdzie osiągnięto jeszcze lepszą ergonomię i wygospodarowano znacznie więcej miejsca na schowki w kabinie kierowcy. Na tym polu Sprinter również wyznacza standardy w swojej klasie, tak jak w przypadku wielu innych rozwiązań w wyposażeniu dodatkowym. Należy do nich innowacyjny system dostępu do wnętrza pojazdu, znany pod nazwą "Keyless Entry and Slide". Układ ten automatycznie zamyka i otwiera wszystkie drzwi, a także odsuwa i zasuwa drzwi przesuwne przedziału ładunkowego.

Nowy Mercedes-Benz Sprinter będzie produkowany w zakładach w Düsseldorfie (furgon i kombi) oraz w Ludwigsfelde pod Berlinem (wersje z otwartą skrzynią i podwozia, także z podwójną kabiną).