Renault Nepta - wysokiej klasy kabriolet

Renault Nepta - wysokiej klasy kabriolet15.09.2006
Renault przedstawia nowy concept car Nepta, 4-miejscowy kabriolet wysokiej klasy, o płynnej i rasowej linii. Niska i elegancka sylwetka wydaje się być w nieustannym ruchu. Sympatyczne, przestronne i komfortowe wnętrze jest niezwykle luksusowe ...

"Dzięki spektakularnym proporcjom i niezwykle wyważonej elegancji Nepta wpisuje się w tradycję wielkich stylistów samochodowych. Unikalna koncepcja drzwi, styl łączący rozmach z napięciem, są niezwykle nowoczesne."

Renault przedstawia nowy concept car Nepta, 4-miejscowy kabriolet wysokiej klasy, o płynnej i rasowej linii. Niska i elegancka sylwetka wydaje się być w nieustannym ruchu. Sympatyczne, przestronne i komfortowe wnętrze jest niezwykle luksusowe.

Renault Nepta - wysokiej klasy kabriolet 1 Nepta to niezwykle dynamiczny, 4-miejscowy kabriolet klasy GT, zapewniający przyjemność jazdy godną auta wysokiej klasy.

Dynamiczny, robiący wrażenie kabriolet

Renault przedstawia swoją wizję tego, czym może być przyjemność jazdy, prezentując 4-miejscowy kabriolet o płynnej i eleganckiej linii.

Wyprofilowana na kształt fali linia boków, podkreśla płynną i wysmukłą sylwetkę auta, zaznaczoną dodatkowo specjalnym wykończeniem dolnej części nadwozia (spoilery przedni, tylny i progowe) w kolorze anodowanego aluminium.

Przód jest ascetyczny, a zarazem pełen ekspresji. Reflektory obejmujące trzy układy (światła dzienne, światła mijania/drogowe, światła oświetlające drogę na zakrętach) są wyposażone w diody elektroluminescencyjne (LED). W światłach mijania i drogowych zastosowano technologię wykorzystującą zasadę odbijania i rozchodzenia się światła. Wiązka światła emitowanego przez główny reflektor odbija się od przejrzystych bloków w kształcie kryształu. Dzięki elektronicznemu sterowaniu zapewnia precyzyjne ustawienie wiązki światła. Ilość światła i rozłożenie wiązki są dostosowane do warunków jazdy.

Rozmieszone w niezwykle oryginalny sposób w górnej części błotników kierunkowskazy w kształcie bumerangów, podkreślają ich linię.

Długi, wysmukły tył z zaznaczonymi tylnymi światłami sprawia, że Nepta wydaja się być stale w ruchu. Wydłużony zwis tylny, dłuższy od przedniego, podkreśla elegancję proporcji i płynną sylwetkę. Nepta nawiązuje do złotego wieku stylistyki samochodowej, stawiając jednocześnie na nowoczesność i innowację.

Renault Nepta - wysokiej klasy kabriolet 2 Nepta ucieleśnia marzenia pasjonatów motoryzacji i zamiłowanie do pięknych samochodów – unoszące się do góry automatyczne drzwi odsłaniają jednocześnie wnętrze i komorę silnika, tworząc wysmakowaną stylistycznie oprawę tego motoryzacyjnego "dzieła sztuki". Centralnie umieszczone zawiasy drzwi są osłonięte polerowanym aluminium podkreślającym dynamizm całości.

Aby zapewnić bezpieczeństwo, drzwi są wyposażone w elektroniczny detektor przeszkód i układ zapobiegający przycięciu ręki.

Wysokiej klasy, przestronne i sympatyczne wnętrze

Nepta posiada wszystkie cechy auta wysokiej klasy, wsparte dyskretną technologią ułatwiającą życie użytkownikom. Deska rozdzielcza wydaje się być zawieszona w powietrzu. Przez przedłużoną przednią szybę można dojrzeć pedały co dodaje lekkości miejscu kierowcy.

Prędkościomierz jest osadzony w pokrytym skórą zagłębieniu deski rozdzielczej, a po jego bokach, w niszach o kształcie ostrołuku są umieszczone zegary, które swoją stylistyką nawiązują do tradycji motoryzacji. Jednocześnie zastosowanie aluminium nadaje całości nowoczesny wygląd. Połączenie analogowych zegarów z cyfrowymi wyświetlaczami stanowi dodatkowe podkreślenie tego mariażu klasyki i nowoczesności. Na krańcach deski rozdzielczej umieszczono panele regulacji klimatyzacji (oddzielne dla każdego pasażera), charakteryzujące się idealną ergonomią i świadczące o zaawansowaniu technologicznym.

