Opel Astra otrzymał nagrodę red dot Design

Opel Astra otrzymał nagrodę red dot Design19.03.2010
Zaszczytne wyróznienie dla Nowego Opla Astra: międzynarodowe jury eksperckie uhonorowało nowy samochód kompaktowy znaną na całym świecie nagrodą "red dot" w kategorii wzornictwa produktu.

Astra może dołączyć Red Dot do swojej wciąż zwiększającej się kolekcji trofeów, począwszy od Goldenes Lenkrad (Złotej Kierownicy) przyznanej przez niemieckie pismo AutoBild wraz z wydaniami z całej Europy aż po trzy ważne nagrody w ostatnich tygodniach w Hiszpanii i nagrodę publiczności w Rumunii, potwierdzające, że Astra jest doceniana w całej Europie nie tylko za interesującą linię nadwozia, lecz także za zastosowanie innowacyjnych technologii.

Po raz pierwszy od 1973 roku, gdy przyznano mu najbardziej prestiżową nagrodę krajową w Hiszpanii, Opel Astra zdobył tytuł Samochodu Roku przyznany przez czasopismo ABC. Wygrał także nagrodę czytelników 2010 Prensa Iberica, La Vanguardia i AutoFácil oraz został uznany za Samochód Roku 2010 na Wyspach Kanaryjskich.

W Polsce oprócz „ Złotej Kierownicy”, Astra zdobyła w lutym i marcu następne wyróżnienia. Czytelnicy magazynów „Motor” i Auto Moto” uznali, że Astra jest najważniejszą premierą motoryzacyjną roku przyznając jej tytuł „Auto Lider 2009”. Natomiast czasopismo „Auto Motor i Sport” uhonorowało Astrę tytułem „Best Cars 2010” w kategorii samochodów kompaktowych

Nagrodzono rozwój zindywidualizowanej stylistyki projektowej Opla
Astra, stworzona w Europejskim Centrum Projektowym Opla w Rüsselsheim, jest przejawem naturalnego rozwoju nowej stylistyki Opla, w którym „rzeźbiarski artyzm łączy się z niemiecką precyzją”, zastosowanej po raz pierwszy w modelu Insignia, a teraz opracowanej na nowo i dostosowanej do samochodu kompaktowego.

„To niezwykły zaszczyt otrzymać takie wsparcie od międzynarodowego jury projektantów spoza branży motoryzacyjnej. Ta nagroda jeszcze raz potwierdza, że Opel dokonał właściwego wyboru, gdy zaoferował elementy najwyższej jakości oraz materiały wykonane według najwyższych standardów”, mówi Mark Adams, wiceprezes działu projektowego Opel/Vauxhall.

To wyróżnienie dołącza do imponującej listy nagród przyznanych ostatnio nowej Astrze po jej wprowadzeniu do sprzedaży w grudniu 2009 roku. Jak dotąd elegancki samochód kompaktowy otrzymał 16 wyróżnień, w tym „Złotą Kierownicę 2010”. Astra została także ogłoszona Samochodem roku w kilku krajach.

Międzynarodowa nagroda red dot Design – przyznawana od 1955 roku pod egidą Design Zentrum Nordrhein Westfalen (Centrum Wzornictwa w Nadrenii Północnej-Westfalii) w Niemczech – jest jednym z największych i najbardziej znanych konkursów wzornictwa na świecie. Międzynarodowy zespół ekspertów przyznaje je produktom według kryteriów opartych na ocenie innowacyjności, funkcjonalności i formy.

Nagrody red dot wręczono wielu firmom znanym z innowacyjnego wzornictwa, jak Apple, Nokia czy właśnie Opel. Pięć innych modeli Opla - Insignia, Flextreme Concept, GT, Astra GTC, Astra G 1998 ‑ umieszczono już wcześniej w rocznikach nagrody red dot Design, przechowywanych w muzeum centrum wzornictwa w Essen.

W tym roku ok. 1 636 firm z 57 państw zgłosiło 4 252 projekty w tym cenionym konkursie. „Jury eksperckie cieszące się międzynarodową renomą stanęło w tym roku przed wyjątkowo trudnym zadaniem z powodu dużej liczby zgłoszeń wysokiej jakości”, mówi Jan Sötebeer, dyrektor ds. projektu red dot. „W imieniu całego jury chciałbym pogratulować Oplowi”.

Źródło: Opel