A co tam Panie w Oplu słychać?

A co tam Panie w Oplu słychać?06.09.2001
Oferta Opla na rok 2002 ulegnie pewnym zmianom w stosunku do modeli oferowanych obecnie. Główne modernizacje objęły wyposażenie poszczególnych pojazdów ...

Oferta Opla na rok 2002 ulegnie pewnym zmianom w stosunku do modeli oferowanych obecnie. Główne modernizacje objęły wyposażenie poszczególnych pojazdów, jednak zapowiada się również premiera nowej wersji Combo, które do sprzedaży wejdzie w listopadzie br.

Opel Combo

Na IAA we wrześniu premierę będzie miał nowy Opel Combo w wersji osobowej "Tour". Model ten jest zapowiedzią samochodu, który dostępny będzie dopiero od września 2002 roku. Mimo tego już w październiku do sprzedaży trafi dostawcza, skrzyniowa wersja tego auta; w pół roku później odmiana Combi. Do napędu posłużą trzy ekonomiczne silniki: 1,6-litrowy benzynowiec o mocy 64 kW (87 KM) oraz dwa 1,7-litrowe turbodiesele z wtryskiem bezpośrednim o mocy 48 kW (65 KM) i 55 kW (75 KM). Główne zalety Opla Combo to spora przestrzeń bagażowa (do 3200 litrów), dostępna opcjonalnie para drzwi przesuwnych i zmodernizowane zawieszenie DSA (dynamic safety).

Opel Corsa

Zmiany w Corsie objęły zastosowanie pełnowymiarowych poduszek powietrznych i możliwość wyposażenia w automatyczną klimatyzację i szybę przednią odbijającą promienie światła Solar-Reflect (począwszy od wersji "Comfort"). Ponadto odmiana trzydrzwiowa zyska trzy zagłówki na tylnym siedzeniu a pięciodrzwiowa dostępna będzie również jako "GSi". Ten usportowiony samochód (który występował dotychczas tylko jako 3D) napędzany będzie 125-konnym silnikiem 1,8 16V. Motor ten występować też będzie w wersji "Elegance". Oprócz tego Opel Corsa oferować będzie od stycznia 2002 automatyczną skrzynię biegów "Easytronic" w połączeniu z silnikiem 1.0 12V.

Opel Agila

W najmniejszym z Opli, Agili oferowany będzie pakiet "Open Air"; dedykowany odmianie "Junior" i odznaczający się przede wszystkim elektrycznie składanym dachem o bardzo dużej powierzchni. Dach taki począwszy od wersji "Comfort" będzie można zamówić za dopłatą. Nowością jest ponadto Opel Agila "Color Edition" dostępna w kolorach "błękit Aruby" (Arubablau) i "czerwień magmy" (Magmarot), która dysponuje dodatkowo klimatyzacją oraz radioodtwarzaczem CD. Pasy bezpieczeństwa, gałkę dźwigni zmiany biegów, obicia foteli oraz zagłówki utrzymano w harmonizujących z kolorem karoserii barwach: czerwieni lub niebieskim.

Opel Astra

A co tam Panie w Oplu słychać? 1Wzbogacone zostanie wyposażenie kompaktowej Astry, która stanie się bezpieczniejsza dzięki zastosowaniu dwóch pełnowymiarowych poduszek. W podstawowych odmianach wymagać one będą dopłaty, jednak w "Elegance" dostępne będą seryjnie. W połączeniu z silnikiem 2.2 16V występować będzie układ ESP (w 1,8 16V – za dopłatą). Ksenonowe reflektory z dynamiczną regulacją zasięgu światła i systemem czyszczącym działającym pod wysokim ciśnieniem należą do wyposażenia seryjnego w Astrach "Elegance", z silnikami ECOTEC 1,8 16V; 2,2 16V i 2,0 DTI 16V, poza tym są dostępne jako opcja. Wszystkie modele zyskają ponadto nowe obicia i zmienioną stylistykę zestawu wskaźników. Najbardziej ekskluzywna linia "Elegance" została poszerzona o automatyczną klimatyzację oraz nowe, 15-calowe koła z lekkich stopów. Szczególnie komfortową automatyczną klimatyzację można już zamawiać także dla innych wersji modelu Opel Astra. Do wyposażenia dodatkowego zaliczają się także dwa nowe rodzaje kół z lekkich stopów.

