Nowe Twingo z ESP

Nowe Twingo z ESP25.03.2008
Koncern Renault wprowadza system ESP w coraz większej ilości swoich modeli, także w tych najmniejszych. Nowe Twingo jest kolejnym samochodem po Nowym Kangoo, Nowym Modusie, Grand Modusie i Clio Grandtour, który będzie dostępny z systemem ESP.

System ten wspomaga kierowcę w przypadku utraty przyczepności. Twingo wyposażone w tę opcję będzie można zamawiać w Polsce w sieci koncesjonerów już od kwietnia 2008 roku.

Bezpieczeństwo czynne jak w dużym samochodzie

Nowe Twingo z ESP 1 System ESP stanowi uzupełnienie bogatej oferty wyposażenia podnoszącego bezpieczeństwo czynne, dostępnej w Nowym Twingo: przewidywalnie reagującego, precyzyjnego układu jezdnego, ABS oraz wspomagania nagłego hamowania. ESP jest oferowane w Nowym Twingo w opcji (za wyjątkiem wersji silnika 1.2 60 KM) i będzie je można zamawiać w Polsce w sieci koncesjonerów już od kwietnia 2008 roku.

Dzięki wprowadzeniu tego systemu, Nowe Twingo plasuje się w swoim segmencie na bardzo wysokim poziomie pod względem zachowania na drodze i możliwości uniknięcia wypadku.

Pełna kontrola nad samochodem
Zadaniem ESP (Electronic Stability Program), czyli systemu dynamicznej korekty toru jazdy, jest utrzymanie pożądanego przez kierowcę toru jazdy pomimo utraty przyczepności jednego lub kilku kół.

Gwałtowny manewr, zbyt duża prędkość na zakręcie czy śliska nawierzchnia mogą spowodować utratę przyczepności i kontroli nad samochodem. System ESP wykrywa sygnały zapowiadające utratę przyczepności i pomaga kierowcy w odzyskaniu panowania nad samochodem. Na podstawie danych uzyskiwanych z siedmiu czujników, blok elektroniczny systemu ESP we współpracy z układem ABS wyhamowuje jedno lub kilka kół oraz zmienia moment obrotowy silnika w celu utrzymania optymalnego toru jazdy.

Źródło: Renault