Opel Insignia z doskonałym wyposażeniem w zakresie bezpieczeństwa

Opel Insignia z doskonałym wyposażeniem w zakresie bezpieczeństwa06.07.2017
Najlepszy wynik testu zderzeniowego: Euro NCAP przyznaje Insignii pięć gwiazdek. Nowa aktywna maska: skutecznie chroni przed kontaktem z twardymi elementami w komorze silnika. System automatycznego hamowania awaryjnego: wykrywa pieszych i pojazdy.

Testy Euro NCAP potwierdziły integralność całej koncepcji bezpieczeństwa w nowym Oplu Insignii. W opublikowanych dziś najnowszych rankingach bezpieczeństwa Euro NCAP przyznała modelom Insignia Grand Sport i Insignia Sports Tourer maksymalne oceny pięciu gwiazdek. Nowy flagowy Opel uzyskał najwyższe noty w każdej z ocenianych kategorii - ochronie dorosłych pasażerów, ochronie pasażerów-dzieci, ochronie pieszych oraz systemach wspomagających bezpieczeństwo.

W komentarzu do wyników testów zderzeniowych nowej Insignii Euro NCAP zwróciła szczególną uwagę na zastosowane w tym samochodzie innowacyjne systemy zwiększające bezpieczeństwo. Nowa aktywna maska unosi się w ciągu kilku milisekund, aby odseparować pieszego od twardych elementów w komorze silnika: „skuteczność systemu potwierdzono w przypadku różnych sylwetek pieszego i szerokiego zakresu prędkości”. Dopracowany system automatycznego hamowania awaryjnego, który wykrywa zarówno pieszych, jak i inne pojazdy, „działa poprawnie … (oraz) … przy prędkościach autostradowych wykazał się skutecznością, pozwalając uniknąć wypadku lub złagodzić jego następstwa”.

Opel Insignia

„Najwyższe oceny przyznane przez Euro NCAP potwierdzają, że poszczególne komponenty systemów bezpieczeństwa w nowej Insignii tworzą spójną i całościową koncepcję” — mówi Peter Küspert, wiceprezes ds. sprzedaży i obsługi posprzedażnej.
„Jednak bezpieczeństwo jest priorytetem nie tylko we flagowym Oplu. Najnowsze produkty w ofercie marki — Crossland X i Grandland X — także są wyposażone w alarm przedkolizyjny z systemem automatycznego hamowania awaryjnego, gdyż chcemy, aby wszyscy nasi klienci mieli dostęp do najnowszych technologii z zakresu bezpieczeństwa, w myśl nowego hasła naszej marki: „przyszłość należy do wszystkich”.

Oprócz aktywnej maski i systemu automatycznego hamowania awaryjnego w nowej Insignii zastosowano wiele innych imponujących i bardzo nowoczesnych systemów wspomagających prowadzenie pojazdu. Żaden inny samochód w tej klasie nie oferuje tak szerokiej palety inteligentnych technologii, jak nowa generacja flagowego Opla.

 • Matrycowe reflektory IntelliLux LED®: 16 segmentów LED umieszczonych w każdym z bardzo wąskich reflektorów Insignii odpowiada za światła drogowe oraz umożliwia uzyskanie wiązki świetlnej o różnym kształcie, dostosowanej z maksymalną precyzją do panujących warunków jazdy. Większa liczba tych segmentów pozwala na bardziej płynne i szybsze sterowanie snopem światła.
 • Wyświetlacz projekcyjny (head‑up): informacje takie jak prędkość, znaki drogowe, ustawienia ogranicznika prędkości i tempomatu adaptacyjnego oraz wskazówki nawigacji mogą być wyświetlane na szybie czołowej, bezpośrednio na linii wzroku kierowcy, który nie musi przerywać obserwacji drogi.
 • Adaptacyjny tempomat (ACC) z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego: za pomocą kamery i czujników radarowych system mierzy odległość od pojazdu poprzedzającego i odpowiednio koryguje prędkość jazdy. Jeżeli kierowca samochodu jadącego przed Insignią zacznie nagle hamować i odległość ta gwałtownie zmaleje, na szybie/wyświetlaczu head‑up zapali się czerwone światło ostrzegawcze, któremu będzie towarzyszył alarm dźwiękowy. Jednocześnie ACC zainicjuje automatyczne hamowanie awaryjne — szybciej niż zdołałby zareagować człowiek.
 • Asystent pasa ruchu z automatyczną korektą toru jazdy: prowadzenie samochodu zawsze wymaga skupienia pełnej uwagi na tej czynności, ale kiedy asystent pasa ruchu zarejestruje, że samochód bez wiedzy kierowcy zaczyna opuszczać dany pas ruchu, dokona delikatnej korekty toru jazdy oraz wyświetli stosowne ostrzeżenie. Funkcja ta działa przy prędkościach od 60 do 180 km/h.
Opel Insignia

Kierowca Insignii może liczyć także na pomoc systemów zapewniających doskonałą widoczność w każdym kierunku. Zalety tych systemów ujawniają się zwłaszcza w jeździe miejskiej.

