Samochód wygrywa z katamaranem

Samochód wygrywa z katamaranem02.09.2009
Rywalizację prowadzoną między katamaranem GEMINI 3 Romana Paszke a Renault Megane ECO2 na trasie Świnoujście - Hel wygrał samochód. Pokonał trasę w 6 godzin i 31 minut, wyprzedzając jacht. Przy okazji Roman Paszke ustanowił ...

...nowy rekord na trasie Świnoujście – Gdynia - przepłynięcie tej trasy katamaranem zabrało mu 13 godzin, 7 minut, 40 sekund, a rekord został ustanowiony w nocy z soboty na niedzielę, tj. z 29-30 sierpnia.

Jesteśmy zadowoleni, ale pogoda nie pozwoliła nam na lepszy wynik. Zaraz po wypłynięciu dostaliśmy się w strefę burzową. Mieliśmy wszystkie możliwe warunki pogodowe, od słabego do silnego wiatru – powiedział Roman Paszke. Załoga poprawiła poprzedni rekord o ponad 24 minuty.

Wyzwanie podjęte przez Romana Paszke było nie tylko wyścigiem z czasem, ale także na części trasy − wyścigiem z samochodem poruszającym się równolegle w ruchu ulicznym. Obie jednostki wystartowały z portu w Świnoujściu o godzinie 20.34. Trasa samochodu, który rywalizował z katamaranem do Helu, zajęła załodze auta 6 godzin i 31 minut. Renault Megane 1.5 dCi 105 KM w wersji Expression, należące do gamy samochodów Renault ECO2 (średnia emisja dwutlenku węgla 120 g CO2/km), jadące ze średnią prędkością 67 km/h, spaliło średnio 4,7 l/100 km i dotarło na Hel o godzinie 3.05 w niedzielę.

Ważący 10 ton katamaran GEMINI 3 jest jednostką, na której Roman Paszke zamierza opłynąć świat, bijąc rekord należący do Francisa Joyona. Łączna powierzchnia żagli tego długiego na 28 m i szerokiego na 14 m jachtu to prawie 700 m2! Pomysł próby bicia rekordu na polskim wybrzeżu przy jednoczesnej rywalizacji z ekologicznym samochodem to wynik współpracy Romana Paszke z Renault Polska. Był to jednocześnie jeden z etapów przygotowań do wielkiego wydarzenia sportowego i społecznego, jakim będzie samotny rejs dookoła świata, w który Roman Paszke wypłynie pod koniec listopada tego roku.

Źródło: Renault