Elektryczne Renault będą testowane w Paryżu

Elektryczne Renault będą testowane w Paryżu09.07.2009
Alians Renault-Nissan i EDF ogłosiły decyzję o przeprowadzeniu w regionie paryskim zakrojonej na szeroką skalę doświadczalnej operacji z samochodami z napędem elektrycznym. Zgodnie z treścią porozumienia podpisanego w dniu 9 października 2008 roku...

...między Pierre Gadonneix, Prezesem EDF i Carlosem Ghosnem, prezesem Renault i Nissana, obydwaj partnerzy pragną obecnie przejść do kolejnej, konkretnej fazy i przetestować po raz pierwszy na terenie Francji możliwość wprowadzenia na szeroką skalę systemu transportu o zerowej emisji spalin w regionie paryskim.

Począwszy od września 2010 roku 100 pojazdów wyprodukowanych przez Alians Renault-Nissan (samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych) będzie testowanych przez okres 12 miesięcy przez grupę użytkowników indywidualnych, instytucjonalnych oraz pracowników samorządów lokalnych. Będą oni mieli do swojej dyspozycji sieć punktów ładowania akumulatorów, usytuowanych zarówno w ich miejscach zamieszkania, jak również w siedzibach, na parkingach i wzdłuż dróg publicznych. Będzie to możliwe dzięki nawiązaniu technicznej i finansowej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami ze sfery publicznej i prywatnej.

W ramach powyższej pilotażowej operacji Alians Renault-Nissan zamierza przetestować wspólnie z koncernem EDF działanie oraz sposób użytkowania swoich przyszłych modeli pojazdów z napędem elektrycznym. Udostępnione pojazdy będą identyczne z modelami seryjnymi, których wprowadzenie do sprzedaży jest przewidziane na początek 2011 roku.

Projekt Aliansu Renault-Nissan i EDF, wspierany przez władze Regionu Ile de France oraz departamentu Yvelines, został przygotowany w ścisłej współpracy z Publicznym Zakładem Gospodarki Przestrzennej Regionu Mantois i Seine Aval (EPAMSA).

We współpracę w ramach projektu SAVE (Seine Aval Vehicules Electriques – Seine Aval Pojazdy Elektryczne) zaangażowanych będzie kilku partnerów prywatnych. Projekt ten jest przedmiotem wniosku do francuskiej Agencji Ochrony Środowiska i Poszanowania Energii ADEME w ramach zaproszenia do składania zgłoszeń z dnia 26 czerwca 2009 roku. Zostanie on uruchomiony po zatwierdzeniu kwot niezbędnych do jego realizacji.

Źródło: Renault