Opel Crossland X z innowacyjną fabryczną instalacją LPG

Opel Crossland X z innowacyjną fabryczną instalacją LPG13.10.2017
Elegancki, ale funkcjonalny Opel Crossland X jest teraz dostępny w wersji pozwalającej na oszczędną jazdę dzięki niskim kosztom paliwa i ulgom podatkowym za korzystanie ze skroplonego gazu (LPG - Liquefied Petroleum Gas).

Miejski crossover o wyglądzie SUV‑a jest również pierwszym samochodem dostępnym w wersji zasilanej LPG, w którym zastosowano innowacyjny elektroniczny multizawór. Poprawia on kulturę pracy układu przy kończącym się zapasie gazu w porównaniu z konwencjonalnymi instalacjami LPG.

Crossland X jest napędzany wyjątkowo oszczędną jednostką 1.2 LPG o mocy 60 kW/81 KM (zużycie gazu według nowego europejskiego cyklu jazdy (NEDC - New European Driving Cycle): 8,4 l/100 km w cyklu miejskim; 6,0 l/100 km w cyklu pozamiejskim; 6,9 l/100 km w cyklu mieszanym; emisja CO2 111 g/km; zużycie benzyny: 6,8 l/100 km w cyklu miejskim; 4,5 l/100 km w cyklu pozamiejskim; 5,4 l/100 km w cyklu mieszanym; emisja CO2: 123 g/km). Ekonomiczny trzycylindrowy silnik współpracuje z pięciobiegową przekładnią manualną. Zapas obydwu rodzajów paliwa łącznie pozwala na pokonanie nawet 1300 kilometrów (według NEDC).

Crossland X w wersji LPG jest produkowany w zakładach Opla. Dzięki zastosowaniu utwardzonych zaworów i gniazd zaworowych silnik charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością. Elektroniczny multizawór jest połączony z czujnikiem optycznym w zbiorniku LPG, co zapewnia bardziej precyzyjny pomiar ilości paliwa i większą kulturę pracy układu w czasie jazdy na rezerwie w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami LPG.

Opel Crossland X

36‑litrowy zbiornik gazu jest umieszczony we wnęce koła zapasowego, a więc nie ogranicza przestrzeni dostępnej we wnętrzu samochodu. Jazda na LPG jest sygnalizowana kontrolką w zestawie wskaźników Crosslanda X, która gaśnie, gdy samochód przełącza się na benzynę. Kierowca widzi także zasięg samochodu przy danej ilości benzyny lub gazu w zbiorniku.

Oszczędna jazda z LPG

LPG pozwala zaoszczędzić użytkownikowi znaczne kwoty na stacji paliw w porównaniu z benzyną. Dotyczy to zwłaszcza kierowców pokonujących dalekie trasy. W niektórych krajach kierowcy mogą liczyć na udogodnienia podatkowe, przykładowo niemiecki rząd zadeklarował utrzymanie ulg podatkowych za korzystanie z LPG do 2022 roku. Samochody zasilane skroploną mieszanką propanu i butanu są bardziej przyjazne dla środowiska niż pojazdy zużywające tradycyjne paliwo, gdyż emitują mniej dwutlenku węgla. LPG jest dostępny w całej Europie na około 25 000 stacji paliw.

Liczne systemy wspomagające prowadzenie pojazdu

Nowy Opel Crossland X może być wyposażony w wiele rozwiązań podnoszących komfort i bezpieczeństwo. Należą do nich w pełni diodowe reflektory, wyświetlacz projekcyjny (Head Up), panoramiczna kamera cofania obejmująca kąt 180 stopni oraz system wykrywania senności kierowcy. Crossland X z silnikiem LPG jest dostępny w Polsce w wersji „Enjoy” w cenie od 69 300 zł (sugerowana cena detaliczna z VAT).

Źródło: Opel