Clio Renault Sport R3 na OS-ach Rajdu Polski

Clio Renault Sport R3 na OS-ach Rajdu Polski14.06.2007
Emmanuel Guigou i Xavier Panseri stanęli na podium w klasie A7 (samochody z napędem na jedną oś) demonstrując potencjał Clio Renault Sport R3 na OS-ach Rajdu Polski, czwartej eliminacji w ramach Mistrzostw Europy ...

Polska przygoda Clio Renault Sport R3 teamu Chazel Technologie Course rozpoczęła się od Renault F1 Roadshow, zorganizowanego 3 czerwca na ulicach Warszawy. Jean Ragnotti zaprezentował swoje umiejętności na oczach ponad 80 000 widzów, a jego przejazd towarzyszył prezentacji bolidu R26 prowadzonego przez Heikkiego Kovalainena.

Manu Guigou wystartował w 64. Rajdzie Polski, zorganizowanym na północy kraju, w Mikołajkach. Rajd ten kandyduje do organizacji eliminacji WRC w 2008 roku, więc organizatorzy przygotowali trasę typową dla mistrzostw świata, z bardzo szybkimi szutrowymi OS-ami, przypominającymi najbardziej doświadczonym kierowcom Finlandię.

Widzowie, media, członkowie zespołów i kierowcy byli bardzo zainteresowani jedynym egzemplarzem Clio Renault Sport R3 startującym w tym rajdzie. Przyjęto nas entuzjastycznie – powiedział Emmanuel Guigou – Clio Renault Sport R3 po raz pierwszy wzięło udział w rajdzie w Polsce. Niektórzy kierowcy zajmowali nawet miejsce za kierownicą, żeby dokładnie obejrzeć samochód.

Początek rajdu był trudny dla startującego z numerem 53 Emmanuela Guigou. Mając tak wysoki numer cały dzień spędziliśmy w kurzu wzbijanym przez zawodnika, który jechał przed nami. Poprosiliśmy o zmianę, bo start minutę po zawodniku klasy N3 był bardzo niekorzystny. Po siedmiu czy ośmiu kilometrach widoczność była tak ograniczona, że musiałem zwolnić, aby nie wypaść z drogi – opowiadał Guigou.

Na każdym OS-ie zyskiwaliśmy 40 sekund – dodał kierowca – Dalsze utrzymywanie tego tempa było zbyt ryzykowne. Było bardzo ciężko, aż do ostatniego OS-u pierwszego etapu. Na ostatnim odcinku jazdy na czas pozwolono nam wystartować z 2-minutowym opóźnieniem – ta różnica w czasie była zbawienna i udało mi się uzyskać drugi czas, zaledwie o 6/10 gorszy od najlepszego czasu w klasie samochodów z napędem na jedną oś.

Pod koniec pierwszego dnia Emmanuel Guigou był zadowolony: To bardzo szybki rajd. Bardzo ważne są notatki. Muszą być bardzo precyzyjne, bo w wielu miejscach jedzie się na ślepo . Szybko się zgraliśmy z Xavierem i idzie nam doskonale.

Następnego dnia przyjęto znacznie korzystniejszą kolejność startów i Manu mógł powalczyć o lepszą pozycję. Tym razem już nie mieliśmy problemów z kurzem. Zaczął się nowy etap z minutą straty do lidera. Ruszyłem do ataku, żeby nadrobić 41’’ straty do drugiego zespołu. Trochę nadrobiłem na początku dnia i zająłem mocną trzecią pozycję – powiedział.

Bilans podróży do Polski jest bardzo korzystny dla Manu i jego zespołu. Samochód był świetnie przygotowany do bardzo szybkich OS’ów. Trochę miałem obaw przed pokonywaniem wybojów, ale Clio Renault Sport R3 doskonale zachowywało się w tych warunkach. Często robiliśmy «loty» po 60 metrów i to niezwykle upajające uczucie! Skorzystaliśmy z okazji, żeby przetestować nowe amortyzatory przed rajdem Terre de Langres, gdzie trasa jest bardzo zbliżona. Dzięki pracy zespołu Chazel, samochód okazał się niezawodny na 30-kilometrowych OS’ach – podsumował Emmanuel Guigou – Pragnę też podziękować Renault Polska i Agacie Szczech za ciepłe przyjęcie. Jestem przekonany, że nasz udział w rajdzie pozwolił pokazać polskim kierowcom potencjał Clio Renault Sport R3. Jestem więc bardzo zadowolony.

Emmanuel Guigou wystartuje teraz w rajdzie Rallye Terre du Diois w ramach Mistrzostw Francji 30 czerwca i 1 lipca.

Źródło: Renault