Czy pojawi się Mercedes SLS AMG E-Cell Roadster?

Czy pojawi się Mercedes SLS AMG E-Cell Roadster?30.07.2012
Pojazdy z napędem elektrycznym zyskują coraz większą popularność. Temat jest na tyle modny, że producentom samochodów coraz trudniej przejść koło niego zupełnie obojętnie. Choć auta nieemitujące zanieczyszczeń wciąż są dość drogie, ...

...to na przykład rządy niektórych krajów Unii Europejskiej starają się zachęcić mieszkańców naszego kontynentu do zakupu takich modeli, gwarantując im specjalną „ekologiczną ulgę podatkową”.

Nic więc dziwnego w tym, że nawet Mercedes postanowił uwzględnić tego rodzaju napęd w swojej ofercie. I to podobno od razu w dwóch nie byle jakich modelach. Jak donosi serwis gtspirit.com marka rozważa wprowadzenie na rynek eklektycznej wersji roadstera SLS. Wcześniej z ust samego Dietera Zetsche, dyrektora generalnego Daimlera, dziennikarze usłyszeli informację, że w przyszłym roku w salonach sprzedaży pojawi się elektryczny SLS AMG E-Cell Coupe.

Przypomnijmy, że Mercedes SLS AMG E-Cell Coupe ma zostać wyposażony w cztery silniki elektryczne (po jednym przy każdym z kół) o łącznej mocy 535 KM/392 kW i maksymalnym momencie obrotowym 880 Nm, zasilanych przez baterię litowo-jonową 48 kWh. Baterie dla niemieckiej marki ma produkować spółka joint venture zawiązana między Daimlerem a Evonik Industries. Pojazd ma się rozpędzać z miejsca do 100 km/h w 4 sekundy. Prędkość maksymalna ma zostać ograniczona elektronicznie do 250 km/h. W modelu zostanie także wykorzystany Systemu Odzyskiwania Energii Kinetycznej KERS znany z bolidów Formuły 1.

Ciekawe, jakie osiągi będzie mieć wariant ze składanym dachem, o ile rzeczywiście powstanie. Należy się spodziewać, że producent najpierw będzie chciał ocenić wyniki sprzedaży elektrycznego coupe (oferowanego jako limitowana seria), zanim na serio zajmie się planowaniem produkcji kabrioletu SLS E-Cell Roadster.

Źródło: gtspirit.com, Mercedes-Benz, opracowanie: BM