Bezpieczny wyjazd na urlop

Bezpieczny wyjazd na urlop01.07.2009
Lipiec i sierpień, będące okresem wyjazdów urlopowych, to czas wzmożonego ruchu samochodów na drogach. Od trzech lat wzrasta liczba wypadków i rannych w tym okresie. Tylko w ubiegłym roku podczas wakacji doszło do prawie 9 tysięcy wypadków, ...

...w których śmierć poniosło 911 osób, a aż prawie 12 tysięcy zostało rannych. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak odpowiednio przygotować się do podróży, aby bezpiecznie dojechać do celu.

Sprawny samochód
Nawet jeżeli samochód spisuje się bez zarzutów podczas codziennej jazdy, przed wyjazdem w dłuższą podróż nie wolno zapominać o kilku podstawowych czynnościach sprawdzających stan auta. Na kilka dni przed planowanym wyjazdem, należy sprawdzić poziom oleju, dolać płyn do spryskiwaczy oraz upewnić się, że prawidłowo działają wszystkie światła i wycieraczki. W samochodzie nie może także zabraknąć apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Bardzo istotną rzeczą jest również sprawdzenie opon – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. To one są elementem łączącym samochód z nawierzchnią drogi i między innymi od ich stanu zależy bezpieczeństwo podróżnych. Wysokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm, a ciśnienie w oponach powinno być skorygowane do poziomu zalecanego przez producenta auta.

Bezpieczeństwo dzieci
Szczególnie narażeni na poważne obrażenia podczas wypadków są mali pasażerowie. Już zderzenie przy prędkości zaledwie 20 km/h może mieć fatalne skutki dla nieodpowiednio zabezpieczonego dziecka. W takiej sytuacji wzrasta niebezpieczeństwo, że zostanie ono wyrzucone z samochodu przez szybę, a wówczas ryzyko utraty życia zwiększa się dziesięciokrotnie – ostrzega Zbigniew Weseli. Dzieci do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm, powinny być obowiązkowo przewożone w specjalnych fotelikach, a pozostali pasażerowie, także ci siedzący z tyłu, muszą pamiętać o zapięciu pasów.

Zwierzęta w podróży
Równie ważne jest odpowiednie przewożenie zwierząt – choć przepisy ruchu drogowego tego nie precyzują, dobrze aby mniejsze zwierzęta np. koty, króliki czy małe psy na czas podróży były umieszczane w specjalnych klatkach lub kojcach. Większe psy najlepiej przewozić zapięte w specjalną uprząż przymocowaną do pasów lub też w bagażnikach aut typu kombi – tak, aby ograniczyć możliwość niekontrolowanego przemieszczania się wewnątrz samochodu.

Bagaże pod kontrolą
Walizki i torby przewożone w samochodzie – na tylnych miejscach czy na półce za siedzeniami powinny być ułożone tak, aby nie ograniczały widoczności. Wewnątrz auta, szczególnie z tyłu nie powinny się też znajdować nieumocowane przedmioty, ponieważ mogą stanowić realne zagrożenie w trakcie gwałtownych manewrów. Prędkość pojazdu zwiększa jego masę kilkadziesiąt razy i przy nagłym hamowaniu mały telefon komórkowy leżący na tylnej półce jest zagrożeniem porównywalnym z rzuceniem w kogoś kamieniem.

Jeśli kierowca zabiera ze sobą na wakacje rowery, ma kilka możliwości przewiezienia sprzętu – do najpopularniejszych należą belki dachowe oraz specjalne uchwyty mocowane z tyłu samochodu. Najważniejsze, aby rowery były zamocowane stabilnie a ich ciężar rozłożony proporcjonalnie. Jadąc z takim obciążeniem należy pamiętać, że auto posiadające dodatkowy duży bagaż na dachu jest bardziej wrażliwe na silne podmuchy wiatru oraz gwałtowne manewry jak np. hamowanie. Przewożąc rowery na dachu należy zachować szczególną ostrożność, jechać płynnie, unikać nagłego hamowania czy pokonywania zakrętów z dużą prędkością oraz pamiętać o tym, że wysokość samochodu może uniemożliwić wjazd pod niektóre wiadukty czy tunele.

Wypoczęty kierowca
Do dłuższej podróży odpowiednio przygotowany powinien być nie tylko samochód, ale także kierowca. Zalecany jest odpoczynek oraz unikanie spożywania choćby najmniejszych ilości alkoholu na minimum kilkanaście godzin przed podróżą. Niewskazane jest także prowadzenie samochodu po zjedzeniu obfitego posiłku, bo może to powodować senność w trakcie jazdy. Wybierając się w długą podróż należy robić kilkuminutowe przerwy na odpoczynek – najlepiej co 2-3 godziny jazdy. Ze względu na porę roku warto też, aby kierowca miał w samochodzie okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z soczewkami polaryzacyjnymi, które skutecznie blokują oślepiające odblaski, nie pogarszając przy tym ostrości i nie zaburzając rzeczywistych kolorów.

Planowanie podróży
Trasa podróży powinna być dokładnie zaplanowana, łącznie ze sprawdzeniem pogody w regionie, do którego się zmierza. Jeśli kierowca w trakcie jazdy korzysta z mapy samochodowej GPS, powinien pamiętać, aby nie ufać jej bezgranicznie – w trakcie podróży zawsze istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia niespodziewanych robót drogowych lub zmian w organizacji ruchu. Latem należy się także liczyć z tym, że wzmożony ruch i korki mogą wydłużyć planowany czas podróży. Warto wyjechać nieco wcześniej, jeśli o konkretnej godzinie chcemy dojechać do miejsca przeznaczenia. Podróży lepiej jednak nie planować pomiędzy północą a godziną szóstą rano, bo wówczas czujność i reakcje kierowcy są znacznie osłabione, a intensywny blask świateł innych samochodów może potęgować uczucie zmęczenia i irytacji.

Źródło: Renault