Opel Astra Cabrio

A co tam Panie w Oplu słychać? 2Ze względu na duże zainteresowanie ze strony klientów partner Opla – włoski Bertone poszerzył możliwości produkcyjne Astry Cabrio. W roku 2002 elegancka, wyposażona seryjnie w elektrycznie zamykany dach Open Air Astra prezentuje się jeszcze atrakcyjniej. Nowymi opcjami w Astrze Cabrio są: automatyczna klimatyzacja i reflektory ksenonowe ( z silnikiem 2.2 16V jako wyposażenie seryjne) z dynamiczną regulacją zasięgu światła i systemem czyszczącym działającym pod wysokim ciśnieniem. Silnik o pojemności 2,2 litra można teraz łączyć z czterobiegową skrzynią automatyczną.

Opel Astra Coupe

A co tam Panie w Oplu słychać? 3Nowa seria specjalna Astry Coupé nazywa się "Linea Blu". Jest dostępna z wszystkimi trzema silnikami (1.8 16V, 2.2 16V i 2.0 16V Turbo) i odznacza się 17-calowymi, pięcioszprychowymi kołami z lekkich stopów, obniżonym o 10 mm zawieszeniem, siedzeniami obitymi kombinacją czarnej alcantary i skóry oraz specjalnymi aplikacjami z aluminium we wnętrzu. Astra Coupé Turbo otrzyma automatyczną klimatyzację oraz reflektory ksenonowe. Te ostatnie zaliczają się do wyposażenia seryjnego w połączeniu z silnikiem 2.2 16V. W pozostałych wersjach Coupé należą do wyposażenia opcjonalnego.

Opel Zafira

Do nowości w ofercie Opla na rok 2002 zalicza się także Opel Zafira 1.6 CNG (Compressed Natural Gas) napędzana gazem ziemnym. Jej niepodważalnymi zaletami są: niskie koszty eksploatacji oraz niewielka emisja szkodliwych związków przy pełnej funkcjonalności i nieograniczonej przyjemności płynącej z jazdy. Do napędu służy silnik 1,6 16V ECOTEC (74 kW/100 KM), który przystosowano jednak do wykorzystywania gazu ziemnego jako paliwa. Oprócz czterech pojemników na gaz (o łącznej pojemności 111 l) samochód ten posiada także 14-litrowy bak rezerwowy na benzynę.

Jeśli podczas jazdy nadwerężymy zapasy gazu a w pobliżu nie widać żadnej stacji, na której można go zatankować, możemy po prostu przejść na napęd benzynowy. Zasięg po jednokrotnym tankowaniu zwiększa się w ten sposób z 400 (z CNG) do 550 km. Pod względem bezpieczeństwa Zafira CNG ma wyraźną przewagę nad pojazdami napędzanymi płynnym gazem, który jest cięższy od powietrza. Zafirą CNG można bowiem parkować w garażach i parkingach podziemnych.

We wszystkich wersjach Zafiry o większe bezpieczeństwo dbać będą pełnowymiarowe poduszki powietrzne chroniące głowy pasażerów znajdujących się na skrajnych fotelach i w drugim rzędzie siedzeń. Nowy system ochronny dostępny jest jako wyposażenie seryjne w wariancie wyposażenia "Elegance", w pozostałych występuje jako opcja.

Opel Omega

A co tam Panie w Oplu słychać? 4W topowym modelu Opla, czyli Omedze najważniejszą nowością jest nowy turbodiesel z common rail o mocy 100 kW (150 KM). Ten odznaczający się wysoką kulturą pracy sześciocylindrowy silnik 2.5 DTI 24V z wtryskiem bezpośrednim cechuje się sporym momentem obrotowym (maksymalnie 300 Nm przy 1750-3000 obr/min) przy jednoczesnym niskim zużyciu paliwa (7,6 l oleju na 100 km). Opel Omega 2.5 DTI osiąga prędkość maksymalną 208 km/h, przyspieszenie od 0 do 100 km/h następuje w 10,5 sekundy. Od listopada Omega 2.5 DTI dostępna będzie także na życzenie z nową pięciobiegową skrzynią automatyczną.

