Szkoła Jazdy Renault - Prowadząc we mgle

Szkoła Jazdy Renault - Prowadząc we mgle16.12.2006
Prowadząc samochód w warunkach ograniczonej widoczności kierowca powinien przede wszystkim zwolnić i zachować odpowiednią odległość za poprzedzającym go pojazdem, a także zwracać szczególną uwagę na otoczenie drogi ...

Im wilgotniejsze powietrze, większe ochłodzenie i mniejszy wiatr, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia mgły. Mgła może pojawić się wszędzie, jednak częściej występuje w okolicach rzek, jezior i w dolinach. Na przełomie jesieni i zimy niejednokrotnie będziemy podróżować w warunkach ograniczonej widoczności, dlatego nie zapominajmy o podstawowych zasadach prowadzenia samochodu we mgle.

Prowadząc samochód w warunkach ograniczonej widoczności kierowca powinien przede wszystkim zwolnić i zachować odpowiednią odległość za poprzedzającym go pojazdem, a także zwracać szczególną uwagę na otoczenie drogi, bo rowerzyści i piesi mogą być we mgle prawie niewidoczni. W ubiegłym roku podczas mgły lub dymu miało miejsce 454 wypadków, w których zginęło 88 osób.

Szkoła Jazdy Renault - Prowadząc we mgle 1 Przepisy Kodeksu Drogowego nakazują w czasie wyprzedzania lub omijania podczas mgły poza obszarem zabudowanym, dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe. Dopiero gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów można włączyć tylne światła przeciwmgłowe, jednak nie wolno zapominać o ich wyłączeniu w chwili poprawy widoczności. Wielu kierowców popełnia błąd włączając tylne światła przeciwmgłowe jak tylko pojawi się lekka mgła - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault - powodują wtedy poważne zagrożenie oślepienia kierowcy jadącego za nimi. Mniej widoczne stają się także światła stopu, a zbyt późne hamowanie może doprowadzić do kolizji. Mgła jest zjawiskiem niejednorodnym i w różnych miejscach występuje w różnym natężeniu, dlatego trzeba reagować adekwatnie do warunków, jakie w danej chwili panują na drodze i odpowiednio włączać lub wyłączać światła. Ta zasada dotyczy także świateł przeciwmgłowych przednich, które mogą oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Błędem wielu kierowców jest również używanie podczas mgły świateł drogowych tzw. długich, które rozpraszają mgłę i dodatkowo pogarszają widoczność - dodaje Zbigniew Weseli.

Zbliżają się wyjazdy świąteczne i jeśli będziemy zmuszeni prowadzić we mgle, to zachowajmy szczególną ostrożność. Jadąc zbyt szybko łatwo nie dostrzec zakrętu, wypaść z drogi lub spowodować wypadek na skrzyżowaniu, nie zauważając nadjeżdżającego pojazdu. W szczególności w trudnych warunkach istotne są umiejętności kierowcy - mówi Zbigniew Weseli – Pamiętajmy o doskonaleniu techniki jazdy nie tylko w czasie złej pogody.

- - - - - - - -

Szkoła Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Babice. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, defensive driving, czyli ćwiczenie techniki jazdy po mieście, kompletne audyty flot samochodowych, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje 50 000 m² powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej.
Szczegóły: www.szkolajazdyrenault.com.pl