Renault walczy z CO2

Renault walczy z CO216.10.2008
Koncerny Renault i EDF ogłosiły podpisanie porozumienia dotyczącego wprowadzenia na wielką skalę systemu transportu indywidualnego o zerowej emisji. Celem porozumienia jest uczynienie z samochodów elektrycznych ...

...niezawodnego i atrakcyjnego w oczach konsumentów środka transportu. Informacje o nawiązaniu partnerskiej współpracy ogłosili w Paryżu - Carlos Ghosn, Prezes Renault i Nissana oraz Pierre Gadonneix, Prezes i Dyrektor Generalny EDF.

Alians Renault-Nissan chce stać się największym światowym producentem samochodów o zerowej emisji. Francja będzie jednym z pierwszych rynków na świecie, na którym pojawią się w 100% elektryczne samochody, podobnie jak Izrael, Dania, Portugalia, stan Tennessee w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i prefektura Kanagawa w Japonii, które już podpisały podobne umowy z Aliansem Renault-Nissan.

EDF, do której należy największa na świecie flota samochodów elektrycznych, dysponuje bogatym know-how i doświadczeniem w zakresie technologii magazynowania energii elektrycznej, a także infrastruktury ładowania akumulatorów oraz w dziedzinie eksperymentów z pojazdami przystosowanymi do ładowania.

Renault walczy z CO2 1EDF pragnie promować czyste i ciche środki transportu.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, Alians Renault-Nissan oraz EDF chcą udostępnić konsumentom samochody elektryczne w 2011 r. W tym celu Alians Renault-Nissan i EDF przeanalizują innowacyjne rozwiązania biznesowe, otwarte na innych operatorów i zakładające docelowe utworzenie Operatora Mobilności Elektrycznej. Działalność Operatora Mobilności Elektrycznej będzie polegała na udostępnianiu klientom infrastruktury pozwalającej na ładowanie samochodów w celu zapewnienia odpowiedniego zasięgu samochodów.

Do stycznia 2010 roku partnerzy przeprowadzą analizy inżynieryjne (magazynowanie energii i infrastruktura ładowania samochodów) oraz prawne (przepisów krajowych i unijnych), a także badania niezbędnych aspektów technicznych i finansowych, łącznie z poszukiwaniem partnerów, tak aby infrastruktura była w pełni operacyjna w momencie wprowadzenia samochodów do sprzedaży w 2011 r.

Aby trwale pogodzić wymóg mobilności i ochrony środowiska z uwzględnieniem wysokich cen ropy, Alians Renault-Nissan postawił na samochód elektryczny o zerowej emisji. Dzięki naszemu partnerowi, grupie EDF, będziemy mogli zaproponować w 2011 r. klientom francuskim sprawne, łatwe w obsłudze samochody elektryczne po przystępnej cenie – oświadczył Prezes Renault i Nissana, Carlos Ghosn.

Ta technologiczna i przemysłowa współpraca wpisuje się w innowacyjne działania zmierzające do opracowania czystych, konkurencyjnych i ekologicznych samochodów. Chodzi o pogodzenie wyzwania, jakim jest zapewnienie indywidualnej mobilności ze wzrostem gospodarczym i walką z ociepleniem klimatu. Takie jest właśnie zobowiązanie grupy EDF, która wyróżnia się spośród zakładów energetycznych najniższą emisją CO2 w Europie - oświadczył Pierre Gadonneix, Prezes i Dyrektor Generalny EDF.

Źródło: Renault