Opel GTC Genève: Nowa dynamika w projektowaniu

Opel GTC Genève: Nowa dynamika w projektowaniu18.02.2003
Pokaz samochodu koncepcyjnego GTC Geneve (Gran Turismo Compact) podczas 73 Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie jest zapowiedzią przyszłych tendencji projektowych firmy Opel ...

Rűsselsheim: Pokaz samochodu koncepcyjnego GTC Geneve (Gran Turismo Compact) podczas 73 Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie jest zapowiedzią przyszłych tendencji projektowych firmy Opel. Napięcie linii i czystość powierzchni, trójwymiarowe reflektory, szerokie nadkola i kunsztownie wykonane detale to zasadnicze elementy nowego stylu projektowania Opla.

Opel GTC Genève: Nowa dynamika w projektowaniu 1 Carl-Peter Forster, prezes i dyrektor generalny Adam Opel AG podkreśla, iż pewne ele-menty projektowe znalazły już zastosowanie w pracach studialnych takich jak Zafira Snowtrekker, a także w modelach produkcyjnych Speedster i Vectra. "Samochody marki Opel to nie tylko dynamiczny wygląd; założeniem przyszłych konstrukcji są technicznie za-awansowane i nowatorskie rozwiązania – takie jak systemy zintegrowanego i adaptacyjnego zawieszenia – zapewniające najwyższy poziom komfortu, przyjemności i bezpieczeństwa jazdy."

Martin Smith, dyrektor ds. projektowania Adam Opel AG: "Prezentacją GTC Geneve chcemy pokazać, jak bardzo sportowy charakter może przyjąć trzydrzwiowy samochód klasy sport - sedan. Razem z konstruktorami pojazdów koncepcyjnych, postanowiliśmy stworzyć czteroosobowy samochód o bardzo dynamicznym wyglądzie i w znanym szeroko stylu Opla."

Opel GTC Genève: Nowa dynamika w projektowaniu 2 Projekt GTC Geneve stworzył konstruktorom Opla znacznie większą swobodę twórczego eksperymentowania niż w przypadku projektowania samochodu produkcyjnego.

Pojazd studyjny wyposażono w przezroczysty, biegnący od szyby czołowej do szyby tylnej, przyciemniany panel dachowy, a proporcje wymiarowe samochodu "rozciągnięto" do maksimum (jego długość, szerokość i wysokość wynosi odpowiednio 4349 / 1773 / 1352 mm). "Panują obecnie różne trędy w projektowaniu samochodów, od bardzo tradycyjnych aż do wielce ekscentrycznych" – mówi Martin Smith – "GTC Geneve to nasza deklaracja po stronie sportu."

Uformowany na kształt strzały przód i tył GTC Geneve to dobry przykład zdynamizowania formy projektowej. "Linie zarysu opadają klinowo tuż przed i za nadkolami, akcentując krótkie zwisy nadwozia" – objaśnia Friedhelm Engler, główny projektant studia pojazdów kompaktowych Opla – "a wraz z niską sylwetką i łukowato wygiętą linią dachu powstaje wrażenie naprężenia, powodujące, że GTC wygląda jak gotowy do skoku."

Opel GTC Genève: Nowa dynamika w projektowaniu 3 Duże trójwymiarowe reflektory i światła tylne "przypominają diament" – mówi dalej Friedhelm Engler. Motyw ten dotyczy także obudów świateł, które w sposób naturalny dopasowano do kształtów paneli nadwozia "na podobieństwo obsady klejnotów". Dbałość o detale można też zauważyć w konstrukcji lamp tylnych: cylindryczne oprawy żarówek sprawiają wrażenie rzeźbionych w jednym kawałku tworzywa, niemal tak samo, jak w dodatkowej lampie STOP, umieszczonej centralnie ponad tylną szybą. Wnętrze GTC przyciąga uwagę sportową i elegancką w stylu tapicerką z kombinacji kaszmiru i skóry. Uporządkowany kokpit, utrzymano w surowej, sportowej stylistyce. "Specjalnymi akcentami są powierzchnie o przyciemnionej kolorystyce – jako alternatywa wobec powszechnie stosowanego aluminium, uważanego powszechnie za symbol sportowego zacięcia" – stwierdza na koniec Friedhelm Engler.

Źródło: GM Poland