Opel Flextreme otrzymał nagrodę red dot design

Opel Flextreme otrzymał nagrodę red dot design05.12.2008
Samochód koncepcyjny Opel Flextreme został wyróżniony przez międzynarodowe jury za znakomitą stylistykę i otrzymał prestiżową nagrodę red dot podczas uroczystości w Singapurze. Międzynarodowa nagroda red dot design ...

...- przyznawana od 1955 roku pod egidą Centrum Designu Północnej Nadrenii-Westfalii w Niemczech - jest jednym z największych i najbardziej znanych konkursów wzornictwa na świecie.

Singapurskie wyróżnienie red dot nagradza najlepsze projekty wzornicze, „które mają wpływ na poprawę naszego świata w przyszłości." Międzynarodowy zespół ekspertów przyznaje je produktom według kryteriów opartych na ocenie innowacyjności, funkcjonalności i jakości. W 2007 roku tę prestiżową nagrodę otrzymał samochód koncepcyjny Saab Aero X.

„Duża liczba wysokiej jakości zgłoszeń uczyniła ten konkurs niezwykłym wyzwaniem, stąd też wygrana red dot to wyjątkowe osiągnięcie," powiedział Ken Koo, prezes kapituły nagrody red dot design w Singapurze. „Gratulujemy Oplowi i General Motors."

Opel Flextreme otrzymał nagrodę red dot design 1 Opel Flextreme został opracowany w Europejskim Centrum Projektowym General Motors a pokazany w 2007 r. na Międzynarodowym Salonie Samochodowym (IAA) we Frankfurcie. Samochód ten to studium przyszłej stylistyki w segmencie samochodów typu monocab, łączący w sobie napęd alternatywny ze świeżą, odważną stylistyką. Opel jest europejskim liderem w sprzedaży aut typu monocab, który to segment Opel pomógł zapoczątkować dzięki Merivie i Zafirze.

Flextreme stosuje nowy język stylistyki wprowadzony przez markę Opel pod kierownictwem Marka Adamsa, wiceprezesa ds. designu GME i pojawił się już na rynku w tym roku wraz z Insignią. Tylne drzwi z zawiasami umieszczonymi z tyłu, zwane „Flex doors", które zapewniają wygodny dostęp do wnętrza samochodu, duży przezroczysty dach oraz podwójne drzwi przedziału bagażowego, otwierające się z boku i odchylające do góry - wszystkie te cechy modelu Flextreme potwierdzają tradycyjne podejście firmy Opel do projektowania samochodów o elastycznym, praktycznym i atrakcyjnie wyglądającym nadwoziu.

Ten samochód koncepcyjny prezentuje innowacyjny system technologii Extended-Range Electric Vehicle (pojazd z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu), zaprezentowany ostatnio w Chevrolecie Volt. Elektryczny silnik, zasilany akumulatorem litowo-jonowym, pozwala samochodowi koncepcyjnemu Opla na pokonanie dystansu do 55 km wyłącznie na energii elektrycznej. Pokładowy silnik 1.3 turbo diesel rozszerza zasięg i jest używany do napędzania generatora prądotwórczego, kiedy akumulator jest rozładowany. Układ rozszerzający zasięg jest w stanie wytwarzać dodatkową energię elektryczną do napędu samochodu na kolejne setki kilometrów.

„Bardzo się cieszymy z otrzymanej nagrody," powiedział Adams. „Stanowi ona potwierdzenie od naszych współzawodników, że Opel podąża dobrą drogą, oferując odważny i dynamiczny styl połączony z wielofunkcyjnością i innowacyjnością."

Źródło: GM