Nowy Opel Corsa ecoFLEX - 3,7 l paliwa na 100 km

Nowy Opel Corsa ecoFLEX -  3,7 l paliwa na 100 km05.11.2009
Nowy Opel Corsa ecoFLEX, wchodzący na rynek w styczniu 2010 roku to samochód bardziej niż kiedykolwiek przyjemny w użytkowaniu i przyjazny dla środowiska. Jest zasilany przez zaawansowany technologicznie silnik diesla 1.3 CDTI ...

...o mocy 70 kW/95 KM wspomagany przez turbinę o zmiennej geometrii. Pomimo mniejszego zużycia paliwa i emisji CO2 niższej o ok. 10%, dysponuje mocą większą o 28% od Corsy ecoFLEX poprzedniej generacji. Nowa Corsa ecoFLEX obrazuje politykę Opla polegającą na tworzeniu samochodów przyjemnych w użytkowaniu i przyjaznych dla środowiska naturalnego. Z 190 Nm momentu obrotowego osiągalnego pomiędzy 1 750 a 3 250 obrotami na minutę, Corsa ecoFLEX, w wersji trzydrzwiowej, spala tylko 3,7 l/100 km i emituje jedynie 98 g CO2 na km. Corsa w wersji pięciodrzwiowej, emituje 99 g/km.

Obie wersje samochodu są wyposażone w standardowy filtr cząstek stałych, co znacznie ogranicza emisje najbardziej szkodliwych cząstek stałych. Dzięki temu modelowi Corsy kierowcy, zarówno prywatni, jak i podróżujący w celach służbowych, mogą korzystać w wielu europejskich krajach, ze specjalnych ekologicznych ulg podatkowych, ponieważ nie zanieczyszczają powietrza cząstkami stałymi.

Silnik nowej Corsy ecoFLEX łączy dwie zalety: niską emisję CO2 i wysokie osiągi, co zostało osiągnięte poprzez zastosowanie zmiennej geometrii ustawienia łopatek turbosprężarki, polepszającej w znaczny sposób jego sprawność. Aby zwiększyć ciśnienie turbosprężarki, inżynierowie nieco zmniejszyli stopień sprężania z 18:1 do 16,8: 1. Inżynierowie Opla zoptymalizowali sterowanie silnika, w efekcie zwiększyli moment obrotowy w najniższym zakresie prędkości obrotowej oraz zwiększyli moc szczytową. To pozwoliło na zastosowanie nowego zestrojenia skrzyni biegów. Nowy samochód o mocy 95 KM potrzebuje jedynie 12,3 sekundy do osiągnięcia 100 km/h i osiąga prędkość maksymalną 177 km/h. Tak dobrane przełożenia skrzyni biegów pozwoliły na osiągniecie emisji CO2 niższej niż 100g/100 km.

Poprawiono aerodynamikę samochodu przez obniżenie dachu o 20 mm i zoptymalizowanie opływu powietrza za pomocą wlotów powietrza. Na koła zaprojektowano efektywniejsze pod katem aerodynamicznym kołpaki. Corsa ecoFLEX jest wyposażona w specjalne opony 175/70 o zmniejszonych oporach toczenia i dopasowanych do lżejszych, kół stalowych 14" - a opcjonalnie także 15".

Źródło: GM Poland