Nowe wersje modelu Zafira

Nowe wersje modelu Zafira31.03.2001
Na genewskim autosalonie, który odbył się w dniach 1-11.03.2001 firma Opel oprócz Astry Cabrio i Astry Coupé OPC X-Treme zaprezentowała także Zafirę OPC i Zafirę CNG, czyli wariant napędzany gazem ziemnym ...

Na genewskim autosalonie, który odbył się w dniach 1-11.03.2001 firma Opel oprócz Astry Cabrio i Astry Coupé OPC X-Treme zaprezentowała także Zafirę OPC i Zafirę CNG, czyli wariant napędzany gazem ziemnym.

Nowe wersje modelu Zafira 1 Wersja OPC należy do najszybszych europejskich vanów. Stało się tak za sprawą turbodoładowanego silnika dwulitrowego o mocy 141 kW (192 KM). Prędkość maksymalna samochodu wynosi 220 km/h a sprint do setki zajmuje mu tylko 8,1 sekundy. Według danych producenta średnie zużycie benzyny mieści się w 9,9 litra na 100 kilometrów. Bardzo istotne jest, że jednostka napędzająca Zafirę OPC spełnia normę dot. emisji spalin Euro-4, która będzie obowiązywać w Unii Europejskiej od 2005 roku. Do bardzo dobrych osiągów dostosowane zostało oczywiście zawieszenie i układ hamulcowy samochodu. Seryjnie dostępny będzie elektroniczny system stabilizacyjny ESP. Pod poszerzonymi nadkolami OPC znalazły się koła z lekkich stopów wraz z szerokimi oponami a pod zderzakami specjalne "fartuchy" poprawiające aerodynamikę nadwozia. We wnętrzu odnaleźć można sportowe fotele firmy Recaro, obitą skórą kierownicę oraz wskaźniki o białych tarczach, które doskonale podkreślają styl auta. Zafira OPC wejdzie na rynek europejski jesienią tego roku.

Nowe wersje modelu Zafira 2 Drugą nowością Opla w klasie van jest napędzana gazem ziemnym Zafira 1,6 CNG, która w sprzedaży znajdzie się najprawdopodobniej już latem 2001. Moc maksymalna tego samochodu jest taka sama, jak wersji benzynowej i wynosi 74 kW (100 KM). Prędkość maksymalna to 172 km/h. Na ekologiczne paliwo przeznaczono cztery zbiorniki, które umieszczono w podłodze samochodu, co pozwoliło na zachowanie przestrzeni potrzebnej do pomieszczenia 7 osób we wnętrzu Zafiry. Dodatkowo Zafira CNG posiada 15-litrowy benzynowy bak zapasowy - dzięki temu auto może przejechać nie 400 lecz 580 km. Zastosowanie napędu gazowego pozwoliło na radykalne obniżenie kosztów eksploatacji. Specjaliści z Opla obliczyli, że wersja CNG jest o 60% tańsza w utrzymaniu niż model wyposażony w jednostkę wysokoprężną i aż o 130% tańsza od odmiany benzynowej. Nie bez znaczenia pozostaję również niewielka emisja substancji szkodliwych.

W modelach Zafira od 2002 roku stosowany ma być system wideo-DVD "AutoVision". Dzięki niemu pasażerowie tylnych siedzeń będą mogli odtwarzać filmy DVD i płyty kompaktowe z muzyką. Do dyspozycji jest zainstalowana pod sufitem konsola video o wymiarach 39x26x7 cm, którą wyposażono w przyciski do sterowania systemem, pilota na podczerwień i słuchawki na podczerwień, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa odtwarzanego filmu nie rozprasza kierowcy auta. Wyposażenie obejmuje oczywiście kolorowy ekran. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia konsoli do gier dla dzieci.