Wojciech Modest Amaro i jego Porsche Taycan Turbo

Wojciech Modest Amaro i jego Porsche Taycan Turbo25.10.2021
Służbowo najlepszy polski szef kuchni i świeżo upieczony farmer częściej ostatnio jeździ traktorem niż samochodem. Ale po pracy Wojciech Modest Amaro wsiada w swoje Porsche Taycan.

To zupełnie naturalny proces – kiedy jesteśmy mali i dopiero poznajemy świat, za każdym rogiem czai się niespodzianka, coś nieoczekiwanego, co jest w stanie nas zaskoczyć lub zachwycić. Z wiekiem tych zdziwień ubywa. Człowiek dojrzały widział już wiele, wiele doświadczył i mało co jest w stanie wprawić go w zdumienie. Chyba że – jak ambasador marki Porsche w Polsce – usiądzie za kierownicą swojego nowego Porsche Taycan.

Porsche
Wojciech Modest Amaro i Porsche Taycan

"Ten samochód przekroczył wszelkie moje oczekiwania" – mówi Amaro. "Żyjemy w czasach dobrobytu, właściwie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, do wszystkiego jesteśmy przyzwyczajeni, a tu nagle zjawia się coś, co wyprzedza każde marzenie" – dodaje.

Samochód Wojciecha Modesta Amaro to pierwszy w pełni elektryczny model marki ze Stuttgartu-Zuffenhausen. W wersji Turbo ma do dyspozycji aż 680 koni mechanicznych mocy, dzięki czemu jest w stanie rozpędzić się do „setki” w 3,2 sekundy.

Porsche
Wojciech Modest Amaro i Porsche Taycan

"Kiedy zabieram pasażera, lubię sobie zażartować, mówiąc w czasie jazdy w stronę systemu Porsche Communication Management: »Proszę o pozwolenie na start«" – opowiada Amaro. "Zwykle czuję na sobie zdziwione spojrzenie osoby siedzącej obok. Wtedy wystarczy, że wcisnę gaz do dechy i Taycan przyspiesza jak odrzutowiec, wciskając nas w fotele. Wszystko staje się zrozumiałe" – uśmiecha się pierwszy polski zdobywca gwiazdki Michelina.

Na powstałej w ubiegłym roku Forgotten Fields Farm w podwarszawskiej Dębówce, gdzie Amaro rozpoczął uprawę zapomnianych odmian owoców, warzyw i ziół, jest ładowarka o mocy 11 kW. Ambasador marki Porsche ma więc ułatwione ładowanie samochodu. Ale, jak sam przyznaje, uzupełnianie baterii w ogóle nie jest dla niego problemem.

Porsche
Wojciech Modest Amaro i Porsche Taycan

"Kiedy zaczynałem przygodę z Taycanem, ktoś mi powiedział, żebym przestawił się na myślenie o samochodzie jak o telefonie komórkowym" – wspomina. "Po prostu trzeba go naładować przez noc, a jeżeli wybieramy się gdzieś w dłuższą podróż, pomyśleć o podładowaniu przy pierwszej możliwej okazji. Zresztą system nawigacji Taycana znakomicie to ułatwia, wyznaczając postoje przy stacjach ładowania tak, by zachować optymalny poziom baterii" – przekonuje Amaro.

Wyposażony w baterię Performance Battery Plus Taycan Turbo ma nawet 498 km zasięgu w jeździe miejskiej, więc przy codziennym użytkowaniu nie trzeba nawet martwić się o doładowania.

Porsche
Wojciech Modest Amaro i Porsche Taycan

Na Forgotten Fields Farm tymczasem dobiega końca pierwszy sezon upraw.

"Był dla nas niesamowitą lekcją, więc już planujemy kolejny rok pamiętając o nauczkach z minionego. Pogoda nas nie rozpieszczała, zalana deszczami przepadła jedna trzecia z 220 drzew owocowych, które posadziliśmy. Ale z kolei mamy świetne doświadczenia z ogrodem zielnym, w którym jest ponad 180 indeksów różnych ziół, rabaty do dziś pełne są świeżych roślin" – opowiada Wojciech Modest Amaro.
"Teraz będziemy patrzeć, jak rozwija się moja fundacja Nowe Życie Polska, w której chcemy przygarnąć uzdolnioną młodzież, która ze względu na sytuację rodzinną, finansową lub inne problemy może mieć utrudniony start w życiu. Będziemy pomagali im odnaleźć siebie i swoje talenty" – dodaje.

Szef kuchni skończył też zdjęcia do jednego z odcinków serii dokumentalnej o tematyce zero waste.

Źródło: Porsche