Zakłady samochodowe Renault i Nissana w Indiach

Zakłady samochodowe Renault i Nissana w Indiach04.03.2008
W lutym 2008 roku Patrick Pélata, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Planowania, Produktu i Programów Renault oraz Carlos Tavares, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Planowania i Produktu firmy Nissan, podpisali porozumienie ...

...(Memorandum of Understanding (MOU)) z rządem indyjskiego stanu Tamil Nadu. Porozumienie to potwierdza utworzenie kompleksu zakładów samochodowych w Oragadam, w pobliżu Chennai (d. Madras), w stanie Tamil Nadu.

W porozumieniu o wspólnym przedsięwzięciu (joint venture), w którym Renault i Nissan będą mieć łącznie 50% udziałów, firmy te zobowiązują się do zainwestowania minimum 45 000 000 000 rupii (780 milionów euro / 1140 milionów dolarów amerykańskich), przy zachowaniu zdolności produkcyjnej 400 000 samochodów rocznie, w ciągu siedmiu lat od momentu wejścia w życie porozumienia.

W ramach inwestycji powstanie jedyny w swoim rodzaju kompleks przemysłowy o powierzchni 270 hektarów (670 akrów), produkujący samochody marek należących do Nissan i Renault, który obejmować będzie również zakłady mechaniczne. Zakłady powinny rozpocząć działalność na początku 2010 roku. Partnerzy będą optymalizować koszty produkcji dzięki znacznym oszczędnościom wygenerowanym w wyniku wspólnych inwestycji w fabryce i współpracy w zakresie zakupów. Nowe zakłady produkcyjne będą wytwarzać dla obydwu partnerów całą gamę wyrobów zarówno dostosowanych do potrzeb klientów indyjskich, jak i przeznaczonych na eksport (głównie dla firmy Nissan).

Źródło: Renault Polska