Średnia ocena modelu na podstawie opinii »
użytkowników publikowanych w dziale »
opinie kierowców - oceń swoje auto »
fffhe
3.84

Opel Kadett

Opel Kadett E LS 1984-1991Opel Kadett E GSi 1984-1991Opel Kadett '1989Opel Kadett '1989

Opel Kadett to model o niezwykle długiej, choć nie charakteryzującej się ciągłością historii. Pierwsze egzemplarze samochodów wyjechały na drogi pod taką nazwą w 1937 roku i były wytwarzane do 1940, kiedy to naziści zawiesili produkcję aut przeznaczonych do użytku prywatnego. Ponownie nazwa Kadett pojawiła się na rynku w 1962 roku, przy okazji powstania nowej fabryki samochodów w Bochum i produkowanego tam od samego początku niewielkiego samochodu rodzinnego oznaczonego jako Opel Kadett A, występującego w trzech wersjach nadwoziowych (sedan, coupé lub kombi).

Już trzy lata później w 1965 roku pojawiła się druga generacja modelu (Kadett B), tym razem w formie dwu- i czterodrzwiowego sedana, trzydrzwiowego kombi i dwóch odmian coupé. Wzorem poprzednika auto miało montowany wzdłużnie silnik umieszczony z przodu oraz napęd na tylne koła. Od 1967 roku oferowano również odmianę Rallye-Kadett, wyposażoną w silnik 1900 S o mocy 90KM. Opel Kadett B posłużył też za podstawę do powstania bardziej ekskluzywnej odmiany samochodu niższej klasy średniej czyli modelu Opel Olympia A dostępnego w latach 1967-1970. Kadett B jest uważany za jeden z najbardziej udanych modeli Opla.

W 1973 roku zadebiutowała trzecia generacja czyli Opel Kadett C. Do znanych już wersji dołączył trzydrzwiowy hatchback i dwudrzwiowy kabriolet z dachem typu targa. Był to też ostatni kompaktowy Opel z tej linii ze wzdłużnie zamontowanym z przodu silnikiem i napędem na sztywną, tylną oś. Opel Kadett C posłużył także za podstawę do zaprojektowania Opla Corsy A. W połowie 1975 roku czyli rok przed pojawieniem się na rynku Golfa GTI, Opel zaprezentował sportowy wariant swojego modelu czyli Opla Kadetta GT/E.

W 1979 roku Opel wprowadził na rynek czwartą generację modelu - Kadetta D powstałą na zmodernizowanej platformie GM-T przeznaczonej do budowy samochodów niższej klasy średniej. Dzięki temu został on unowocześniony pod względem technologicznym, otrzymując napęd na przednią oś i silniki montowane poprzecznie. Był to bardzo ważny model w ofercie Opla, dzięki któremu producent zbliżył się do konkurencyjnego Golfa, osiągającego w tym czasie sukcesy pod względem sprzedaży w tej klasie samochodów.

Piąta generacja (Kadett E) zawitała na światowych rynkach w 1984 roku, a jej nowoczesna, aerodynamiczna sylwetka spodobała się na tyle, że wyróżniono ją tytułem Auta Roku 1985. Opel Kadett E posłużył również jako baza do powstania furgonu znanego jako Opel Combo A produkowanego w latach 1986-1993. W lutym 1989 roku Kadett E piątej generacji przeszedł delikatny lifting, który można rozpoznać po mniejszej osłonie chłodnicy. Ostatnią wersją Kadetta był wariant cabrio, który został wprowadzony na rynek w 1987 roku i został zbudowany przez włoską firmę Bertone.

Wprowadzając w 1992 roku kolejną generację modelu Opel zdecydował się na zmianę nazwy linii modelowej. Dzięki temu w momencie debiutu następcy Kadetta E mieliśmy na rynku od razu model oznaczony jako Opel Astra F.

Opel Kadett - Fotogalerie

Ostatnie 3 wiadomości związane z Opel Kadett:

50. urodziny Opla Kadetta C - samochodu o wielu talentach

50. urodziny Opla Kadetta C - samochodu o wielu talentach Elegancki samochód rodzinny, szykowny drugi samochód z praktyczną pokrywą bagażnika lub sportowe coupe - w latach 1973-1979 gama Kadetta C miała wiele...

czytaj dalej

Nowy Opel Astra Sports Tourer: udane kombi z tradycjami

Opel-Kombi-GenerationsPonad 24 miliony sprzedanych samochodów marki Opel Kadett i Opel Astra to imponująca liczba i wybitne osiągnięcie. Wszystkie wyprodukowane do tej pory modele kompaktowe marki Opel ...

czytaj dalej

Ople GT, Commodore, Rekord i Kadett oraz popularni kierowcy na Bodensee Klassik

2016-Opel-Bodensee-Klassik-300713W ramach Bodensee Klassik w dniach od 5 do 7 maja kierowcy klasycznych samochodów odwiedzą najpiękniejsze zakątki Austrii i południowych Niemiec. Piąta edycja wydarzenia zgromadzi ...

czytaj dalej