Nowy Opel Tigra TwinTop

Nowy Opel Tigra TwinTop02.03.2004
Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie, który odbędzie się w dniach 4-14 marca, będzie miał swoja premierę nowy model Opla, Tigra TwinTop. (...) Cechująca się dynamiczną linią nadwozia i imponującym, uniwersalnym charakterem ...

Podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Genewie, który odbędzie się w dniach 4-14 marca, będzie miał swoja premierę nowy model Opla, Tigra TwinTop. Dzięki temu Opel będzie pierwszym niemieckim producentem, mającym w swojej ofercie dwuosobowy, sportowy model z elektrohydraulicznie składanym metalowym dachem. Cechująca się dynamiczną linią nadwozia i imponującym, uniwersalnym charakterem, nowa Tigra daje kierowcy możliwość jazdy samochodem coupe lub kabrioletem.

Nowy Opel Tigra TwinTop 1 Dzięki pomysłowej konstrukcji dachu, który chowa się niemal pionowo w nadwoziu, Tigra oferuje obszerny i użyteczny bagażnik o pojemności 440 litrów. Za siedzeniami dostępnych jest kolejnych 70 litrów, co w sumie daje ponad 500 litrów i jeden z największych bagażników w tej klasie. Po naciśnięciu przycisku, pokrywa bagażnika nowej Tigry, również otwiera i zamyka się elektrohydraulicznie.

Silnik nowej Tigry o pojemności 1,4 litra, należący do gamy ECOTEC wykonany przy użyciu innowacyjnej i gwarantującej optymalne zużycie paliwa technologii TWINPORT, zapewnia moc równą 66 kW/90 KM. Zarówno ta, jak i silniejsza jednostka ECOTEC o pojemności 1,8 l i mocy 92 kW/125 KM spełnia wymagania normy EURO-4, dotyczące emisji spalin. Silniki wyposażone są standardowo w 5-biegowe, manualne skrzynie biegów, a w przypadku wersji 1.4 TWINPORT dostępna jest również automatyczna skrzynia Easytronic.

Carl-Peter Forster, Prezes i Dyrektor Generalny firmy Adam Opel AG, stwierdził: "Tigra TwinTop jest atrakcyjnym samochodem dla osób młodych oraz ludzi młodych duchem – dla klientów, którzy szukają pojazdu o sportowym i porywającym wyglądzie. Tigra odgrywa również istotną rolę w naszej kampanii rynkowej, ukazując nowy kierunek, w jakim rozwijamy naszą ofertę, w której 20 proc. stanowić będą wkrótce modele niszowe."

Nowy Opel Tigra TwinTop 2 Innowacyjny, elektrohydrauliczny mechanizm sterujący składanym dachem jest główną niespodzianką w Oplu Tigra TwinTop. Składający się z dwóch części metalowy dach zamyka się i otwiera automatycznie. Po naciśnięciu przycisku dach chowa się pionowo we wnęce pomiędzy kabiną a bagażnikiem. Dzięki temu, nawet przy złożonym dachu, Tigra nadal oferuje obszerną przestrzeń bagażową równą 250 l, w której nie zabraknie miejsca np. na skrzynkę z napojami. Pojemność bagażnika wzrasta do 440 l po otwarciu dachu, a dodatkowa przestrzeń za siedzeniami (dostępna z wnętrza pojazdu), to kolejne 70 l na bagaże, kurtki, itp. Tylna podgrzewana szyba wykonana została ze szkła odpornego na zarysowania.

Z zewnątrz nowy Opel Tigra, to kompaktowy samochód dwuosobowy o dobrze zachowanych proporcjach i przyciągających uwagę detalach. Jego dynamiczna stylistyka, to przykład nowej interpretacji rozwiązań projektowych Opla. Przód wyróżnia się trapezoidalną osłoną chłodnicy z typową dla Opla, pokrytą matowym chromem, poprzeczną listwą, charakterystycznym wypukłym przetłoczeniem na masce, dużymi wlotami powietrza w zderzaku oraz trójwymiarowymi elipsoidalnymi reflektorami wyposażonymi w cylindryczne lampy. Patrząc z boku można zauważyć krótkie zwisy i płaską przednią szybę – celowy zabieg projektantów, który zapewnił klinowaty kształt nadwozia, wznoszący się ku tyłowi i lekko wcięty po bokach – oraz mocno zaznaczone boczne progi.

Nowy Opel Tigra TwinTop 3 Troskę projektantów o każdy szczegół widać w przypadku wlotów powietrza w przednich błotnikach ze zintegrowanymi kierunkowskazami oraz w wyróżniającej się linii dachu. Jego tylna część dostępna jest również w kontrastującym kolorze, co ma zapewnić odpowiedni efekt wizualny. Z kolei duże, zachodzące na boki tylne światła wraz z elegancką i pokrytą matowym chromem listwą w zderzaku, dopełniają dynamicznego wyglądu pojazdu.

Charakterystycznym elementem wnętrza Tigry są standardowe, dwukolorowe fotele kubełkowe, oprawione w chrom wskaźniki oraz liczne akcenty aluminiowe. Dwie listwy w kolorze aluminium, łączące centralną konsolę z tunelem skrzyni biegów, nadają wnętrzu szczególną klasę. Kolejną ciekawostką są aerodynamicznie wyprofilowane, aluminiowe pałąki bezpieczeństwa o niespotykanym kształcie.

Producentem nowego Opla Tigry TwinTop jest uznana francuska firma Groupe Henri Heuliez S.A. z Cerizay, wytwarzająca karoserie samochodowe. Rozpoczęcie sprzedaży nowego modelu zaplanowano na koniec lata tego roku.

Źródło: GM Poland