Nowy Opel Astra - sport z domieszką elegancji

Nowy Opel Astra - sport z domieszką elegancji23.06.2009
Nowy Opel Astra do klasy kompakt wprowadza własną interpretację stylistyki marki, po raz pierwszy zaprezentowanego w wielokrotnie nagradzanym modelu Insignia. Silnie zarysowane sportowe linie i eleganckie szczegóły przydają Astrze uroku.

Na zewnątrz, Astra nowej generacji, która zadebiutuje we wrześniu na Międzynarodowym Salonie Samochodowym we Frankfurcie, charakteryzuje się silną, opadającą nisko do przodu, płynną linią.

Nowy Opel Astra - sport z domieszką elegancji 1 Wewnątrz natomiast, wysokiej jakości materiały i na nowo zdefiniowany design zwiększają przyjemność płynącą z prowadzenia samochodu kompaktowego. Poza tym, Opel wprowadził kilka innowacyjnych elementów wyposażenia dodatkowego - wysokiej jakości materiały, większą przestrzeń załadunkową, lepsze siedzenia i bezpieczniejsze zderzaki - czyniąc Astrę komfortową i bezpieczną w stopniu zazwyczaj niespotykanym w klasie kompakt.

„Stylistyka nowej Astry łączy w sobie wszystko to, co najlepszego do zaoferowania ma Opel i wprowadza to dziś do klasy kompakt," mówi Mark Adams, wiceprezes ds. designu GM Europe. „Skonstruowaliśmy pięciodrzwiowego hatchbacka równie pięknego, jak bezpiecznego, wygodnego i praktycznego."

Wygląd zewnętrzny przydaje filozofii Opla nowego wymiaru
Projektanci poddali nową filozofię Opla interpretacji odpowiadającej klasie kompakt, wykorzystując elementy stylistyki takie jak skrzydło i ostrze wprowadzone po raz pierwszy w Insignii. Krzywe w kształcie ostrza skierowane ku tyłowi i górze, przechodzące przez panele boczne Astry nowej generacji, łączą się z linią szyb i przydają pojazdowi równowagi i harmonii. Przednie reflektory w kształcie orlego oka, otaczające wyraźnie zarysowane światła dzienne w kształcie skrzydła, nadają Astrze silny, sportowy charakter.

Nowy Opel Astra - sport z domieszką elegancji 2 Łagodnie płynąca sylwetka łączy potężnie zarysowane linie boczne z wyraźnym tyłem, co sprawia, że pojazd wygląda sportowo, a jednocześnie elegancko. Z przodu, Astra nowej generacji na nowo interpretuje wygląd przedniej maski Opla, wykorzystując niewielki grill górny do osadzenia nowego logo Opla, a jednocześnie podkreślając większy, bardziej wyraźny dolny wlot powietrza, co stwarza wrażenie bardziej sportowego wyglądu.

Elementy projektu wnętrza stanowią o zorientowanej na kierowcę stylistyce
Odzwierciedlające płynącą formę nadwozia, charakterystyczne elementy wnętrza to szeroko i dokładnie zarysowane linie poprowadzone z wyjątkową starannością. Projektantom wnętrza udaje się je uzyskać między innymi dzięki stworzeniu wyraźnych, dynamicznych kształtów inteligentnie wykorzystujących zastosowane materiały. Wszystko, czego dotyka kierowca i pasażerowie, zapewnia wyrafinowane, wysokiej jakości wrażenia dotykowe. Ponadto, Opel opracował dwie nowe kombinacje kolorystyki i wykończeń - Spice Red i Ocean Blue - wszystko to wyłącznie z myślą o Astrze.

Wewnątrz ponownie wykorzystano powracające motywy skrzydła i ostrza. W tej wersji motyw ostrza wyrażony został w detalach takich, jak kształt klamek, wykończenie dźwigni zmiany biegów i kierownicy. Motyw skrzydła jest natychmiast zauważalny w ciepłej desce rozdzielczej „obejmującej" siedzące na przednich miejscach osoby. Po łuku przesuwa się on w górę listew drzwiowych.

Nowy Opel Astra - sport z domieszką elegancji 3 Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort dzięki większej przestrzeni ładunkowej, wygodniejszym siedzeniom i unowocześnionym zderzakom
Opel Astra to także praktyczność, uzyskana dzięki znacznemu zwiększeniu przestrzeni ładunkowej i wykorzystaniu w klasie kompakt inteligentnych rozwiązań, obejmujących mini-schowek po stronie kierowcy i wysuwany schowek pod przednim siedzeniem pasażera.

Nowa technologia wysokiej jakości siedzeń zapewnia wygodę i odpowiednie oparcie dla pleców. Poza tym, jednym z głównych aspektów na etapie projektowania było bezpieczeństwo. Nowy, inteligentny zderzak ma za zadanie zminimalizować uszkodzenia przy uderzeniach z przodu i z tyłu, ograniczyć obrażenia pieszych i pasażerów, a także wydatki na naprawę i ubezpieczenie.

Wykonanie idzie w parze z doskonałymi komponentami i jakością percepcyjną Projektanci i konstruktorzy Opla uważają, iż doskonałej jakości wykonania musi odpowiadać to, co klienci widzą i czują. Tego rodzaju jakość percepcyjna jest szczególnie ważna we wnętrzu, gdzie wygląd i wrażenia dotykowe wszystkich materiałów muszą odpowiadać wysokiemu standardowi montażu i wykończenia.

Jakość materiałów zastosowanych w nowej Astrze widoczna jest w takich elementach, jak drobnoziarniste, miękkie w dotyku powierzchnie, faktura paneli, jakość elementów wystroju wnętrza, chromowane wykończenia, czy też przyciski i przełączniki.

Źródło: Opel