Czwarta, nowa edycja Porsche 911 Speedster

Czwarta, nowa edycja Porsche 911 Speedster21.09.2010
Bardzo nisko zawieszone, bardzo sportowe i bardzo rzadkie: nowe Porsche 911 Speedster w limitowanej edycji. Dla upamiętnienia pierwszego modelu Porsche noszącego nazwę Speedster firma wypuszcza na rynek nowe Porsche 911 Speedster ...

...– serię limitowaną do 356 egzemplarzy. Dwuosobowy pojazd różni się znacznie od pozostałych przedstawicieli rodziny 911-tek.

Czwarta, nowa edycja Porsche 911 Speedster 1Ma zawieszenie obniżone o 60 mm, mocniej pochyloną szybę przednia, sportową maskę silnika o bardziej płaskich konturach i charakterystyczną twardą pokrywę przedziału, w którym mieści się miękki, składany dach. To sprawia, że nadwozie tego pojazdu z napędem na tylną oś i rozstawem kół poszerzonym o 44 mm tyle jeszcze bardziej wyróżnia się z tłumu. Nowe Porsche 911 Speedster będzie miało swoją światową premierę podczas Salonu Motoryzacyjnego w Paryżu.

Nowe Porsche 911 Speester łączy klasyczne cechy tego typu sportowych modeli producenta z Zuffenhausen z poprawionymi osiągami aktualnej generacji 911-tek. 3,8-litrowy silnik dostarcza mocy 408 KM, o 23 KM więcej w porównaniu z 911 Carerra S. Średnia konsumpcja paliwa na poziomie 10,3/100 km (w nowym europejskim cyklu jazdy) stawia go w jednym rzędzie z modelem 911 Carrera S Cabriolet bez pakietu Powerkit.

Siedmiostopniowa, dwusprzęgłowa przekładnia PDK przenosi moc na tylną oś zaopatrzoną w standardową blokadę dyferencjału. Aktywne zawieszenie Porsche Active Suspension Management (PASM) oraz ceramiczno-kompozytowe hamulce również należą do wyposażenia standardowego. Zespół inżynierów Porsche poprawił także system antykapotażowy, który także należy do podstawowego wyposażenia w modelach Porsche z otwartym dachem.

Czwarta, nowa edycja Porsche 911 Speedster 2 Koncepcję Speedstera stworzyło Porsche Exclusive – należący do firmy oddział „tuningowy”, specjalizujący się w indywidualizacji pojazdów tej marki i tworzeniu krótkich serii. Model 911 Speedster zapowiada 25 rocznicę powstania Porsche Exclusive, którą Niemcy obchodzić będą w przyszłym roku.

Prezentując standardy charakterystyczne dla Porsche Exclusive 911 Speedster dysponuje niemal wszystkimi elementami wyposażenia opcjonalnego dostępnymi w serii 911. Do zwiększenia atrakcyjności limitowanej edycji przyczynia się także wnętrze – wykończone ręcznie gładką, czarną skórą z licznymi detalami w kolorze lakieru nadwozia.

Elementami ozdobnymi charakterystycznymi tylko dla Speedstera są na przykład: wzór w kratkę zastosowany w środkowej części adaptacyjnych foteli sportowych, przypominający flagę, którą wymachuje się na koniec wyścigów oraz boczne pasy w kolorze nadwozia.

Dla Speedstera przewidziano także specjalny kolor lakieru, oferowany tylko w tym modelu – nosi nazwę „pure blue”. Intensywny, niebieski ocień mocno kontrastuje z przyciemnionymi reflektorami, czarnymi ramkami wokół nich, czarnym otoczeniem szyby przedniej i innymi czarnymi elementami nadwozia. Na życzenie Speedster jest też dostępny w kolorze „Carrara White”. Wyposażono go także w specjalny fartuch przedni, fartuchy boczne i wyrazisty fartuch tylny.

Czwarta, nowa edycja Porsche 911 Speedster 3 Pierwszy Speester, który pojawił się na rynku w 1953 roku był purystycznym samochodem sportowym bazującym na modelu Porsche 356. Wyposażono go w dwa sportowe fotele kubełkowe, drzwi z szybami z tworzywa sztucznego i skróconą, elegancko zakrzywioną szybę przednią.

W 1988 r. Speedster oparty o model 911 Carrera świętował swoje odrodzenie w unowocześnionej wersji. To wtedy po raz pierwszy pokrywa przedziału mieszczącego składany dach nabrała swojego charakterystycznego kształtu. W latach 1993/1994 powstała kolejna wersja modelu 911 Carrera, do której dołączono kolejny wariant Speedstera. Teraz będziemy mieli okazję cieszyć się kolejną odsłoną tego pojazdu.

W Niemczech 911 Speedster będzie kosztować od 201 681 euro brutto (z 19% VAT). W salonach sprzedaży pojawi się w grudniu tego roku.

Źródło: Porsche, opracowanie: BM