Także od listopada wszystkie sześciocylindrowe modele Omegi wyposażane będą seryjnie w ESP. Dodatkowo otrzymają atrapę chłodnicy ze specjalnym emblematem oraz większym logo Opla. Od nowego roku do nowości dołączy system "rozrywkowy" z DVD umieszczony w tyle Omegi Caravan. System ten, dostępny także w Zafirze, stworzono we współpracy z Johnson Controls; umożliwia on odtwarzanie płyt DVD oraz CD, posiada także możliwość podłączenia Playstation i camcordera.

Opel Speedster

Opel Speedster w nowym roku otrzyma praktyczne kieszenie na drzwiach a dostępny dotychczas tylko za dopłatą pakiet "Alu" (aluminiowe: dźwignia hamulca ręcznego i korbki służące do podnoszenia i opuszczania okien) należeć będą do wyposażenia seryjnego. Całkowitą nowość stanowi wersja z zielonym wnętrzem i pasującym kolorystycznie dachem Soft-Top.

Opel Frontera

W roku 2002 niemiecki producent zafundował modelowi Opel Frontera delikatny facelifting. Zmieniono atrapę chłodnicy, reflektory w obudowach z przejrzystego szkła i dodano nowe felgi z lekkich stopów. Nowa jest także seria specjalna Frontery – "Olympus", która powstała w kooperacji z japońskim producentem aparatów fotograficznych. Ten ekskluzywny wariant dostępny będzie w kolorach "srebro gwiazd" (Starsilber) i "czerń północy" (Mitternachtschwarz) w wersji trzy- i pięciodrzwiowej. Pod względem kolorystyki i elementów zastosowanych we wnętrzu samochód ten zapożycza wiele ze stylistyki znanej z obudowy aparatu fotograficznego. Zderzaki, kratownica chłodnicy, boczne listwy ochronne i hardtop (tylko w wersji trzydrzwiowej w "Starsilber") mają kolor nadwozia. Wnętrze wyposażono w ciemnoszare fotele, częściowo obite skórą. Wskaźniki, konsola środkowa i pasy bezpieczeństwa mają kolor srebrno-szary, dywaniki noszą emblemat Olympusa.

Opel Campo

Niedostępny na polskim rynku pick-up Opel Campo otrzyma nowy, oszczędny, 2,5-litrowego silnik turbodiesla z wtryskiem bezpośrednim o mocy 74 kW (100 KM), który zastąpi stosowane dotychczas 2,5 DI i 3,1 TDS. Motor ten rozwija maksymalny moment obrotowy 226 Nm i rozpędza się maksymalnie do 140 km/h (wersje 4x4 do 135 km/h). Zużycie paliwa w wariantach 4x4 wynosi jedynie 7,1 l oleju na 100 km. Model na rok 2002 z zewnątrz poznać można po zmienionej masce silnika z dodatkowym wlotem powietrza. Inne nowości: w wariantach 4x4 napęd na cztery koła (podobnie jak we Fronterze) można teraz przyłączyć przyciskając odpowiedni guzik, jeśli prędkość samochodu nie przekracza 100 km/h.

Zmiany w ofercie Opla na rok 2002 dotyczą również oferowanych w różnych modelach – od Corsy po transporter Vivaro nowoczesnych systemów nawigacyjnych. Teraz pozwalają one na jeszcze bardziej precyzyjne określenie pozycji samochodu, nawet z dokładnością do 5-10 metrów oraz dynamiczne kontrolowanie trasy poprzez funkcję TMC (traffic message channel). W funkcji tej system nawigacyjny automatycznie uwzględnia (jeśli ustawiono odpowiedni nadajnik radiowy) przy planowaniu trasy informacje dotyczące natężenia ruchu drogowego i w razie potrzeby proponuje kierowcy alternatywną drogę, aby uniknąć korków i innych utrudnień.

Zupełnie nową i szczególnie atrakcyjną dla klientów pod względem finansowym jest koncepcja wyposażenia z tzw. pakietem "selection-free" dla modeli Corsa, Astra, Zafira i Omega. Za dopłatą 750 Euro można wybrać z oferty dowolne elementy wyposażenia specjalnego o wartości ogólnej do 1500 Euro. Jeśli wartość wyposażenia przekroczy wartość 1500 Euro – należy dopłacić tylko nadwyżkę.

Źródło: media.opel.de