Niewychowane dzieci zabijają na drodze

Niewychowane dzieci zabijają na drodze17.11.2007
Aż 47 dzieci zostało zabitych, a 2 230 poniosło dotkliwe obrażenia w wypadkach spowodowanych przez najmłodszych uczestników ruchu drogowego w 2006 roku. Najczęściej przyczyną wszystkich tych zdarzeń było nieodpowiednie zachowanie dzieci na drodze.

W związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, Renault Polska oraz Komenda Główna Policji prezentują Niezbędnik Rodzica "Wychowanie dla Bezpieczeństwa", czyli zbiór najważniejszych zasad mających pomóc rodzicom w kształtowaniu właściwych zachowań i postaw wśród najmłodszych.

"Wychowanie dla bezpieczeństwa" - Niezbędnik Rodzica
1. Zawsze dawaj dobry przykład - zarówno podczas przechodzenia przez jezdnię jak i podczas prowadzenia samochodu
2. Wykorzystuj każdą okazję do uczenia dziecka zasad ruchu drogowego i wytwarzania nawyków bezpiecznych zachowań
3. Ćwicz z dzieckiem właściwe zachowania – najpierw przeprowadź dziecko przez jezdnię a później pozwól mu przeprowadzić ciebie
4. Jak najwięcej rozmawiaj z dzieckiem i tłumacz mu na czym polegają poprawne i niepoprawne zachowania na drodze oraz dlaczego niektóre miejsca są bezpieczne np. do przechodzenia przez jezdnię, a inne nie.
5. Stopniuj trudności – zacznij naukę na mało ruchliwych ulicach i stopniowo podnoś poprzeczkę
6. Analizuj z dzieckiem jego drogę do szkoły, zwróć uwagę na zagrożenia i pokaż w jaki sposób ich uniknąć. Wytłumacz dziecku, że droga na skróty może być bardzo niebezpieczna.
7. Zadbaj, aby dziecko było widoczne na drodze – naucz je prawidłowo nosić elementy odblaskowe, czyli tak, aby były one widoczne w światłach pojazdów (najlepiej z przodu i z tyłu sylwetki)
8. Dopilnuj, by nic nie rozpraszało uwagi dziecka w drodze do szkoły (telefony komórkowe, odtwarzacze muzyki, itp.)
9. Wyrabiaj w dziecku zdolność koncentracji i podzielności uwagi
10. Systematycznie korzystaj z pomocy edukacyjnych

Wpajając najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drogach należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechodzenia przez jezdnię. Nagłe wtargnięcie na jezdnię, wychodzenie spoza pojazdu lub innej przeszkody, przebieganie w niedozwolonym miejscu, to najczęstsze błędy popełnianie przez dzieci poruszające się pieszo po miejskich i wiejskich drogach. W przypadku rowerzystów bardzo częstą przyczyną wypadków jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu.

Funkcja rodzica w nauczaniu dziecka zasad bezpiecznego poruszania się po drodze jest niezastąpiona – podkreśla Mirosława Świdzińska z Komendy Głównej Policji w Warszawie – Rodzic jest pierwszym nauczycielem, to jego dziecko naśladuje i podświadomie asymiluje jego zachowania uznając za prawidłowe.

Przygotowując dziecko do uczestniczenia w ruchu drogowym trzeba także pamiętać o jego uwarunkowaniach rozwojowych, takich jak : mała umiejętność podzielności uwagi, brak zrozumienia dla zagrożeń występujących w ruchu drogowym, trudności w zlokalizowaniu źródła dźwięku, ocenie odległości i prędkości pojazdu. Warto także podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa, dziecko, które ukończyło 7 rok życia, może poruszać się po drodze bez opieki starszych. W nauczaniu zasad bezpiecznych zachowań na drodze, należy szczególną uwagę poświęcić dzieciom, których droga do szkoły prowadzi poboczem lub jezdnią. Wówczas dużym niebezpieczeństwem jest zła widoczność pieszych przez kierującego pojazdem. Konieczne jest dołożenie wszelkich starań, aby dziecko miało wyrobione schematy bezpiecznych zachowań na miejskich i wiejskich drogach.

Źródło: Renault