Nowe Porsche 911 Targa oficjalnie

Nowe Porsche 911 Targa oficjalnie07.08.2008
Wprowadzając nowe 911 Targa firma Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Stuttgart, dokonała najszybszej zmiany generacji, jaka kiedykolwiek została przeprowadzona w rodzinie 911-tek. Zastosowanie dwóch nowych silników benzynowych ...

... zaowocowało zwiększeniem mocy samochodów i jednocześnie wzrostem ekonomiczność. Przekładnia PDK zastąpiła dostępną jako opcja automatyczną skrzynię Tiptronic S, a elektronicznie regulowany Porsche Traction Management (PTM) montowany jest zamiast dotychczasowego napędu na wszystkie koła.

Najnowsza seria modeli w nowej generacji 911-tek jest dostępna w dwóch wariantach, jako 911 Targa 4 i 911 Targa 4S. Wersja podstawowa, napędzana silnikiem typu bokser o pojemności 3,6 litra i mocy nominalnej 345 KM (254 kW), osiąga prędkość maksymalną 284 kilometry na godzinę. Jednostka napędowa 911 Targa 4S czerpie swoją moc 385 KM (283 kW) z pojemności 3,8 litra i przyspiesza auto do 297 km/h.

Najatrakcyjniejszym optycznym elementem 911 Targa jest niezmiennie szklany dach o powierzchni 1,54 metra kwadratowego. Składa się on z dwóch segmentów, eleganckiego przedniego dachu rozsuwanego oraz praktycznej tylnej klapy. W czasie siedmiu sekund część dachu o powierzchni 0,45 m2 wsuwa się pod tylną pokrywę i odsłania niebo. Rozsuwany dach jest połączony seryjnie z nową roletą nie pozwalającą osobą postronnym zajrzeć do wnętrza samochodu. Roleta ta może być zasłaniana i odsłaniana niezależnie od położenia dachu. Szkło dachu i tylnej pokrywy zostało przyciemnione, aby chronić przed promieniowaniem UV oraz nadmiernym nagrzaniem wnętrza także przy pełnym, letnim słońcu.

Nowymi silnikami Carrera Porsche wprowadziło bezpośredni wtrysk benzyny do samochodów sportowych. Zalety: wyższa moc nawet o 8,5 procent, spalanie zredukowane o 11,2 procent, a emisja dwutlenku węgla – o 13,6 procent, zależnie od modelu i wyposażenia.

PDK z siedmioma biegami oferowana jest jako alternatywa dla sześciobiegowej przekładni manualnej. Nowa skrzynia PDK zastąpiła dotychczasową Tiptronic S. Cechami wyróżniającymi to rozwiązanie jest możliwość wyjątkowo szybkiej zmiany przełożenia oraz duża ekonomiczność. Porsche 911 Targa 4 z manualną przekładnią przyspiesza od zera do setki w 5,2 sekundy, mocniejszy model S potrzebuje na to tylko 4,9 sekundy. Opcjonalna przekładnia PDK zmienia przełożenia jeszcze szybciej i wyznacza nowe standardy w kwestii przyspieszenia: Targa 4 z silnikiem 3,6 litra i automatyczną skrzynią potrzebuje na sprint do 100 km/h tylko pięciu sekund, Targa 4S – zaledwie 4,7 sekundy.

Kolejna zmiana technologii wprowadzona została w układzie napędowym. W nowej 911 Targa elektronicznie sterowany Porsche Traction Management (PTM) zastąpił dotychczasowy napęd na wszystkie koła z lepkościowym sprzęgłem wielotarczowym. System ten łączy typową dla Porsche przyjemność jazdy, jaką gwarantuje umieszczony z tyłu silnik i większa ilość momentu przekazywanego na tylną oś, z jeszcze większą stabilnością, lepszą trakcją i szybszą reakcją na polecenia kierowcy. PTM, w zależności od sytuacji, przekazuje przez sprzęgło wielotarczowe optymalną część momentu napędowego dodatkowo na przednie koła. Podobnie, jak we wszystkich nowych modelach Carrera 4, seryjna mechaniczna blokada tylnej osi jeszcze bardziej poprawia dynamikę jazdy.

Od 25 października nowe Porsche Targa będą dostępne w salonach sprzedaży.

Zobacz zdjęcia nowego Porsche 911 Targa w naszym fotoblogu.

Źródło: Porsche