Bezpieczna jazda jesienią

Bezpieczna jazda jesienią29.10.2008
Podstawowe zagrożenia w czasie jazdy samochodem w okresie jesiennym to ograniczona widoczność (na skutek opadów deszczu lub oślepiających promieni niskiego o tej porze roku słońca), mokra nawierzchnia, zalegające na jezdni liście ...

...oraz ogólne pogorszenie samopoczucia kierowców.

Hamulce i opony
Nasilające się w tym okresie opady deszczu powodują, że powierzchnie dróg są wilgotne i opony samochodu mają mniejszą przyczepność. Po przejechaniu przez większą kałużę można nacisnąć delikatnie kilka razy pedał hamulca – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – To pozwoli osuszyć hamulce, które dzięki temu szybciej odzyskają swoje optymalne właściwości. Aby samochód mógł bezpiecznie pokonywać kałuże w czasie deszczowej pogody, niezbędne jest także regularne sprawdzanie stanu zużycia opon. Głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm w oponie letniej i 4 mm w zimowej. Gdy opony nie są równomiernie zużyte, te w lepszym stanie należy umieścić na tylnej osi samochodu – dodaje Zbigniew Weseli.

Uwaga na liście
Niebezpieczeństwo wywoływane przez zalegające na jezdni liście, można porównać do tego, jakie stanowi oblodzona nawierzchnia jezdni zimą. Najechanie na mokre liście z dużą prędkością grozi nagłą utratą przyczepności i poślizgiem. Liście mogą także maskować głębsze kałuże, czy dziury w jezdni.

Słońce bywa groźniejsze niż deszcz
Nawet słoneczna jesienna aura kryje przed kierowcami wiele niebezpieczeństw. Słońce, które o tej porze roku znajduje się nisko nad horyzontem, potrafi ograniczyć widoczność niemal do zera. Jadąc pod słońce, kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, gdyż w takich warunkach trudno zauważyć jadące z naprzeciwka samochody oraz zbliżających się do jezdni pieszych. Przy takiej pogodzie osłony słoneczne w samochodzie nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Najlepszym rozwiązaniem na jesienne słońce są okulary przeciwsłoneczne, których oprawka jest na tyle wąska, aby nie ograniczała widoczności.

Najlepiej, aby okulary miały soczewki polaryzacyjne, czyli takie, które skutecznie blokują oślepiające odblaski, nie pogarszając przy tym ostrości i nie zaburzając rzeczywistych kolorów – radzą trenerzy. Podczas słonecznych dni należy też zwrócić szczególną uwagę na to, aby przednia szyba była nienagannie czysta, ponieważ słońce uwydatnia wszelkie zabrudzenia i dodatkowo ogranicza widoczność.

Jesienna chandra
Niebagatelny wpływ na zwiększenie ryzyka niebezpiecznych zdarzeń na drodze ma także ogólne pogorszenie samopoczucia kierowców. Rozdrażnienie, zmęczenie i senność wywołane coraz gorszą jesienną pogodą i ograniczonym dostępem do dziennego światła, mają istotny wpływ na obniżenie koncentracji podczas jazdy. Opanowanie, spokój i dopasowanie prędkości do warunków panujących na drodze, to zasady, które sprawdzają się bez względu na porę roku.

Źródło: Renault