Taycan Turbo GT w specjalnej roli

Taycan Turbo GT w specjalnej roli09.05.2024
Porsche Taycan Turbo GT będzie nowym samochodem bezpieczeństwa Formuły E. Dwa Porsche Taycan Turbo GT zastępują wariant Taycan Turbo S.

Najpotężniejsze seryjne Porsche wszech czasów przyjmie rolę samochodu bezpieczeństwa w mistrzostwach świata w pełni elektrycznych bolidów podczas najbliższej, podwójnej rundy, która odbędzie się 11 i 12 maja w Berlinie. Nowy Taycan zadebiutował w lutym 2024 roku. Turbo GT w roli samochodu bezpieczeństwa zastępuje wariant Turbo S z 2019 roku. Dwa egzemplarze będą pełnić funkcję auta dyżurnego oraz zastępczego – i wyróżniają się odmiennymi specyfikacjami oraz kolorami.

„Zrównoważony rozwój i elektryfikacja mają dla Porsche ogromne znaczenie, co znajduje odzwierciedlenie w naszej działalności w sporcie motorowym – również w zaangażowaniu Porsche Taycan Turbo GT jako samochodu bezpieczeństwa. To symbol naszego podejścia do motorsportu, który służy nam jako poligon doświadczalny dla seryjnych zastosowań. W przypadku Formuły E w szczególności dotyczy to naszych elektrycznych samochodów sportowych i, na przykład, zarządzania energią. To kolejny powód, dla którego Taycan awansował ostatnio w niemal każdej dyscyplinie.” - powiedział Thomas Laudenbach, wiceprezes ds. Porsche Motorsport
Porsche Taycan Turbo GT Safety Car

Taycan Turbo GT z trybem Attack

Nowy Taycan ma większą moc i większy zasięg, a także szybciej i wydajniej się ładuje. Od marca na szczycie oferty znajduje się wariant Turbo GT, który zaprezentował już spójność swojej torowej konfiguracji, bijąc rekordy czasów okrążeń na torach Nürburgring i Laguna Seca. Zaopatrzony w opcjonalny pakiet Weissach przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,2 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 305 km/h. Tryb Attack, zapewniający chwilowe zwiększenie mocy nawet o 120 kW (163 KM), bazuje na technologii z Porsche 99X Electric – bolidu, który na swoim koncie ma zdobycie aktualnego mistrzostwa świata Formuły E.

Porsche Taycan Turbo GT Safety Car

Seryjne lakiery i specjalne oklejenie

Po raz pierwszy w historii będą użytkowane dwie wersje elektrycznego samochodu bezpieczeństwa Formuły E. Taycan Turbo GT w ekskluzywnym kolorze nadwozia Purple Sky Metallic i z pakietem Weissach, a zatem bez tylnych siedzeń, wcieli się w rolę auta dyżurnego. Drugi egzemplarz w kolorze Shade Green Metallic, bez pakietu zwiększającego osiągi – czyli z czterema miejscami, będzie pełnić funkcję pojazdu zastępczego.

Porsche Taycan Turbo GT Safety Car

Taycan, podobnie jak koncepcja bolidu Porsche 99X Electric, został opracowany w ośrodku badawczo-rozwojowym Porsche w Weissach, które funkcjonuje jako neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla netto. Samochodami bezpieczeństwa w dalszym ciągu będą opiekować się specjaliści Porsche z Manthey, z bazą przy torze Nürburgring. Odpowiadają oni również za przeprowadzenie wszelkich niezbędnych modyfikacji, w tym za montaż świateł ostrzegawczych i powiązanej z nimi instalacji elektrycznej, zaawansowanego technologicznie sprzętu komunikacyjnego oraz gaśnic. Za kierownicą samochodu bezpieczeństwa pozostanie doświadczony portugalski kierowca Bruno Correia.

Porsche Taycan Turbo GT Safety Car

Porsche w Formule E

W tym roku Porsche startuje w swoim piątym sezonie Formuły E. Oprócz fabrycznej ekipy TAG Heuer Porsche bolidy Porsche 99X Electric wystawia amerykański zespół kliencki producenta sportowych aut – Andretti Formula E. Angażując się w mistrzostwa świata, Porsche podkreśla swoje ambicje – odgrywania wiodącej roli wśród uznanych producentów samochodów w obszarach elektryfikacji, zrównoważonego rozwoju i technologii. W Formule E marka zdobywa cenne know-how na potrzeby rozwoju seryjnych elektrycznych samochodów sportowych.

Źródło: Porsche