Nowa gama Renault Laguna

Nowa gama Renault Laguna16.06.2009
Grupa Renault wprowadza nową gamę Laguny, której mocnym atutem będzie atrakcyjny wygląd i zaawansowane technologicznie wyposażenie. Zgodnie z pierwszymi wynikami badań Renault Laguna, dzięki swojej solidności, jest uważane za jeden...

... z trzech najlepszych modeli pod względem jakości w tym segmencie w Europie. Nowa gama Laguny od dziś jest dostępna na polskim rynku. Obejmuje ona pięć poziomów wyposażenia oraz serię specjalną.

- Wersja Authentique z dodatkowym wyposażeniem podnoszącym komfort i estetykę samochodu;
- Wersja Expression z ekonomicznym i ekologicznym silnikiem dCi 110; - Seria limitowna Tech Run wyposażona seryjnie w nawigację Carminat TomTom®, dwustrefową automatyczną klimatyzację, czujnik światła i deszczu, automatyczny hamulec postojowy oraz aluminiowe obręcze kół;
- Wersja Dynamique z nowym designem sportowej wersji GT;
- Wersja Privilege jak zawsze komfortowa i doskonale wyposażona;
- Wersja Initiale ze specjalnym, luksusowym wykończeniem wnętrza (skóra perforowana i drewno) oraz z nawigacją Carminat TomTom® w seryjnym wyposażeniu.

Nowe pozycjonowanie
Nowa gama Laguny spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów:
- bardziej atrakcyjny wygląd wersji Dynamique (przód i tylne światła typowe dla wersji GT, chromowane elementy i aluminiowe obręcze, materiały i kolorystyka kabiny),
- mocne i oszczędne silniki, system audio 3D Sound by Arkamys®) przy jednoczesnym zachowaniu obowiązkowej w tym segmencie jakości wykończenia,
- uproszczona oferta wersji silnikowych i opcji,
- wyposażenie podnoszące komfort i bezpieczeństwo, bazujące na zaawansowanych technologiach (układ 4Control z 4 kołami skrętnymi dostępny wyłącznie w Lagunie, wbudowany system nawigacji Carminat TomTom® z możliwością indywidualnych ustawień, w tym także wybór języka polskiego, doskonały wynik w testach zderzeniowych Euro NCAP – 36 na 37 możliwych punktów);
- solidność i niezawodność – jeden z trzech najlepszych samochód pod względem jakości w Europie z 3-letnią gwarancją (lub do 150 tys. km).

System 4Control – innowacyjny układ dostępny wyłącznie w Lagunie
Układ jezdny wyposażony w cztery koła skrętne (4Control) charakteryzuje się doskonałą zwrotnością, zarówno w mieście jak i na krętych drogach, godną małych samochodów miejskich (promień skrętu taki jak w Clio). Układ ten zdecydowanie poprawia stabilność i zapewnia trzymanie się drogi typowe dla sportowych aut, a do tego gwarantuje niezrównane bezpieczeństwo (podczas prób ominięcia przeszkody, hamowania w przypadku nierównej przyczepności kół na śliskiej nawierzchni, optymalna regulacja ESP). 4Control, opracowany przez Renault Sport Technologies, jest dostępny z silnikiem dCi 180 i 2.0T 205, a samochód w niego wyposażony oznaczony jest nowym, charakterystycznym logo 4Control umieszczonym na środkowym słupku.

Dynamiczne, ale oszczędne silniki
- Silnik dCi 110 (81 kW) – bardzo ceniony ze względu na niskie zużycie paliwa (na poziomie 4,9 l/100 km w cyklu mieszanym, co teoretycznie daje zasięg nawet 1200 km przy jednym tankowaniu) oraz dynamikę. Dzięki niskiemu poziomowi emisji spalin (130 g CO2/km) ze względu na obowiązujące przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz regulacje podatkowe w wielu krajach jest to atrakcyjna propozycja zarówno dla klientów flotowych, jak i indywidualnych.
- Silnik wysokoprężny 2.0 dCi – lider pod względem osiągów, cichej pracy i niskiego spalania, obecnie dostępny w trzech wersjach: dCi 130, dCi 150 i dCi 180 (96, 110 i 131 kW). Dzięki zastosowaniu elektrycznego układu o zmiennej sile wspomagania (GEP), nowym nastawom silnika oraz wydłużonemu zestopniowaniu skrzyni biegów (na 4, 5 i 6 biegu) komfort prowadzenia jest jeszcze lepszy.
Nowa Laguna w wersji Dynamique – teraz jeszcze bardziej sportowa, została wyposażona w silniki dostępne poprzednio w Lagunie GT: mocny i wyróżniający się doskonałą sprawnością silnik benzynowy 2.0T 205 (150 kW) oraz wysokoprężny dCi 180 (131kW) osiągający moment obrotowy 400 Nm, zapewniający – w połączeniu z układem 4Control – niezwykły komfort jazdy.

