Recykling nie tylko w domu

Recykling nie tylko w domu06.10.2007
W wielu samochodach marki Renault aż 95% ich masy nadaje się do ponownego przetworzenia. W nowych modelach wielkość ta stopniowo rośnie, gdyż koncern Renault dąży do osiągnięcia poziomu, w którym 100% zastosowanych materiałów...

... będzie nadawać się do recyklingu.

Polacy mają coraz większą świadomość ekologiczną i coraz więcej osób rozumie potrzebę ponownego przetwarzania surowców wtórnych. Badania wykazały, że przez ostatnich kilka lat ilość osób segregujących odpady domowe wzrosła o 18 p.p. O 12 p.p. zwiększył się odsetek zbierających surowce wtórne. Odzysk aluminiowych puszek po napojach wzrósł przez 10 lat o niemal 60 p.p.! Jednak recykling nie powinien ograniczać się wyłącznie do np. segregowania śmieci w gospodarstwie domowym. Proces ten rozpoczyna się w fabryce, gdzie już na etapie projektowania każdy producent może zastosować technologie umożliwiające i ułatwiające późniejsze przetwarzanie surowców wtórnych. Koncern Renault za jeden z celów postawił sobie wykorzystanie w swoich modelach samochodów jak największej ilości elementów, które można powtórnie przetworzyć.

Przejawem tej inicjatywy jest wprowadzenie przez Renault symbolu «eco²». Oznaczone nim auto musi być zaprojektowane w taki sposób, aby 95% jego masy nadawało się do wtórnego wykorzystania. Ponadto, co najmniej 5% zastosowanych w nim tworzyw sztucznych musi pochodzić z odzysku. Dbałość o środowisko naturalne nie może ograniczać się do fazy użytkowania pojazdu – mówi Agata Szczech z Renault Polska – Koncern Renault uważa, że powinna ona obejmować cały cykl życia samochodu, od momentu zaprojektowania i produkcji elementów, które będzie można wykorzystać ponownie, poprzez ekonomiczne i ekologiczne użytkowanie, aż po wycofanie samochodu z użycia. Dlatego samochody projektowane są tak, aby można było łatwo zdemontować oraz posortować odpowiednio oznaczone elementy i poddać recyklingowi bez dodatkowego zwiększania kosztów.

W Modusie wykorzystano aż 18 kg tworzyw sztucznych pochodzących z odzysku. Model ten otrzymał też nagrodę za największą ilość surowców wtórnych wykorzystanych do konstrukcji deski rozdzielczej. W Espace IV zastosowano liczne materiały nadające się do recyklingu, obniżając jednocześnie masę pojazdu. Na przykład zastosowanie aluminiowych drzwi i maski pozwoliło na zmniejszenie ich masy o 20 kg w stosunku do analogicznych części z blachy stalowej. Renault Clio III zawiera niemal 10% (20 kg) tworzyw pochodzących z recyklingu, a nowe Twingo 9% (15 kg). W kolejnych samochodach gamy Renault wielkości te będą stale rosły – dodaje Agata Szczech.

Źródło: Renault Polska