Intuicyjne w obsłudze przełączniki są zgodne z koncepcją "Touch Design". Umieszczony centralnie, obrotowy selektor biegów jest niezwykle prosty w obsłudze. Idealnie umieszczone pokrętło panelu multimedialnego ułatwia obsługę, a dźwignie i paletki sterujące, znajdujące się pod kierownicą idealnie pasują do kształtu dłoni. Siedzenia są zamontowane na stałe, a kierownicę i pedały można dostosować do budowy ciała kierowcy dzięki specjalnemu elektrycznemu mechanizmowi regulacji.

Deska została wyposażona w schowki na okulary i rzeczy osobiste. W centralnej konsoli znajduje się również wysuwany schowek, umieszczony pomiędzy tylnymi fotelami.

Tapicerka z czerwonej skóry nawiązuje stylistycznie do komory silnika. Obie ławki są pokryte skórą ożywioną serigrafią. Oferują 4 komfortowe miejsca i są przymocowane do podłogi aluminiowymi elementami, przypominającymi kształtem miecze stosowane w żeglarstwie.

W górnej części przednich siedzeń znajduje się ekran wyposażony w odsuwaną osłonę. Sznurowana dolna część, przypominająca kreacje wielkich mistrzów mody, jest doskonałym miejscem na czasopisma. Przezroczyste owiewki pomiędzy przednimi i tylnymi miejscami zabezpieczają pasażerów siedzących z tyłu przed turbulencjami.

Silnik zaprojektowany z myślą o przyjemności jazdy

Wyposażony w umieszczony wzdłuż, silnik benzynowy 3,5 l V6, concept car Nepta ucieleśnia czystą przyjemność jazdy. 420 koni rozpędza go od 0 do 100 km/h w ciągu zaledwie 4,9 s. W połączeniu z 7-biegową skrzynią automatyczną, sterowaną impulsowo za pomocą łopatek umieszczonych pod kierownicą, ta benzynowa jednostka z wtryskiem bezpośrednim zapewnia wysoką przyjemność jazdy przy zdecydowanie niskim zużyciu paliwa i emisji CO2.

Michelin

Oryginalny bieżnik tej opony optymalnie uwzględnia wymagania aerodynamiczne przy dużych prędkościach oraz siły powstałe na skutek ruchu opony. Duże rowki bieżnika są niezbyt głębokie i rozchodzą się od wewnątrz do zewnątrz, a swoim kształtem przypominają przepływy aerodynamiczne i efekt Vortex (przepływ wirowy). v Bardziej masywny i gładki bok wewnętrzny zapewnia sztywność niezbędną przy przenoszeniu wysokiego momentu obrotowego silnika, dając efekt zbliżony do opon niskoprofilowych. Bark zewnętrzny jest bardziej rowkowany w celu zapewnienia odpowiedniej przyczepności i utrzymania kierunku jazdy. Design zewnętrznego boku zapewnia sportowy wygląd opony, która została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu wysokiego komfortu, osiągów i przyczepności typowych dla opon typu Pax.

Valeo

Funkcję oświetlenia w concept car Nepta zapewniają diody elektroluminescencyjne (LED) o doskonałych parametrach użytkowych. Kolor światła diod LED zapewnia wyższy komfort i lepszą widoczność, charakteryzują się one ponadto większą trwałością od obecnie stosowanych źródeł światła, a niskie zużycie energii powoduje, że są doskonałym rozwiązaniem na przyszłość.

Światła mijania i drogowe zostały połączone w jeden blok optyczny. Firma Valeo zastosowała opracowaną przez siebie technologię TIR (Total Internal Reflection). Wykorzystuje ona zdolność światła do rozchodzenia się i odbijania bez żadnych strat, podobnie jak ma to miejsce w światłowodach. W reflektory wbudowano trójwymiarowe kryształowe bloki. Przyjęte rozwiązanie zapewnia wysoką sprawność reflektorów, zwartą wiązkę światła oraz niezwykle oryginalny wygląd.

Główny reflektor jest wyeksponowany poprzez umieszczone poniżej diody LED, oświetlające drogę na zakrętach i zapalające się stopniowo w miarę skrętu kierownicy. Technologia Valeo 2,5D, zastosowana po raz pierwszy na świecie w tylnych światłach Nepty umożliwiła nowatorskie rozwiązanie stylistyczne funkcji sygnalizacji. Technologia ta wykorzystuje połączenie diod LED i prowadnic strumienia światła oraz zapewnia niewielkie wymiary oraz dużą swobodę wyboru formy.

Źródło: Renault