Nowa oferta systemów nawigacji oraz multimediów
Dwa systemy nawigacji w ofercie:
- Carminat TomTom® – oferta będąca obecnie najlepszą na rynku pod względem funkcjonalności i ceny pojawia się w teraz w nowej gamie Laguny. Carminat TomTom®, to połączenie ponad 25-letniego doświadczenia pioniera na rynku zintegrowanych systemów nawigacji (system Carminat) z know-how europejskiego lidera na rynku przenośnych systemów nawigacji. Zawsze gotowy do użytku, dający szerokie możliwości indywidualnych ustawień i prosty w obsłudze system posiada wszystkie funkcje doskonałego systemu nawigacji. Należą do nich szczegółowe i dokładne mapy wyświetlane na dużym ekranie z funkcją birdview (5,8’’), niezawodne prowadzenie w każdych okolicznościach, informacje o radarach (w zależności od przepisów obowiązujących w poszczególnych krajach), informacje o ograniczeniach prędkości, licznych punktach użyteczności publicznej (POI). Dzięki karcie SD użytkownik może z łatwością aktualizować Carminat TomTom®, wykorzystując swój komputer. Zapewni mu to stale aktualne dane potrzebne do nawigacji lub dotyczące POI, dzięki którym jego wbudowany system nawigacji oferujący liczne możliwości indywidualnych ustawień, stanie się niepowtarzalny. Nawigacja posiada mapy 23 krajów i jest dostępna także w języku polskim.
- Carminat Bluetooth® CD i DVD – wysokiej klasy system nawigacji wbudowany w deskę rozdzielczą (z ekranem 7’’) z centralnym panelem sterującym, zmieniarką na 6 płyt CD kompatybilną z plikami MP3/WMA oraz z funkcją rozpoznawania głosu do sterowania nawigacją, a także telefonicznym zestawem głośnomówiącym Bluetooth®.

Laguna oferuje również system 3D Sound Arkamys® charakteryzujący się wiernym i przestrzennym odtwarzaniem dźwięku, wyposażonym w łącze Bluetooth® umożliwiające podłączenie telefonu oraz audio streaming.

Bardzo atrakcyjne wnętrza
Zmiany dotyczą wszystkich wystrojów wnętrza. Dzięki zastosowaniu lakierowanych listew i elementów dekoracyjnych w konsoli centralnej oraz starannie dobranej kolorystyce, jakość wykończenia jest jeszcze wyższa niż poprzednio. W podstawowej wersji dominuje ciemnografitowa kolorystyka, zgodna z oczekiwaniami klientów (stonowana estetyka, solidne wykonanie). Standardowe wyposażenie obejmuje pokrytą skórą kierownicę, podłokietnik na tylnej kanapie oraz możliwość regulacji przednich foteli (wysokość siedzenia pasażera, podparcie lędźwiowe siedzenia kierowcy). Klamki i zewnętrzne listwy ochronne są w tej wersji lakierowane w kolorze nadwozia.

Nowa seria limitowana Tech Run jest seryjnie wyposażona w nawigację Carminat TomTom®, dwustrefową automatyczną klimatyzację, czujnik światła i deszczu, automatyczny hamulec postojowy oraz aluminiowe felgi 16’’.

Wersja Dynamique jest wyposażona w elementy, które wpłynęły na sukces GT: specjalny zderzak przedni i tylny, obudowy lusterek bocznych pokryte czarnym, błyszczącym lakierem, przyciemniane klosze reflektorów, wspomaganie parkowania tyłem, spryskiwacze reflektorów. W seryjnym wyposażeniu jest również dwustrefowa automatyczna klimatyzacja, czujnik światła i deszczu oraz automatyczny hamulec postojowy. W wyposażeniu opcjonalnym na polskim rynku dostępny jest pakiet Sport obejmujący listwy z aluminium w desce rozdzielczej oraz aluminiowe nakładki na pedały.

Luksusowe wersje Privilege i Initiale wyróżniają się wysoką jakością, cenioną przez klientów samochodów Renault z tego segmentu. W wersji Privilege pojawiają się nowe siedzenia o wzmocnionym podparciu bocznym, a w wersji Initiale skórzana, perforowana tapicerka.

Wyjątkowa niezawodność
Od momentu wprowadzenia w 2007 roku, Renault Laguna w pełni udowodniła, że jest niezwykle solidnie zaprojektowanym samochodem, którego produkcja podlega rygorystycznie przestrzeganym standardom. Kolejne badania przeprowadzane wśród klientów, a także niezależne publikacje (najnowszy raport ADAC z 2008 roku, w którym trzecia generacja Laguny zajmuje drugie miejsce ex aequo z markami Premium) potwierdzają doskonałe wyniki pod względem jakości i niezawodności. Laguna plasuje się wśród trzech najlepszych modeli pod względem jakości produktu i usług. Dodatkowym atutem jest 3-letnia gwarancja (lub do przebiegu 150 tys. km).

Źródło: Renault