Trzecia generacja Vectry

Trzecia generacja Vectry30.10.2001
(...) Jest to zupełnie nowa stylistyka, zorientowana na potrzeby kierowcy, wyposażona w pionierską technologię, zapewniająca wysoki komfort i przestrzenne wnętrze ...

Trzecia generacja Vectry 1 Zupełnie nowa trzecia generacja Opla Vectry ma za zadanie otworzyć nowy rozdział w pełnej sukcesów historii Opla w segmencie samochodów klasy średniej. Jest to zupełnie nowa stylistyka, zorientowana na potrzeby kierowcy, wyposażona w pionierską technologię, zapewniająca wysoki komfort i przestrzenne wnętrze.

Nowa oferta Vectry w ciągu najbliższych dwóch lat otrzyma dwie dodatkowe wersje karoserii, co ma jej zapewnić powrót do czołówki w segmencie europejskich samochodów średniej wielkości.

Nowy, rzucający się w oczy design ma stanowić wzór dla nowych modeli Opla. W odróżnieniu od dotychczasowych, "organicznych" kształtów nowa Vectra charakteryzuje się wyraźnymi, zamaszystymi liniami i ostrymi krawędziami, nadającymi autu dynamicznego wyglądu. Linie te tworzą m.in. uwypuklone nadkola i linia boczna. Rzucająca się w oczy, chromowana kratownica chłodnicy obramowana jest dużymi reflektorami wbudowanymi w powierzchnię maski.

Trzecia generacja Vectry 2 Wygląd tyłu samochodu podkreśla długość samochodu. Wyraźne kontury Vectry podkreślają jej wymiary: dzięki dłuższemu rozstawowi osi (o 60 mm) i podwyższonemu dachowi (o 52 mm) nowy model oferuje znacznie więcej przestrzeni we wnętrzu, niż jego poprzednik. Aerodynamiczny kształt i niski poziom hałasu czynią z Vectry auto szczególnie ciche – zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

Ambicje, z jakimi tworzono nową Vectrę ujawniają się w stylistyce i doborze materiałów we wnętrzu a przede wszystkim w ofercie wyposażenia zwiększającego komfort i bezpieczeństwo pasażerów. Vectra posiada np. elektroniczny, inteligentny system kontroli klimatyzacji Electronic Climate Control z czujnikiem jakości powietrza, duży wybór systemów komunikacyjnych oraz zapewniających rozrywkę, przednie siedzenia z możliwością wyboru jednego z ośmiu ustawień, czujnik deszczu i asystenta parkowania. Pakiet bezpieczeństwa pasywnego obejmuje poduszki powietrzne: przednie, boczne oraz kurtynę, Pedal Release System Opla i ulepszone aktywne zagłówki.

Trzecia generacja Vectry 3 Nowy model Opla będzie dostępny początkowo jako czterodrzwiowy sedan z czterocylindrowymi silnikami ECOTEC o mocy od 90 kW do 108 kW (benzynowe) i od 74 do 92 kW (diesle). Opel będzie po raz pierwszy oferował nową Vectrę z pięciobiegową automatyczną skrzynią z funkcją ręcznej zmiany biegów.

Nowy system podwozia IDS (Interactive Driving System) jest jedną z największych nowości w trzeciej generacji Vectry. Obejmuje on tylnią oś wielowahaczową, elektro-hydrauliczny układ kierowniczy oraz komponenty aluminiowe zmniejszające ciężar nieuresorowany. IDS zapewnia znacznie łatwiejszą obsługę auta i dużo większy komfort jazdy. Aktywne bezpieczeństwo zwiększają ESPPlus i zupełnie nowy ESP (electronic stability program), debiutujący w nowej Vectrze.

Produkcja ruszy na początku stycznia 2002 w Rüssesheim – najnowocześniejszej fabryce samochodów w Europie. Premiera nowej Vectry będzie miała miejsce na Geneva Motor Show, po której auto wejdzie do sprzedaży.