AMG przejmuje prace nad silnikami V12 Daimlera

AMG przejmuje prace nad silnikami V12 Daimlera28.08.2012
Zgodnie z informacją podaną przez magazyn Autoweek przyszłość jednostek napędowych V12 z plakietką Diamlera będzie od teraz spoczywać wyłącznie w rękach specjalistów reprezentujących firmowego tunera Mercedesa – czyli AMG.

Dwunastocylindrowe silniki od wielu lat nie są najpopularniejszymi modelami jednostek napędowych i pozostają specjalnością kilku marek i ekskluzywnych modeli, takich jak Mercedes-Benz S65, czy Pagani Huayra, dla którego AMG przygotowało 6-litrową jednostkę o mocy 700 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1000 Nm.

AMG już dawno wyrobiło sobie dobrą markę i jest utożsamiane z modelami o szczególnych osiągach opatrzonych logo Mercedes-Benz, choć w ostatnich latach maczało także palce w procesie powstawania silników dla modeli Pagani. Wydaje się więc, że dobrze się stało, iż teraz będzie mogło projektować jednostki napędowe nie tylko dla wybranych kilku specjalnych modeli Mercedesa.

Autoweek twierdzi, że pierwszym pojazdem, który otrzyma zaprojektowany i zbudowany przez AMG 12-cylindrowy silnik będzie nowa generacja limuzyny Mercedes-Benz S600. Ma się ona pojawić na rynku za dwa lata. Oprócz tego siników AMG możemy spodziewać się w modelu Mercedes-Benz CL600.

Czy przejęcie przez AMG odpowiedzialności za rozwój jednostek V12 wprowadzi jakieś rewolucyjne zmiany? Raczej nie. Mamy jednak wrażenie, że będzie to właściwy produkt we właściwych rękach. Poza tym komu z właścicieli modeli Mercedesa nie będzie przyjemnie pochwalić się przed przyjaciółmi, że pod maską ich samochodu pracuje silnik z plakietką AMG?

Źródło: carscoop.com, Daimler, opracowanie: BM