 • Kamera 360°: zastosowany po raz pierwszy w samochodzie marki Opel system czterech kamer, po jednej z każdej strony pojazdu. Na podstawie obrazu rejestrowanego przez kamery można uzyskać widok pojazdu z góry obejmujący pełne 360 stopni, który ułatwia parkowanie oraz manewry przy niewielkiej prędkości. Zamiast niewygodnego kręcenia głową kierowca może obserwować wszystko na ekranie systemu IntelliLink w środkowej konsoli.
 • Kamera cofania: z chwilą włączenia biegu wstecznego kamera zaczyna rejestrować obraz za pojazdem i przesyła go na dotykowy ekran systemu multimedialnego. Dynamiczne linie wyświetlane na ekranie są sterowane kątem obrotu kierownicy i ułatwiają precyzyjne parkowanie tyłem.
 • System ostrzegania o pojeździe zbliżającym się z tyłu: czujniki radarowe w tylnym zderzaku wykrywają obiekty zbliżające się z lewej lub prawej strony w odległości 20 metrów i promieniu 90 stopni, a kierowca jest ostrzegany za pomocą sygnałów wizualnych i akustycznych. Jest to bardzo przydatna funkcja na przykład przy cofaniu na parkingu w warunkach ograniczonej widoczności.
 • Zaawansowany asystent parkowania: czujniki ultradźwiękowe w przednim i tylnym zderzaku identyfikują odpowiednie miejsca do parkowania i wykrywają ewentualne przeszkody. Asystent parkowania ocenia dostępne miejsce i automatycznie parkuje pojazd. Kierowca nie musi nawet dotykać kierownicy — steruje on jedynie przyspieszeniem i hamulcami oraz zmienia biegi.
Opel Insignia

Uzupełnieniem zestawu rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo w nowej Insignii są liczne systemy wspomagające kierowcę oparte na czujnikach radarowych i kamerach. Są to między innymi takie dobrze znane systemy, jak:

 • Ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu oraz ostrzeżenie o pojeździe w martwym polu: czujniki radarowego systemu ostrzegania obejmują obszar do 70 metrów za lusterkami bocznymi i informują o obecności innych użytkowników drogi zbliżających się sąsiednimi pasami ruchu. System pomaga zapobiegać kolizjom w sytuacji, gdy kierowca nie zachowa wymaganej ostrożności przy zmianie pasa ruchu.
 • Wskaźnik odległości od pojazdu poprzedzającego na centralnym wyświetlaczu: system wykrywa obecność innych pojazdów w polu widzenia przedniej kamery lub zasięgu przedniego radaru i oblicza odległość od nich. Odległość ta jest podawana w bardziej przydatnych dla kierowcy sekundach, a nie w metrach. Pojazd poprzedzający jest oznaczony zielonym symbolem samochodu. Jeżeli odległość jest niedostateczna, automatycznie aktywowana jest funkcja ostrzegania o nadmiernym zbliżeniu się do pojazdu poprzedzającego, a symbol zmienia kolor na pomarańczowy.
 • Alarm przedkolizyjny: pomaga uniknąć najechania na tył pojazdu poprzedzającego lub przynajmniej zminimalizować skutki takiego zdarzenia poprzez zainicjowanie hamowania awaryjnego. W przypadku zbyt szybkiego zbliżania się Insignii do pojazdu poprzedzającego, kierowca usłyszy głośny alarm dźwiękowy i zobaczy ostrzeżenie wizualne na panelu wskaźników. Dodatkowo specjalna dioda wyświetli odpowiedni symbol na szybie czołowej. Kierowca może skonfigurować system, określając odległość („blisko”, „średnio” lub „daleko”), przy której powinno pojawiać się ostrzeżenie.
 • Rozpoznawanie znaków drogowych: najnowsza generacja tego systemu potrafi odczytywać i wyświetlać okrągłe znaki drogowe, takie jak ograniczenia prędkości i ich odwołania, a także wiele znaków prostokątnych. System przetwarza dane rejestrowane przez przednią kamerę, a także informacje z mapy z opcjonalnego systemu nawigacji. Ograniczenia prędkości są podawane również na wyświetlaczu head-up, jeżeli pojazd jest w niego wyposażony.

Podsumowując, nowy Opel Insignia imponuje wieloma bardzo nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu bezpieczeństwa oraz doskonałym stosunkiem wartości do ceny. Te cechy czynią z niego konkurenta, z którym muszą się liczyć nawet marki premium.


Źródło: Opel