Ekonomiczny i ekologiczny Logan eco2 Concept

Ekonomiczny i ekologiczny Logan eco2 Concept02.10.2007
W zeszłym roku w maju, Renault zaczęło popularyzować nazwę Renault eco², określającą serię pojazdów, jakie chciała stworzyć firma, które miały być zarówno ekologiczne, jak i niedrogie. Dziś Renault ujawniło samochód koncepcyjny Logan Renault eco2 ...

... eksperymentalny pojazd, który ma wziąć udział w zbliżającym się radzie w ramach imprezy Challenge Bibendum, organizowanej przez firmę Michelin w Szanghaju. Oprócz tego, że jest bardzo ekonomiczny Logan Renault eco2 Concept dba również o środowisko. Emitowana przez niego ilość CO2 to zaledwie 97g/km.

Ekonomiczny i ekologiczny Logan eco2 Concept 1 Oznaczenie Renault eco² ma wskazywać na to, że pojazd jest ekonomiczny i niedrogi, innymi słowy ma oferować dobre osiągi w ciągu całego swojego cyklu użytkowego i udostępniać większości kierowców zaawansowane technologie. Aby otrzymać to wyróżnienie, pojazd musi spełniać trzy kryteria:
- musi zostać wyprodukowany w fabryce działającej zgodnie z normą ISO 14001,
- musi emitować mniej niż 140g CO2/km lub wykorzystywać biopaliwo,
- przy końcu cyklu użytkowego musi być w 95% zdatny do recyclingu, a przynajmniej 5% plastiku użytego do jego budowy musi pochodzić z recyclingu.

Obecnie 40% modeli tworzących ofertę Renault otrzymało już status Renault eco .

Na tegorocznym rajdzie w ramach Challenge Bibendum, organizowanego przez Michelina w Szanghaju, w dniach 14-17 listopada, koncern będzie reprezentować nowy Logan Renault eco² Concept.

Spełnia on oczywiście wszystkie kryteria, postawione mu przez Renault: został wyprodukowany w rumuńskiej fabryce w Pitesti, która uzyskała certyfikat ISO 14001 w 2005 roku. 8,3% plastiku użytego do jego budowy pochodzi z recyclingu, a 95% jego masy nadaje się do ponownego użytku. Poziom emisji CO2 mieści się poniżej 100g/km.

Ekonomiczny i ekologiczny Logan eco2 Concept 2Koncepcyjny pojazd napędza silnik 1.5 dCi (63kW/85KM) i zastosowano w nim długą listę rozwiązań technicznych i optymalizacji, które Renault ma zamiar zastosować w modelach produkowanych w przyszłości. W jednostce napędowej zmodyfikowano tłoki i system wtrysku, zminimalizowano tarcia i poprawiono ustawienia skrzyni biegów. Poprawiono aerodynamikę, standardowy dla Logana współczynnik oporu powietrza 0,36 Cd obniżył się do 0,29 Cd. W Logan Renault eco² Concept zastosowano opony Michelina Pure (185/65 R15), stawiające mniejszy opór podczas toczenia się, zoptymalizowano system hamulcowy i ustawienie kół. Wszystkie te zmiany pozwoliły obniżyć emisję CO2 do 97g/km (w cyklu mieszanym).

Logan Renault eco² Concept ma potwierdzić determinację Renault, aby udowodnić, że ekologia i rozsądne ceny dobrze się łączą ze sobą i przekonać wszystkich, że najbardziej efektywne techniki przyjazne dla środowiska już są dostępne dla większości kierowców.

Źródło: Renault