Renault Z.E.Concept - 100% elektryczny concept car

Renault Z.E.Concept - 100% elektryczny concept car06.10.2008
Od stycznia 2008 Alians Renault-Nissan podpisał umowy z licznymi państwami i regionami. Ich celem jest wprowadzenie samochodów elektrycznych do masowej sprzedaży już w 2011 roku. Prezentowany model Z.E Concept stanowi zapowiedź przyszłego samochodu elektrycznego by Renault ...

Z.E. Concept (Zero Emission Concept) reprezentuje wizję samochodu elektrycznego by Renault : sprawnego i prostego w obsłudze samochodu o zerowej emisji. Opracowany na bazie Nowego Renault Kangoo be bop, Z.E. Concept jest sympatycznym kombivanem spełniającym wymagania stawiane samochodom elektrycznym w zakresie ograniczenia zużycia energii do ściśle niezbędnego poziomu, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu komfortu.

Renault Z.E.Concept - 100% elektryczny concept car 1Zużycie energii przez urządzenia dodatkowe (oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja) ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia zasięgu auta, dlatego też Z.E. Concept zapewnia optymalne zarządzanie energią. Ponadto posiada liczne funkcje dostarczające kierowcy informacje umożliwiające interaktywną i przyjemną obsługę samochodu. Z.E. Concept jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 70 kW i momencie obrotowym 226 Nm oraz baterie litowo-jonowe.

Renault pracuje nad całym wachlarzem rozwiązań zmierzających do obniżenia w krótko- i średnioterminowej perspektywie poziomu emisji CO2, aby móc zaproponować każdemu klientowi środek transportu dostosowany do jego potrzeb. Wśród powyższych rozwiązań jednym z najistotniejszych celów jest masowe wprowadzenie do sprzedaży pojazdów wyposażonych wyłącznie w napęd elektryczny. Dzięki podpisaniu umów z licznymi państwami i regionami (Izrael, Dania, Portugalia, prefektura Kanagawa w Japonii, stan Tennessee w Stanach Zjednoczonych) Alians będzie mógł wprowadzić samochody elektryczne do masowej sprzedaży już w 2011 roku. Ładowanie samochodów zapewni sieć dystrybucji stworzona w wybranych krajach przez naszego partnera, firmę Project Better Place.

Światowy kontekst ekonomiczno-polityczny sprzyja projektowi :
- Uświadomienie sobie przez światową społeczność wpływu emisji CO2 na ocieplenie klimatu.
- Zaostrzenie przepisów dotyczących pojazdów emitujących CO2 (opodatkowanie, ograniczenia dostępu do centrów miast).
- Strukturalny wzrost cen ropy naftowej.
- Wzrost zapotrzebowania na miejskie środki transportu (rok 2007: po raz pierwszy liczba mieszkańców miast przekroczyła liczbę mieszkańców obszarów pozamiejskich)
- Zapotrzebowanie na środki transportu lokalnego: 80% Europejczyków pokonuje dziennie mniej niż 60 km.

Powyższa sytuacja w połączeniu z postępem technologicznym (zwiększenie zasięgu akumulatorów, lepsza integracja napędu elektrycznego) stanowią gwarancję sukcesu handlowego projektu Renault wprowadzenia w 100% elektrycznego samochodu.

Cel "zero emisji" zostanie osiągnięty przy równoczesnym zachowaniu takich samych osiągów jak w przypadku pojazdu z silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 litra.

Renault Z.E.Concept - 100% elektryczny concept car 2 Pojazdy Renault z napędem wyłącznie elektrycznym będą wyposażone w akumulatory litowo-jonowe, zapewniające większy zasięg i dłuższą żywotność przy zmniejszonej masie w porównaniu do poprzednich generacji akumulatorów. Doładowanie akumulatorów tych pojazdów zapewniać będzie nowa sieć punktów doładowania tworzona przez firmę Project Better Place. Firma Renault wykorzystała w tym projekcie swoje dotychczasowe doświadczenia (np.: Kangoo Electroad) i jest w stanie odpowiedzieć na nowe oczekiwania rynku. Nowatorski i ekonomiczny model: po raz pierwszy zaoferowana zostanie kompleksowa usługa, obejmująca akumulator, dostarczanie energii elektrycznej oraz pokładowy system komputerowy, wskazujący nie tylko zasięg pojazdu na pozostałym zapasie energii, ale również mapę znajdujących się w danej okolicy punktów doładowania lub wymiany akumulatorów. Ten typ usługi mógłby być fakturowany w postaci miesięcznego abonamentu lub na podstawie liczby przejechanych kilometrów, zgodnie ze schematem stosowanym już obecnie w przypadku telefonów komórkowych.

Źródło: Renault Polska