Renault mistrzem eko

Renault mistrzem eko19.07.2007
Renault Megane zdobył tytuł mistrza klasyfikacji generalnej samochodów z silnikiem diesla oraz mistrza ekonomii na 1 litr pojemności silnika wśród samochodów z silnikiem diesla, w czwartym Superteście Ekonomii Auto Klubu Dziennikarzy Polskich.

Auto Klub Dziennikarzy Polskich po raz czwarty przeprowadził Supertest Ekonomii. Celem testu było sprawdzenie, ile paliwa zużywają podczas jazdy poszczególne modele samochodów. Trasa tegorocznego Supertestu Ekonomii prowadziła drogami krajowymi i wojewódzkimi z Warszawy przez Płock, Kutno i Łęczycę oraz autostradę A2 do Poznania, a jej łączna długość wynosiła ponad 490 km.

Najlepiej wypadł Renault Megane 1,5 dCi, zdobywając tytuł mistrza klasyfikacji generalnej samochodów z silnikiem diesla, przy spalaniu wynoszącym 4,26 l/100 km. Megane otrzymał także tytuł mistrza ekonomii na 1 litr pojemności silnika wśród samochodów z silnikiem diesla.

Razem z wynikami Supertestu opublikowano również pierwszy w Polsce ranking najbardziej ekonomicznych i ekologicznych samochodów dostępnych na naszym rynku, opracowany przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego „EXPERTMOT”. Wybierając najekonomiczniejszy i najbardziej ekologiczny samochód za najistotniejsze kryteria przyjęto: cenę, zużycie paliwa i koszty z tym związane oraz normę spalin. W klasyfikacji ekologicznej jedną z najwyższych ocen otrzymał model Renault Thalia 1,5 DCi Authentique.

Koncern Renault wprowadził dla swoich samochodów oznaczenie eco². Samochody eco² spełniają trzy kryteria środowiskowe o ogólnoświatowym znaczeniu: są produkowane w zakładach posiadających certyfikat ISO 14001, ich emisja CO2 jest niższa od 140 g/km lub są one napędzane biopaliwem. Po wycofaniu z eksploatacji 95% ich masy nadaje się do wtórnego wykorzystania i dodatkowo minimum 5 % ogólnej masy użytych w nich tworzyw pochodzi z recyklingu.

Samochody eco² są nie tylko ekologiczne, ale także przystępne cenowo. Dzięki dostępności dla szerokiej rzeszy odbiorców osiągnięty postęp techniczny ma znaczący wpływ na poprawę ochrony środowiska.

Źródło: Renault, informacja Moto Target