Uwaga, pieszy!

Uwaga, pieszy!12.11.2007
Sprawcami niemal 15% wypadków drogowych są piesi, a aż 20% z nich powodują osoby powyżej 60. roku życia. Przyczyną 2/3 wypadków spowodowanych przez pieszych jest wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem.

Eksperci ze Szkoły Jazdy Renault przypominają o zwracaniu szczególnej uwagi na pieszych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Jesień i zima to okres, który wymaga od kierowców zachowania wyjątkowej ostrożności nie tylko ze względu na pogarszające się warunki na jezdni. Nie zapominajmy, że użytkownikami drogi są nie tylko inni kierujący, ale także piesi – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Miesiące październik – listopad – grudzień to czas, w którym dochodzi do największej ilości wypadków spowodowanych właśnie przez pieszych. Każdy kierowca musi więc pamiętać, że pieszy może nie zauważyć znaku, nadjeżdżającego pojazdu lub będzie wolno przechodzić przez jezdnię ze względu na śliską nawierzchnię.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób starszych. Mają one słabszy refleks, popełniają błędy oceniając sytuację na drodze, np. przy określaniu odległości – ostrzegają instruktorzy ze Szkoły Jazdy Renault. Te czynniki mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, co potwierdzają policyjne statystyki (dane statystyczne policji za rok 2006). Osoby po 60. roku życia to jedna z grup wiekowych powodujących najwięcej wypadków drogowych, do których dochodzi z winy pieszych. Więcej wypadków (wskaźnik na 10 tys. populacji) powodowanych jest jedynie przez pieszych-dzieci w wieku 7-14 lat. Błędy, które popełniane są najczęściej, to wychodzenie na jezdnię wprost pod jadący pojazd, a także przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu oraz przy czerwonym świetle.

Dodatkowe niebezpieczeństwo mogą stanowić warunki panujące na drodze. Szybko zapadający jesienią zmrok, czy zmienna pogoda, której często towarzyszą opady, oznaczają znacznie gorszą widoczność. To stanowi zagrożenie dla osób idących poboczem lub przechodzących przez jezdnię. Swoją prędkość i styl jazdy należy dostosować jednak nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także do okolicy, przez którą przejeżdżamy – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault – Ze wzmożonym ruchem ilością pieszych trzeba liczyć się np. koło szkół, targowisk lub centrów handlowych.

Źródło: Renault